Z kritizovania urobte prednosť: 4 dôvody prečo sa nemusíte vyhýbať kritike

0
Z kritizovania urobte prednosť: 4 dôvody prečo sa nemusíte vyhýbať kritike
freepik.com

Kto už len má rád kritiku? Pravdepodobne nikto. Ale existuje niekoľko zásadných dôvodov, prečo kritiku vítať – a nie sa jej brániť.

Ak bojujeme so sebapotvrdením, môžeme pociťovať úzkosť alebo hnev v reakcii na kritiku. Napriek tomu, že ich motívy sú podozrivé, v kritike nepriateľskej osoby môže byť užitočná a žalovateľná pravda.

Kritika vám môže pomôcť viac si uvedomiť potrebu ďalej rozvíjať súbor zručností, o ktorých ste si mysleli, že sú adekvátne.

Nikoho nebaví byť kritizovaný. Do tej miery, do akej si každý z nás nesie z detstva nejaké zvyšky pochybností, nie je príjemne si svoje neúspechy pripomínať. Ak stále bojujeme so sebapotvrdením, keď sa zdá, že niekto spochybňuje náš úsudok alebo kompetencie, táto negatívna reakcia v nás môže spustiť prenikavý poplašný signál.

Príležitosť dozvedieť sa viac o sebe

V tejto chvíli je narušený náš pocit pokoja a sebadôvery. Ale nemusí to tak byť. Ak prehodnotíme kritiku iných ako príležitosť dozvedieť sa viac o sebe, o „kritizérovi“ alebo o našom teraz napätom vzťahu s nimi, mohli by sme to skutočne oceniť.

Autori pravidelne zdôrazňujú rozdiel medzi konštruktívnou kritikou a deštruktívnou kritikou. Mali by sme odmietať znevažujúce kritiky, ktorým chýbajú návrhy založené na realite, ako zlepšiť náš výkon alebo prejavujú len zlú vôľu voči nám.

Tu však záleží len na tom, či môže existovať nejaká pravda v tom, čo kritik tvrdí – nezávisle od ich možno podozrivých motívov.

Spisovatelia na túto tému tiež vynechali alebo bagatelizovali nešťastný psychologický fakt, že väčšina ľudí sa zdráha prijať kritiku, pretože ich obranný systém sa ich nevedome snaží chrániť pred čímkoľvek, čo ohrozuje ich sebavedomie.

Prečítajte si: 10 spôsobov ako sa vysporiadať s toxickým šéfom

freepik.com

Okrem tohto sklonu existuje aj tendencia premietať späť na žalobcu tie isté negatívne vlastnosti, z ktorých sme boli obvinení. A obe tieto nepredvídané udalosti sú kľúčom k pochopeniu, prečo tak veľa z nás pokračuje v opakovaní chýb, aj keď sme o nich boli výslovne informovaní.

Napriek tomu je nevyhnutné uznať, že – či už je to dobre mienené alebo nie – by sme sa mali snažiť objektívne pochopiť nepríjemnú spätnú väzbu a privítať to, proti čomu môžeme inštinktívne spočiatku pociťovať nutkanie bojovať.

Prečítajte si: Psychologička Jarmila Takáčová: Ľuďom chýba emočná blízkosť

Štyri dôvody, prečo vítať kritiku

Tu sú štyri dôvody, prečo sa nevyhýbať kritike zo strachu, že vás to zraní, vystraší alebo si znepriatelí. Všimnite si, že všetky tieto vysvetlenia sa týkajú toho, že váš kritik vám poskytuje príležitosť prehodnotiť to, čo ste urobili, a prípadne nesprávne predpoklady alebo chybné závery, ktoré ste omylom urobili.

Čím viac dokážete prijať kritiku (v porovnaní s jej prijatím), tým je pravdepodobnejšie, že z nej budete mať prospech. Treba dodať, že či už je kritika namierená na vás profesionálne alebo osobne, každá jej výhoda má dôsledky pre vaše fungovanie v oboch oblastiach.

Netreba dodávať, že pohľad iného na vás môže byť skreslený alebo neplatný. To však neznamená, že to nestojí za zváženie. Môžete otvorene zvážiť jeho prednosti, napriek tomu, že nakoniec z toho urobíte výnimku.

freepik.com

Tu sú niektoré z kľúčových výhod kritiky:

1. Kritika môže zvýšiť vaše povedomie o potrebe ďalej rozvíjať súbor zručností, o ktorých ste si mysleli, že stačia.

Kritik môže priniesť veci, ktoré ste si ešte nevšimli, alebo znalosti, ktoré ešte nemáte. A vďaka vašej ochote učiť sa nové veci môže byť vaša práca efektívnejšia, presnejšia a aktuálnejšia.

