Zelené prostredie dokáže ovplyvňovať našu náladu, potvrdili to aj vedci

0
Zelené prostredie dokáže ovplyvňovať našu náladu, potvrdili to aj vedci
Foto Zdroj: Jessica Pettway for TIME

Môže sa už intuitívne zdať, že čas strávený vonku je pre nás zdravý. Či už je to prechádzka, ktorá nám pomôže prečistiť si mysel, alebo vychutnanie si vôni kvetov v našej záhradke, pobyt vonku je jednoznačne spoľahlivý spôsob, ako sa cítiť lepšie. 

Tento účinok preskúmali aj vedci a počas niekoľkých rokov štúdia dokázali, že príroda môže skutočne poskytnúť úľavu od stresu, zvýšiť sociálnu interakciu, podporiť fyzické cičenie a dokonca, aj pomôcť pri upokojení duševných chorôb.

Nemusíme sa však obmedzovať iba na častokrát vzdialené lesy a pláže. Niekoľko výskumov naznačuje, že takmer akýkoľvek druh zeleného prostredia, od turistických trás či pobreží, po futbalové ihriská a miestne parky, môžu zlepšiť našu duševnú pohodu, pokiaľ spĺňajú niekoľko kľúčových vlastností.

Foto zdroj: Freepik.com
Foto zdroj: Freepik.com

Kvalita zelene je dôležitejšia ako množstvo.

Ako uvádza štúdia uverejnená v časopise BMC Public Health, výskumníci nezistili žiadnu súvislosť medzi množstvom zelene v blízkosti človeka a jeho duševnou pohodou. Samotná prítomnosť vegetácie totiž nezaručuje pozitívny vplyv.

Toto tvrdenie podporil aj ďalší výskum vykonaný holandskými vedcami, ktorí zistili, že ľudia, ktorí bývajú v zelených mestských štvrtiach, sú spokojnejší práve kvôli tomu, že dokážu prispievať ku kvalite a starostlivosti týchto zelených plôch.

Čo, teda robí zelené prostredie kvalitným a zdravým?

Ako sme už zistili, kvantita nezohráva tak kľúčovú rolu, ako si možno veľa z nás myslí. Skupina anglických vedcov tvrdí, že ak sa zo zeleného prostredia stane najmä sociálny priestor, kde sa ľudia stretávajú, rozprávajú a socializujú, dokážu tak zvýšiť svoje hladiny endorfínov.

SOCIALIZÁCIA V BLÍZKOSTI ZELENe PRINÁŠA ĽUĎOM POCIT POHODY.

Zdravé prostredie v nás vyvoláva pocit čistoty a uhladenosti.

Ak je zelený priestor ťažko prístupný, má slabé osvetlenie alebo nie je čistý, ľudia ho považujú za nedostupný a nebezepčný. Na návštevníka by mal práve opačný ako pozitívny efekt.

Foto zdroj: Freepik.com
Foto zdroj: Freepik.com

Zelené prostredie dokážeme oceniť aj jedinečným spôsobom.

Výskumy dokázali, že veľa ľudí dokáže oceniť tieto miesta práve kvôli tomu, že im pripomínajú zážitky z detstva. Tento pocit, preto nemusia zažiť komunikty s nízkymi príjmami alebo zdravotne postihnutí, ktorí možno prístup k prírode nemali, keď vyrastali.

Na druhej strane, aj ak nemáte zážitky z detstva, postupom času ich viete nazbierať a tieto miesta sa stanú pre vás rovnako významné a nostalgické. Životné udalosti, ako napríklad náhle zmeny zdravia, strata zamestnania alebo niečo, čo nám privodí veľa stresu, možu spôsobiť, že si zautomatizujeme pobyt v prírode, aby sme si prečistili hlavu.

Foto zdroj: Freepik.com
Foto zdroj: Freepik.com

Prírodu sa takto naučíme využívať, ako prostriedok na zlepšenie nálady a budeme si ju spájať s pozitívnymi myšlienkami. Či už to bude únik z našej bežnej rutiny v podobe pokojnej prechádzky v mestskom parku alebo náročná vysokohorská turistika, vybudujeme si takto zdravý vzťah k zelenému prostrediu a stane sa pre nás o niečo dôležitejším.

Zdroj: https://time.com/collection/live-well/4881665/green-spaces-nature-happiness/

žiadne príspevky na zobrazenie