Výber noviniek od Akčných žien

0
Výber noviniek od Akčných žien
happymelon.sk

Každý pondelok prinášame výber „jednohubiek“, ktoré by vás mohli zaujímať – 10 tipov, ktoré sa týkajú rôznych oblastí života – inšpirácie na filmy, knihy, výstavy, miesta, ktoré sa oplatí vidieť a udalosti, ktoré by ste nemali premeškať…

Ak máte aj vy nejaký tip na akciu či zaujímavú tvorbu, neváhajte, a kontaktujte nás.

1. Premiérka Nového Zélandu, Jacinda Ardern, ukazuje ženám, ako sa dá skĺbiť práca a rodina – nedávno totiž porodila dieťa a na materskej s malou dcérkou ostáva jej partner Clarke. Hoci ich jej tehotenstvo prekvapilo, rozhodli sa správne, a ukázali, ako sa aj premiérka môže stať matkou a naďalej zotrvať vo svojej funkcii. Čo sa týka žien v politike, Nový Zéland je veľmi progresívny – Jacinda Ardern je v poradí už tretia premiérka.

2. Viete, ktoré tri slovenské ženy – startupistky sa podľa časopisu Forbes umiestňujú na prvých troch priečkach? Simona Franková, ktorá založila startup NG Aviation SE na vývoj mapového softvéru na urýchlenie komunikácie letových dispečerov, Andrea Žitná, ktorá založila spoločnosť Elvie so zameraním na zdravie ženy (napr. produkt na posilnenie panvového dna), Lujza Bubánová, zakladateľka Emotion ID, ktorý vyvíja produkt YouFirst – analyzuje videá influencerov na sociálnych sieťach a radí im, ako čo najlepšie zvýšiť dosah na divákov.

3. Dve mladé dámy, Petra Richterová a Soňa Makranská, si otvorili vegánske bistro v Prievidzi. Pôvodne sa stretli v ich predošlej práci a obe sa dali na vegánstvo, čo ich spojilo. Dnes sú zakladateľkami jedného z najobľúbenejších vegánskych podnikov na Slovensku – Simply Vegan v Prievidzi.

veganstvo, jedla, zdravie, zemle
Foto: Simple Vegan

Prečítajte si aj výber minulotýždňových noviniek, ktoré su ešte aktuálne.

4. V Banskej Štiavnici bude 9 až 12. augusta prebiehať už 20. Letný filmový festival 4 živly. Prinesie výber tých najzaujímavejších filmov a sprievodných podujatí, tentokrát venovaných téme Happy End. V programe je premietanie flmu Rückenwind von vorn (2018) nemeckého režiséra Filipa Eichholza, ktorý bol  nakrútený v Banskej Štiavnici. Môžete si tam pozrieť aj film Valesky Grisebach – Western (2017) a detského diváka potešia filmom Die Abenteuer des Prinzen Achmed (1926).

5. Ak budete v Pezinku, určite si 11.8. nenechajte újsť akciu Víno pod hviezdami. Podujatie pod holým nebom vám spríjemnia lokálne vinárstva, grilované dobroty, výborná káva či čokoláda, divinový guláš, domáce koláče a limonády, syry z miestnej farmy a mnoho ďalšieho.
K tomu sa chystá aj hudobný doprovod a potvrdenými účastníkmi sú napr. Katarína Korček s Jergušom Oravcom,  Zuzana Mikulcová, a Sisa Fehér.​

6. Tip na hand-made: na Sashe.sk môžete nájsť obchodík s názvom Svadobné manžety, ktorý od roku 2016 ponúka netradičné kúsky – manžety na košele pre mužov alebo ženíchov alebo lyžičky pre novomanželov, a môžete tam nájsť aj chutné náušnice a zrkadielka s milými venovaniami.

manzety, lyzicky, svadba
Foto: Svadobne manžety

7. Ak máte radi umenie, určite vás osloví nová stránka Happy Melon Gallery. Nájdete tam diela slovenských umelcov – maľby, sochy, grafiky a ak ste sami umelecky nadaní, môžete tam ponúkať svoju tvorbu. Misia webu je spraviť naše okolie krajšie, zaujímavejšie a originálnejšie a niektorí umelci dokonca ponúkajú tvorbu na mieru a vytvoria vám dielo podľa vášho želania.

8. Máte rady inline skating? V Bratislave sa chystajú dve piatkové podujatia spoločného korčuľovania – 10. a 24. augusta. Štart samotnej jazdy je o 21.00, pelotón je ohraničený policajným doprovodom a sanitkou. Trasa má okolo 11 km, tempo sa prispôsobuje rýchlejším aj pomalším. Pred každou jazdou je pripravený program pre deti aj dospelých, niektoré jazdy sú spojené so súťažami či karnevalom. Jazdy môžete zažiť aj v Pezinku 11.8. a v Trnave 1.9.

9. Od 2. augusta prichádza do kín film o hudobnej legende Whitney Houston s jednoduchým a výstižným názvom Whitney. Oscarový režisér Kevin Macdonald sa v celovečernom dokumente pokúsil približiť Whitney tak, ako ju doteraz nepoznáme. Film vznikom so súhlasom jej matky a jej najbližšej rodiny.

10. Outfit od Stylist Alexandra

office outfit, oblecenie, do prace
Koláž od Stylist Alexandra

žiadne príspevky na zobrazenie