Ak vám na niečom skutočne záleží, nechcete zaspať na vavrínoch, keď by ste potenciálne mohli robiť lepšiu prácu, než akú práve robíte. Navyše, snaha o zlepšenie svojich schopností a výkonnosti je úzko spojená s dosahovaním dlhodobých cieľov a ambícií.

2. Kritika na pracovisku vám môže umožniť získať konkurenčnú výhodu nad vašimi súpermi

Či už ide o zvýšenie platu, bonus alebo povýšenie. Ak nechcete, aby vás niekto obišiel, pretože váš výkon zaostáva za ostatnými, je neoceniteľné byť vnímavý na spätnú väzbu – a to bez ohľadu na to, ako alebo od koho je doručená.

Keď budete vedieť, prečo je váš výkon nedostatočný, môže vám to pomôcť napraviť nedostatky.

Aj v osobných záležitostiach, ak chcete, aby vás priatelia, rodina a známi viac oceňovali a rešpektovali, akákoľvek spätná väzba od nich v tom, ako sa správate, stretávate, alebo o plnení svojich záväzkov a povinností, môže byť dobrá.

3. Kritika vám môže pomôcť rozpoznať vaše slepé uhly

Prakticky každý z nás si vypestuje zlé návyky – návyky, ktoré môžu nevedomky urážať iných, odhaľovať našu necitlivosť alebo prezrádzať našu samoľúbosť, nevedomosť alebo domýšľavosť.

Či už vo vás takáto nepriaznivá spätná väzba vyvoláva smútok, úzkosť, hnev alebo zúrivosť, bolo by hlúpe alebo hlúpe – a určite nerozumné – odmietať túto kritiku len preto, že sa vám nepáči pocity, ktoré vo vás vyvoláva.

4. Kritika vám môže nepriamo pomôcť byť súcitnejšími, zvedavejšími a chápavejšími voči ostatným.

Môže posilniť vaše vzťahy tým, že si budete viac uvedomovať ich hranice, potreby a očakávania.

A ak je tá druhá osoba vaším partnerom, môže to pomôcť, aby sa tento jedinečný vzťah stal odolnejším, emocionálne bezpečnejším, dôveryhodnejším a dôvernejším.

unsplash.com

Tipy, ako sa stať viac sebaovereným tvárou v tvár kritike

1. Povedzte si, že akékoľvek chyby, ktoré ste urobili, predstavovali váš najlepší úsudok v tom čase

Zdôraznite, že vaše omyly samé o sebe neznamenajú intelektuálnu neschopnosť.

Ako analógiu si predstavte, že nikto nedostane prvý návrh dokonalý. Ak venujete dostatok času na opravy a vylepšenia, vaša ďalšia verzia bude úspešnejšia – jasnejšia a zrozumiteľnejšia.

Možno si nakoniec uvedomíte, že predmet, o ktorom píšete, je jednoducho nad úrovňou priemeru. Ale aspoň vám kritika pomôže identifikovať, na čom by ste ešte mohli pracovať, alebo to nechať tak. V každom prípade sa dozviete niečo, čo vám predtým mohlo uniknúť.

2. Neberte kritiku osobne

Vo všeobecnosti ide o nesprávne vnímanie pohnútok druhej osoby pri poukázaní na nejakú nepresnosť, ktorú môže byť pre vás výhodné opraviť alebo opraviť.

Uistite sa, že rozumiete cielu toho druhého, ktorý vám ponúka spätnú väzbu, najmä ak to robí s úctou. Alebo sa ho opýtajte, čo mal na mysli, keď vás nepriaznivo ohodnotil. Ale čo je najdôležitejšie, dbajte na to, aby vašu reakciu neovládala žiadna z vašich nepríjemných neistôt.

3. Pestujte otvorenosť (vs. defenzívne reakcie)

Ak budete reagovať defenzívne, tak si nebudete môcť vziať z kritiky čokoľvek hodnotné.

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/evolution-of-the-self/202401/4-benefits-of-remaining-calm-when-youre-criticized

žiadne príspevky na zobrazenie