14 najzaujímavejších historických faktov

0
14 najzaujímavejších historických faktov
pixabay.com

Ak sa vám zdá byť história nudná, prečítajte si týchto 14 faktov. Dozviete sa napríklad, ako sa ženy vo Francúzsku mohli „zbaviť“ muža alebo neuveriteľný fakt o Abrahamovi Lincolnovi.

1. Štrnásť rokov pred potopením Titanicu napísal Morgan Robertson novelu Futility. Príbeh bol o veľkej nepotopiteľnej lodi, ktorá sa volala „Titan“. Narazila do ľadovca v severnom Atlantiku. Skutočný Titanic, rovnako, ako aj fiktívny Titan, nemali dostatok záchranných člnov pre tisíce cestujúcich na palube.

2. Najvyšším manželským párom, aký kedy bol zaznamenaný, bola Anna Haining Swan (2,61 m) a Martin Van Buren Bates (2,31 m). Swanovcom sa narodilo 10-kilové dieťa.

3. Predtým, ako sa Abraham Lincoln stal politikom, bol nadaným zápasníkom – wrestlerom. S viac ako 300 zápasmi na konte prehral Lincoln v kariére iba jeden jediný zápas a v roku 1992 bol uvedený do siene slávy národného športu.

pixabay.com

4. Medzi 11. a 19. storočím budhistickí mnísi v severnom Japonsku praktizovali meditáciu nazvanú Sokushinbutsu, pri ktorej sa zaživa mumifikovali pomalým odvykaním od jedla a vody, než nakoniec zomreli od hladu.

5. Počas stredoveku sa verilo, že spermie produkované z ľavého semenníka sú zodpovedné za narodenie dievčat. Muži si ho mali nechať odobrať, aby mali syna.

6. Na vrchole svojej popularity sa Charlie Chaplin prihlásil do súťaže o najlepšieho dvojníka Charlieho Chaplina v San Franciscu. Skončil až na 20. mieste.

Prečítajte si: 15 prekvapivých faktov o šťastí alebo ktorá krajina je najšťastnejšia

7. V roku 1493 si Krištof Kolumbus myslel, že videl morské panny – neboli „také pekné, ako sú znázornené, pretože vyzerali ako ľudia“. Je podozrenie, že uvidel lamantína, morského cicavca, niekedy známeho ako morská krava.

8. Voltaire na svojej smrteľnej posteli bol požiadaný kňazom, aby sa vzdal Satana. Odpovedal: „Nie je čas robiť si nových nepriateľov.“

9. Tsutomu Yamaguchi bol v Hirošime, keď bola zhodená prvá atómová bomba. Deň pred zhodením druhej atómovej bomby potom odcestoval domov do Nagasaki. Prežil oboje atómové bomby a dožil sa 93 rokov.

10. V starovekom Egypte boli služobníci namazaní medom, aby prilákali muchy od faraóna.

Foto: pixabay.com

11. V Bavorsku založili v roku 1740 tajnú spoločnosť s názvom Rád mopslíkov. Noví členovia museli nosiť obojky pre psov a škriabať sa pri dverách, aby sa dostali dnu.

12. V renesančnom Francúzsku mohla žena postaviť svojho manžela pred súd, ak bol impotentný.

13. Jedným z najúspešnejších pirátov v histórii bola čínska prostitútka Ching Shih. Velila flotile viac ako 1 500 lodí a 80 000 námorníkov. Viac o nej sa dozviete v článku 9 žien, na ktoré sa v histórii zabudlo, ale zaslúžia si pozornosť.

14. Najkratšia vojna histórie bola medzi Anglickom a Zanzibarom. Trvala iba 38 minút.

Foto na titulke: pixabay.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu