Za morseovou abecedou sa skrýva tragický príbeh

0
Za morseovou abecedou sa skrýva tragický príbeh
wikipedia.org

Aký smutný príbeh sa skrýva za morseovou abecedou a jej tvorcom? Názov abecedy nesie meno podľa vynálezcu Samuela Finley Breese Morsea. Málokto vie, že okrem fyziky sa naplno venoval maliarstvu.

Morse bol maliarom portrétov a historických scén. Bol študentom u známeho maliara Washingtona Allstona. Zo začiatku si peniaze zarábal maľovaním portrétov. V roku 1810 absolvoval Univerzitu v Yale a o rok neskôr sprevádzal Allstona do Európy.

Nápad venovať za fyzike prišiel úplne náhodou. Keď sa plavil z Európy do Ameriky, na lodi ho zaujal istý fyzik, ktorý predvádzal kúsky s elektrinou a elektromagnetom. Morse sa k elektrine stále vracal, aj keď bol už profesorom maliarstva v New Yorku a s fyzikou nemal nič spoločné.

Autoportrét Samuela Morsea, wikipedia.org

Osobná tragédia

Pri práci na portréte Markíza de Lafayette utrpel Morse osobnú tragédiu, ktorá navždy zmenila jeho život. Vo Washingtone dostal Morse list od svojho otca – doručený prostredníctvom koní – že jeho manželka je ťažko chorá. Morse okamžite opustil hlavné mesto a hnal sa do svojho domova v Connecticute.

V čase, keď dorazil, však jeho manželka nebola len mŕtva, ale aj pochovaná. Predpokladá sa, že Morse bol zničený, že trvalo niekoľko dní, kým dostal oznámenie o chorobe svojej manželky. A preto presunul svoje zameranie od umeleckej kariéry na fyziku a venoval sa zdokonaľovaniu komunikácie na diaľku

Vznik telegrafu

Pokúšal sa zostaviť elektromagnetický telegrafický prístroj. Vytvoril koncept jednoduchého telegrafu, ktorý postupne zdokonaľoval. Chcel zjednodušiť zložité zaznamenávanie správ. Nakoniec prišiel na spôsob záznam pomocou abecedy pozostávajúcej z bodiek a čiarok. Jeho vynález predčil dovtedy existujúce optické či ručičkové telegrafy iných vynálezcov.

wikipedia.org

Medzinárodná Morseova abeceda [vyslov: morzeova] je sústava telegrafných signálov zodpovedajúcich písmenám, čísliciam a iným znakom, ktoré sa používajú pri písaní; v grafickom vyjadrení je to sústava bodiek a čiarok, časovo bodka predstavuje krátky signál a čiarka dlhý signál.

Prečítajte si aj: Ako vznikla Rubikova kocka? Pôvodne to bola pomôcka pre študentov

SOS v Morzeovej abecede

SOS je medzinárodné volanie o pomoc na mori v Medzinárodnej Morseovej abecede, vysielané v prípade núdze. Je to asi najznámejší signál morzeovky, používaný aj v bežnej hovorovej reči.

Vysielal sa pri hrozbe potopenia lode, či priamo pri potápaní.

Odvysielal ho aj napr. potápajúci sa Titanic, hoci vo väčšine správ použil vtedy ešte dominujúci signál CQD.
Často tradované vysvetlenie, že SOS je skratka z anglického Save Our Souls (Zachránte naše duše) alebo Save Our Ship (Zachránte našu loď) sa nezakladá na pravde, signál bol utvorený na základe svojej výraznej zvukovej charakteristiky.

Morseova abeceda, zdroj: drevari.org

Zdroj: wikipedia.com

žiadne príspevky na zobrazenie