Obdobie kliešťov a riziko prenosu chorôb je opäť na vzostupe

0
Obdobie kliešťov a riziko prenosu chorôb je opäť na vzostupe

Jar so sebou prináša nielen prvé intenzívne slnečné lúče, ale aj riziko spojené s kliešťami, ktoré prenášajú nebezpečné infekčné choroby. Preto je opatrnosť na mieste. Do prírody by ste mali preto vyraziť nielen vo vhodnom oblečení a obuvi, ale aj s použitím repelentu.

Zákerný malý tvor

Kliešť obecný je malé stvorenie, ktoré však dokáže spôsobiť obrovské problémy. Nie je nutné panikáriť ihneď po zistení, že ste si z prechádzky priniesli príživníka. Kliešťa je potreba čo najrýchlejšie a správnym spôsobom vybrať. Rozhodne ho neduste indulonou ani nevykrúcajte.

Pinzetou či iným vhodným nástrojom ho uchopte pod hlavičkou a bez zbytočných pohybov kolmo vyberte von. Miesto potom dôkladne vydezinfikujte a do kalendára si poznačte dátum. Zbystrite až v momente, kedy by sa vám na postihnutom mieste v rozmedzí dvoch dní až mesiaca začala tvoriť ostro ohraničená červená škvrna lemovaná bledým pruhom. S veľkou pravdepodobnosťou vás kliešť infikoval lymskou boreliózou.

Čo hovoria odbornci na kliešte?

Čo je lymská borelióza?

Ak sa ku škvrne pridajú bolesti kĺbov, únava, malátnosť prípadne teplota, neváhajte ani minútu a navštívte svojho lekára. Neliečená lymská borelióza môže vyústiť do veľmi vleklých a vážnych zdravotných problémov, a pretože borelióza postihuje hlavne kĺby a nervovú sústavu, často dochádza v tých najťažších prípadoch až k ochrnutiu. Nie vždy však musí červený fľak signalizovať boreliózu. Ak sa však pridružia spomínané problémy, lekár ju potvrdí alebo vylúči jednoducho testom.

Foto: pixabay.com

Potrápi vás aj reuma

Ďalším veľmi nepríjemným ochorením je reuma. Kliešti ju síce neprenášajú, no rovnako ako borelióza dokáže človeka veľmi potrápiť. A hoci ju postihnutí ľudia najviac pociťujú bolesťami kĺbov, paradoxne sa jedná o ochorenie imunitného systému. Trpí ňou asi 1 % dospelej populácie a šanca, že reuma bude trápiť i vás, závisí na viacerých faktoroch.

Môžete ju dostať do vienka

Reumatoidná artritída, ako sa toto ochorenie odborne nazýva, je často dedičná. Ak máte tú smolu, že sa vo vašej pokrvnej línii objavila, je dosť možné, že neobíde ani vás. Nemusí to tak však nutne byť. Na rozdiel od iných civilizačných chorôb, u reumy neexistujú rizikové skupiny. Môže ju dostať ktokoľvek. Spúšťačom môže byť akákoľvek vírusová alebo bakteriálna infekcia, ktorá spustí prehnanú imunitnú reakciu, v dôsledku čoho dôjde k poškodeniu kĺbového systému.

Prejavy podobné ako pri borelióze

Čo sa týka príznakov je reuma podobná borelióze – únava, opuchy a stuhnutosť kĺbov, bolesti. Nepredchádza jej však kontakt s infikovaným kliešťom. Zlou správou je, že sa jedná o nevyliečiteľnú chorobu. Vďaka biologickej liečbe a celkovým medicínskym pokrokom je však možné významne zbrzdiť nástup invalidity, ktorú reuma spôsobuje.

Je však nevyhnutné chorobu včas diagnostikovať a zahájiť patričnú liečbu.

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie