Melanie Trump – žena, ktorá má väčší vplyv ako by sa zdalo

0
Melanie Trump – žena, ktorá má väčší vplyv ako by sa zdalo
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Melanie_Trump_4th_July_2020.jpg, foto: The White House from Washington, DC

V rubrike slávne ženy sme sa tentoraz inšpirovali príbehom Melanie Trump, ktorá svojou pozíciou prvej dámy môže ovplyvniť viac, ako by sa zdalo. Ako sa z módnej ikony, ktorú zaujímal iba luxusný lifestyle, stala žena, ktorá je denne hejtovaná a ktorá sa nepohne bez toho, aby ju nesledovali paparazzi?

Melanii Trumpovej sa jej titul first lady pôvodne nepáčil

Ak ju niekto oslovil “first lady”, povedala: „Prestaňte mi hovoriť prvá dáma,“ spomínala jedna osoba z okruhu ľudí, ktorí po voľbách pracovali s Melaniou.

Melanie, ktorá je známa odosielaním textov s emotikonmi, sa po voľbách zmenil život. Náhle bola vyzvaná, aby vystúpila pred celou krajinou. Celé roky mala ona a jej manžel bodyguardov, ale od zvolenia Trumpa ju 24 hodín denne začali chrániť agenti tajných služieb. Pred jej dverami stále stojí niekto, kto ju stráži, a Melanie sa obáva, že nepriateľstvo namierené na jej manžela, sa môže preniesť aj na ňu.

“Myslím si, že je to súkromná osoba, ktorá trávi veľa času prispôsobovaním sa verejnému životu,” uviedla jedna osoba, ktorá pracovala s Trumpom na kampani.

Nečakané víťazstvo Trumpa

Pre všetky prvé dámy bolo náhle prispôsobenie sa situácii ťažké, ale Melanie, starostlivá plánovačka, rada zvykne robiť veci dôkladne. Bez ohľadu na to, aký intenzívny bol tlak počas kampane, odmietla sa ponáhľať. Podľa mnohých, ktorí spolupracovali na jeho kampani, víťazstvo vo voľbách bolo prekvapením dokonca aj pre Trumpa, a na to, čo príde, sa nepripravili dostatočne.

Trump dokonca hovoril o tom, že sa hneď po voľbách chystá ísť na jedno zo svojich golfových ihrísk v Škótsku, aby sa nemusel pozerať na úspech Hillary Clintonovej.

Nezískal toľko hlasov ako Hillary, získal však podporu kľúčových štátov. Trump a jeho tím sa snažili napísať reč a začať sťahovanie do Bieleho domu.

Melanie tiež nebola pripravená na to, že sa presťahuje do Washingtonu. K situácii nepomohlo ani to, keď sa na verejnosť dostali odhalenia o údajných neverách Trumpa. Mnoho detailov sa dozvedela spolu s celým národom. Do Bieleho domu sa neponáhľala, veľmi chcela, aby ich syn Barron ukončil svoj školský rok v New Yorku a nebol vytrhnutý z kruhu svojich priateľov.

Zdroj: sk.wikipedia.org/wiki/Melania_Trump, foto: U.S. Army/Army Sgt. Ashley Marble – https://www.dvidshub.net/image/3112520/58th-presidential-inauguration-liberty-ball

Predmanželská zmluva

Predmanželské dohody sú v manželstve Trumpa rovnako štandardné ako snubné prstene. Jeho prvá manželka Ivana ich už prerokovala trikrát. Marla, ktorá sa po štyroch rokoch manželstva rozišla s Trumpom, odišla s tak malou sumou, že dokonca aj právnik Trumpa povedal, že má pocit, že by mala dostať viac. Trump písal o zmluvách a chválil sa, že každý bohatý muž, ktorý ich nemá, je „porazený“. Počas prezidentskej kampane Melanie cítila, že sa veľa zmenilo, odkedy podpísala svoju zmluvu. Bola s ním dlho, dlhšie ako ktorákoľvek iná žena. Verila, že významne prispela k jeho úspechu.

