Zaujímavosti o technológiách: Aký veľký bol prvý počítač a kto vynašiel iPhone?

techniky produktivity
pexels.com

Technológie vládnu svetom. Aj keď ide o možno trocha nudnú oblasť, máme pre vás niekoľko zaujímavostí o ich fungovaní, o ktorých ste asi ani netušili.

1. Prvý počítač bol vynájdený v 40. rokoch 20. storočia

V dnešnej dobe sú počítače všade – a skutočne vôbec nepotrebujú veľa miesta. Máte Xbox One vo svojej obývacej izbe? Máte notebook alebo tablet v taške? Aj to sú počítače. Ale keď superpočítače prišli na svet, potrebovali oveľa viac miesta. Stačí sa pozrieť na prvý na svete: Electronic Numerical Integrator and Computer (ENIAC), ktorý bol pôvodne postavený na Technickej škole v Pensylvánii v roku 1946, vážil 60 000 libier (27 200 kg). Zaberal miestnosť väčšiu ako väčšina apartmánov. Krátko po stavbe bol ENIAC vyslaný na vojenské účely, kde sa s hrozivou presnosťou použil na výpočet balistických trajektórií na odpaľovanie rakiet. Dnes počítačoví experti spoločnosti Penn pripisujú spoločnosti ENIAC prelom v „úsvite informačného veku“.

2. Prvý odsúdený za prekročenie rýchlosti išiel rýchlosťou 13 km/h

Podľa Guinnessových svetových rekordov bol prvým, kto bol obvinený z prekročenia rýchlosti, Walter Arnold z anglickej dediny Paddock Wood v štáte Kent. V januári 1896 bol Arnold spozorovaný, že vo svojom automobile Benz z 19. storočia išiel štyrikrát nad rýchlostný limit, teda 8 míľ/h (13 km/h). Ale keďže v tom čase bol maximálny povolený výkon iba dve míle za hodinu, znamenalo to, že podľa dnešných štandardov nešiel príliš rýchlo. Strážnik ho musel prenasledovať na bicykli, a dal mu pokutu za rýchlu jazdu.

3. Prvý iPhone nevyrobila spoločnosť Apple

Prvé mobilné zariadenie s názvom „iPhone“ vyrobila spoločnosť Cisco, nie Apple. Zariadenie umožnilo používateľovi používať hlasové funkcie programu Skype bez použitia počítača. Spoločnosť Apple oznámila svoj vlastný produkt iba o 22 dní neskôr a spoločnosť Cisco ich žalovala za porušenie ochrannej známky. Súdny spor bol nakoniec urovnaný mimosúdnou cestou a obidve spoločnosti mohli naďalej používať tento názov. Pravdepodobne ste však o telefóne Cisco iPhone nikdy nepočuli.

Prečítajte si: 8 tipov ako prísť na podvodníka na Facebooku

 

unsplash.com

4. Vedcom sa podarilo odfotiť tieň atómu

Či už ste profesionálny fotograf alebo nie, pravdepodobne na vás urobí dojem čin s fotografiou, ktorý vykonal tím na austrálskej Griffith University v roku 2012. Pomocou elektrického poľa na zastavenie nabitého atómu vo vákuovej komore tím vystrelil laserový lúč na atóm a odfotil tieň, ktorý vyprodukoval. Zatiaľ čo atómy boli predtým vyfotografované, ich tiene nie, takže tento úspech je bezprecedentný.

5. Vtáčík na Twitteri má oficiálne meno

Ak skutočne chcete patriť medzi najchytrejších používateľov sociálnych sietí, mali by ste vedieť, že logo Twitteru má oficiálny názov: Larry the Bird. Volá sa rovnako ako Larry Bird, bývalý profesionálny basketbalista, ktorý hral za domáci tím spoluzakladateľa Twitteru, Boston Celtics.

6. Bill Gates venoval takmer polovicu svojho majetku

Zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates podporuje Giving Pledge, predstavu, že ak máte dostatok šťastia, mali by ste dať 50 percent svojho bohatstva tým, ktorí to najviac potrebujú. Od roku 2013 daroval 28 miliárd dolárov a zachránil asi 6 miliónov životov tým, že ľuďom na celom svete priniesol vakcíny a lepšiu zdravotnú starostlivosť.

Foto: pexels.com