Vysoká úmrtnosť a nemocnice na pokraji kolapsu. Covid-19 ničí Peru

0
Vysoká úmrtnosť a nemocnice na pokraji kolapsu. Covid-19 ničí Peru
  • Peru postihla nová vlna covid-19. V krajine sa šíri nákazlivejšia varianta P1, verejnosti známa ako britská mutácia. Nemocnice sú preplnené, chýbajú zásoby kyslíka.
  • Peru je domovom približne pre 33 miliónov obyvateľov. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie krajina hlásila v prvom aprílovom týždni priemerne 10 tisíc nakazených a 300 úmrtí denne. Oproti minulému týždňu predstavuje tento počet 50 % nárast tzv. „nadbytočných úmrtí“. Peru je tak momentálne krajina s najvyšším nadbytkom úmrtí v prepočte na milión obyvateľov.
  • Zložitú situáciu ešte zhoršuje obmedzený prístup k vakcínam. Aspoň jednu očkovaciu dávku dostalo v Peru len 3 % obyvateľov.
  • Lekári bez hraníc pomáhajú miestnym zdravotníkom na severe Limy v provincii Huaura, kde kapacita nemocnice nestačí pokryť nárast chorých.

Misia Lekárov bez hraníc

„Naša intervencia má dva hlavné ciele,“ vysvetľuje Jean-Baptiste Marion, vedúci misie Lekárov bez hraníc v Peru. „Chceme zmierniť tlak na nemocnice Huacho a miestne zdravotníctvo. Pacienti s covidom môžeme ošetriť v pridruženom zariadení, prípadne ich môžeme pripojiť na kyslík. Stáva sa totiž, že do tejto nemocnice prichádza množstvo pacientov s miernym priebehom a zbytočne nemocnicu preťažujú. Našou doplnkovou aktivitou je aj z tohto dôvodu práca s komunitou, vďaka čomu sa nám darí odhaliť ochorenie v rannej fáze a poskytnúť pacientom príslušnú starostlivosť. Zamedzíme tak, aby skončili v nemocnici s ťažkým priebehom.“ Tímy Lekárov bez hraníc podporujú taktiež miestne jednotky intenzívnej starostlivosti.

Svedectvo advokátky Lekárov bez hraníc o neľudských podmienkach v Líbyi. Toto nikto nechce zažiť

Lekári bez hraníc pôsobia hlavne v sieti lokálnych zdravotníckych centier a v zariadeniu pripojenému k nemocnici Huacho, ktoré disponuje 50 lôžkami a je uspôsobené k liečbe hospitalizovaných pacientov. Polovica lôžok slúži ku klinicky monitorovanej izolácii, zatiaľ čo druhá polovica umožňuje pripojenie pacientov, aj tých, vo vážnom stave, na kyslík.

Dôležitosť edukácie a rozpoznania príznakov

Krajina zatiaľ hlási viac ako 1,7 milióna nakazených a viac ako 59 tisíc úmrtí. Jeden z najväčších problémov je podľa pracovníkov Lekárov bez hraníc v teréne skutočnosť, že ľudia sa zdráhajú ísť s prvými príznakmi do nemocnice. Radšej idú k svojmu obvodnému lekárovi (ktorý nie vždy je schopný poskytnúť potrebnú pomoc), alebo sa liečia sami. V skutočnosti však nato dopláca miestne zdravotníctvo. Ľudia v mestách často v noci čakajú v dlhých radách a spia na ulici, aby si mohli doplniť kyslíkové fľaše z niekoľko mála fungujúcich nádrží. Dúfajú, že im to umožní postarať sa o svojich blízkych doma.

Tímy Lekárov bez hraníc videli v Brazílii na vlastné oči zomierať pacientov, ktorí by mohli prežiť

 

Práve preto Lekári bez hraníc spolupracujú s miestnymi úradmi a aktívne pomáhajú v komunitách. Snažia sa včas odhaliť pacientov s covid-19 a nasmerovať ich ta, kde im najlepšie pomôžu. „Zlepšenie screeningu a správa pacientov je pre nás aktuálne prioritou,“ dodáva Jean-Baptiste Marion. „Bez výrazného zrýchlenia očkovania ale nemôžeme v dohľadnej dobe očakávať žiadne zlepšenie situácie.“

Zdroj: Lékáři bez hraníc

Lima / Praha, 26. apríla 2021

Obeť sexuálneho násilia: Po útoku som si myslela, že si vezmem život

žiadne príspevky na zobrazenie