Hovorilo sa, že po tom, čo skončí Trumpovi obdobie vládnutia, sa pravdepodobne nevráti k dohľadu nad svojou firmou. Melanie chcela zaistiť, aby Barron získal svoj oprávnený podiel na dedičstve, najmä ak Trumpova najstaršia dcéra Ivanka prevzala opraty rodinného podniku.

Kým rozbehla svoje plány ako prvá dáma a zariadila novú školu pre svojho syna, pracovala aj na tom, aby jej manžel podpísal štedrejšiu finančnú dohodu pre ňu a Barrona. Bolo to inteligentné načasovanie.

Melanie mala byť s manželom

Zatiaľ čo Melania spokojne ostávala v New Yorku v Trump Tower, Trumpa prázdna kancelária prvej dámy rozladila. Chcel ju mať so sebou. Niekoľko Trumpových kamarátov bolo kvôli jej rozhodnutiu nahnevaných, chceli ju tiež v Bielom dome, pretože keď bola na blízku, Trump bol pokojnejší. Verili, že keby bola s ním, nebol by sa tak často rozčuľoval a nejednal impulzívne.

Prvé týždne jeho úradu boli poznačené personálnymi konfliktami a kontroverzným zákazom cestovania, ktorý spôsobil veľké protesty na letiskách. Trump usporiadal 16. februára 75-minútovú tlačovú konferenciu, kde opakovane popieral akýkoľvek chaos a hovoril: „Tento úrad beží ako naladený stroj,“ a dodal: „Nepracujem hnevom.“

“Tá žena! Bude to jeho koniec,“ ozval sa na meetingu Thomas Barrack, Trumpov priateľ, ktorý predsedal jeho inaugurácii, keď sa hovorilo o tom, že Melania zostane v New Yorku. “Je tvrdohlavá,” komentoval. “Mala by byť so svojím manželom. Je prezidentom Spojených štátov.”
 

Melania začala mať značný vplyv

Ako týždne plynuli, viac ľudí okolo Trumpa si začalo vážiť Melaniu za to, čo priniesla do ich vzťahu. Jedno z Trumpových starších detí jej dokonca zavolalo a vyzvalo ju, aby trávila viac času s ich otcom a povedalo jej, že potrebuje rovnováhu. Melania vedela, že niektorí ľudia v New Yorku ju brali ako zlatokopku, ale teraz si konečne začali uvedomovať jej hodnotu.

Ale pobyt v New Yorku platil vysokú cenu. Melanie si neuvedomila obrovské náklady a nepríjemnosti spôsobené bezpečnostnými opatreniami, ktoré Barron a ona potrebovali vo veľkom meste – stálo to milióny dolárov mesačne. Tajná služba hľadala viac finančných prostriedkov. Policajné oddelenie v New Yorku uviedlo, že konzervatívny odhad samotných nákladov bol 125 000 dolárov za deň.

Foto: sk.wikipedia.org/wiki/Melania_Trump, The White House from Washington, DC – Foreign Leader Visits
Barron išiel do školy a vtedy sa objavili obrovské problémy s dopravou do školy na Upper West Side na Manhattane. Mnohí ďalší rodičia boli nahnevaní, obávali aj bezpečnosti svojich detí, a to aj pri nepretržitej prítomnosti tajnej služby. Nehovoriac o tom, že mnohí z nich boli progresívni demokrati z New Yorku, ktorí hlasovali za Hillary Clintonovú a nemohli zniesť Trumpa.

Melania videla, ako pred Trump Tower každý deň stoja demonštranti, ktorí držali transparenty a kričali, že jej manžel nenávidí prisťahovalcov a ženy. Stovky tisíc ľudí podpísalo online petíciu požadujúcu, aby Trump zaplatil „prehnané“ náklady za jej voľbu zostať v New Yorku. Čím dlhšie zostávala v meste, tým viac sa šírili špekulácie, že jej rozhodnutie zostať v New Yorku znamená, že ich manželstvo je v troskách.

Boj s médiami

Melania sa nepáčilo, čo sa o nej písalo v médiách. Po dlhé roky sa jej skúsenosti s médiami týkali len príjemných otázok z módnych časopisov; teraz, namiesto toho, aby dostávala otázky týkajúce sa jej režimu krásy alebo výberu módy, sa jej pýtali, čo si ako prisťahovalkyňa myslí o tvrdej politike svojho manžela. Nemala žiadnu kontrolu ani nad tým, aké fotografie použili.

Povedala ľuďom, že bez ohľadu na to, čo urobí, bude kritizovaná. Melania povedala, že zostane v New Yorku až do konca školského roka.

To nevyhovovalo okoliu Trumpa. Barrack, ktorý bol v úzkom kontakte s Trumpom, začal žiadať Melaniných priateľov, aby sa zapojili do „domácich záležitostí“, čo pre nich bolo interpretované tak, že ju nútia “prísť do Washingtonu”. Barrack bol považovaný za bližšieho priateľa Trumpovej staršej dcéry Ivanky než Melanie.

Napäté vzťahy medzi Ivankou a Melaniou

Zatiaľ čo Melania zostával v New Yorku, Ivanka, podnikateľka a modelka, ktorú mal Donald s prvou manželkou Ivanou, sa usídľovala v západnom krídle Bieleho domu. Podľa niekoľkých ľudí mala v merku aj izby vo východnej časti krídla, kde mala sídliť prvá dáma. Okrem iných návrhov Ivanka navrhla premenovanie „kancelárie first lady“ na „rodinnú kanceláriu“. Melanie to nedovolila. Bola to tradícia a nenechala ju zmeniť jej nevlastnou dcérou.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ivanka_Trump_and_Donald_Trump.jpg

Ivankina kancelária zostala v západnom krídle. Melanino zotrvávanie v New Yorku ju samotnú od začiatku znevýhodnilo. Dokonca aj niektoré pracovné pozície a rozpočet, ktorý mal byť k dispozícii na podporu kancelárie¨first lady, boli preč, vyčlenené na podporu tých v západnom krídle, vrátane Ivanky.

Ivanka sa v Bielom dome správala ako doma

Najmä v prvých dvoch rokoch vládnutia Trumpa mali niektorí v Bielom dome pocit, že Západné krídlo aktívne umiestňovalo zátarasy a zámerne neposkytovalo podporu kancelárie first lady. Ale iní verili, že to bol len dohľad nad chaosom. Ivanka bola v blízkosti svojho otca a strávila s ním oveľa viac času ako ostatné deti.

Otec a dcéra nielenže úzko spolupracovali v Trumpovej spoločnosti, ale Ivanka tiež zohrávala kľúčovú úlohu v jeho kampani. Zrazu bola dieťaťom s najaktívnejšou úlohou v Bielom dome. Ivanka používala súkromné ​​divadlo s červenými sedadlami a užívala si ďalšie výhody Bieleho domu. Niektorí uviedli, že s rezidenciou zaobchádzala, akoby to bol jej vlastný domov. Melanii sa to nepáčilo. Keď sa s Barronom konečne nasťahovali do Bieleho domu, ukončila to vynútením pevných hraníc.

Po celú dobu sa Melanie zdržiavala ďalej od spravodajstva, od mikrofónov, zatiaľ čo iní boli plne zaneprázdnení propagáciou. Melanie to nepotrebovala. Keď Trump počul, ako televízny komentátor hovoril o nadmernom vplyve svojich detí, zasmial sa a povedal: „Myslíte si, že som sa stal úspešným počúvaním svojich detí? Oni počúvajú mňa.“

Ľudia pracujúci v západnom krídle tvrdia, že Trumpa kritizoval obe deti Donalda Trumpa ml. a Erica, a dokonca aj Ivanku za to, že urobili alebo povedali niečo nesprávne, ale nikto si nepamätal, že by ho počul hovoriť niečo negatívne o Melanii. Ocenil, že nepotrebuje publicitu a že sa nechváli svojím vplyvom. V rozhovoroch niekedy počúvala viac ako hovorila.

Melania a jej lojalita zabodovala

V Bielom dome Trump cítil, že je obklopený ľuďmi, ktorí sa neustále zameriavajú na svoj vlastný záujem, a vážil si Melaniinu lojalitu a porozumenie viac ako predtým, než vstúpil do politiky.

Sean Spicer, prvý prezident komunikačného riaditeľa prezidenta, vysvetlil dynamiku týmto spôsobom: „Melania sa drží veľmi v zákulisí, ale je neuveriteľne vplyvná. Dáva prezidentovi vedieť, čo si myslí, a on berie jej názory veľmi vážne.“ Namiesto toho, aby povedala Trumpovi, čo má robiť, alebo nie, má Melania štýl takticky vyjadriť svoj názor a on má nakoniec „tendenciu s ňou súhlasiť,“ povedal Spicer.

Viac ako tucet bývalých alebo súčasných úradníkov Bieleho domu, s ktorými sa viedli rozhovory, pripisovalo Melanii vplyv na prezidenta tomu, že Trump veril, že takmer všetci ostatní majú plán, okrem Melanie. Veril, že nemá postranný motív a len chce, aby uspel.

Trumpova ostražitosť a nedôvera k ostatným počas jeho predsedníctva ešte vzrástla, keďže ľudia, ktorých najal na významné pracovné miesta, opustili svoj úrad a potom ho verejne kritizovali. Melanie mu vždy povedala, čo si myslí, že rezonuje s voličmi a čo nie.

Súhlas ostatných s Melaniou sa stal pre Trumpu niečo ako test lojality. V rozhovoroch sa niekedy opýta: „Toto si myslí Melanie. Čo si myslíš?”

Spicer si spomenul na telefonický rozhovor, ktorý mal s Trumpom po opustení Bieleho domu. Spicer sa k tomu vyjadril a Trump odpovedal: „Vieš čo? Melania hovorí to isté. Máš pravdu.”

Melania povie málo, ale má to význam

„Myšlienka, že nemá veľký vplyv na administratívu, je nepravdivá,“ povedal Chris Christie, bývalý guvernér New Jersey, ktorý už roky pozná Melania a Donalda Trumpa. “Vyjadrí sa len k máločomu, ale keď už niečo povie, prezident počúva. Absolútne s ňou konzultuje personálne záležitosti.”

Postupom času bolo pre tých, ktorí pracujú v západnom krídle, jasné, že Trump vidí značnú hodnotu u tých, ktorí sa Melanii páčili (napríklad poradkyňa Kellyanne Conwayová) a dáva si pozor na tých, ktorých nemala rada (vrátane náčelníkov štábu Reince Priebusa a Johna Kellyho). Ako povedal jeden bývalý predstaviteľ Bieleho domu: „Ľudia prechádzajú cez Melaniu na svoje vlastné riziko. Nerobím si srandu… Pôjdete preč, ak vás nemá rada.“

Sťahovanie do Bieleho domu

Melanie sa presťahovala do Bieleho domu 11. júna 2017, takmer bez fanfár. V sociálnych médiách nie je taká aktívna ako jej manžel. V deň sťahovania však publikovala obrázok z okna Bieleho domu s výhľadom na Washingtonov pamätník. Práve nahradila hlavného správcu Bieleho domu, ktorý roky pracoval pre Obamovcov, dohliadal na personál takmer stovky ľudí a na všetko od rodinných večerí až po rozpočet rezidencie.

Namiesto toho si vybrala Timothy Harleth, ktorá bola riaditeľkou v hoteli Trump International vo Washingtone. A Melanie v Bielom dome ticho začínala poslednú pozoruhodnú kapitolou svojho vysoko nepravdepodobného života.

Článok je upravený z „The Art of Her Deal: The Untold Story of Melania Trump“, ktorý 16. júna vydali Simon a Schuster.
 
Foto: https://sk.wikipedia.org/wiki/Melania_Trumpov%C3%A1
 

žiadne príspevky na zobrazenie