Ukradnuté detstvo: Najmladšie matky na svete

0
Ukradnuté detstvo: Najmladšie matky na svete
pixabay.com

Ľudská schopnosť reprodukcie je veľmi individuálna a v histórii sa vyskytli prípady predčasnej zrelosti. V týchto prípadoch však nejde len o anomáliu ľudského tela a schopnosť vynosiť dieťa, ale aj o druhú stranu mince – zvrátenosť toho, čo sa takého zverstva na dieťati dopustil.

Najčastejšie sú títo samozvaní „otcovia“ členmi rodiny – strýkovia, bratranci, nevlastní otsovia, ale čo je úplne šokujúce, aj vlastní otcovia. Je veľa prípadov detí, ktoré sa stali rodičmi, ale koľko je takých, o ktorých ani nevieme?

A ako je možné, že ešte v tomto storočí sa nájde 8-ročné dieťa, ktoré si musí vziať dospelého muža? Aj taký prípad sa odohral v Thajsku ešte v roku 2001.

Lina Medina

Lina Medina je najmladšou matkou na svete. Pochádza z Ticrapo z Peru, porodila cisárskym rezom v Lime vo veku 5 a pol roka. Chlapček Gerardo vážil 2,69 kg a meral 47,5 cm. Medinini rodičia, ktorí si mysleli, že ich dcéra má nádor, ju vzali do nemocnice, kde sa zistilo, že je v 7. mesiaci tehotenstva, keď mala asi 5 rokov a 6 mesiacov. Porodila o jeden a pol mesiaca neskôr. O jej prípade sme písali v tomto článku. Biologický otec dieťaťa nebol nikdy identifikovaný.

Matka H. (v anonymite)

7. júna 1932 sa H. stala matkou vo veku 6 rokov, 7 mesiacov. Otec bol neznámy. Udalosť sa odohrala  v Britskej Indii (teraz India). 6-ročné dieťa známe len ako „H.“ porodilo cisárskym rezom dievčatko s hmotnosťou 4,19 lb (1,90 kg) v nemocnici Victoria Zanana v Dillí v Indii.

Pôvodne bola prijatá do nemocnoce pre niečo, čo sa považovalo za brušný nádor, pretože sa sťažovala na bolesť v podbrušku. Jej otec povedal, že mala 7 rokov, ale ukázalo sa, že sa sa narodila 11. októbra 1925, takže v čase pôrodu mala 6 rokov a 7 mesiacov. Nikdy nemenštruovala a jej prsia neboli ešte ani zďaleka úplne vyvinuté, napriek tomu dokázala svoje dieťa dojčiť 9 mesiacov.

Prečítajte si: Pre afganské dievčatá existujú aj iné možnosti ako len byť v detskom veku matkami 

pixabay.com

Matka L. P. (v anonymite)

L.P. sa stala matkou 11. júla 1931, keď mala 6 rokov a 9 mesiacov. Otcom dieťaťa bol jej 69-ročný starý otec z matkinej strany. Udalosť sa odohrala v Sovietskom zväze (teraz Ukrajina).

L. P. mala asi 6 rokov, keď ju jej 69-ročný starý otec z matkinej strany znásilnil a oplodnil. Dievča sa fyzicky vyvíjalo výrazne skôr ako ostatní rovesníci, jej telo zodpovedalo minimálne 10 rokom. Od 4 rokov mala sekundárne pohlavné znaky a menštruáciu. Tehotenstvo prebiehalo bez komplikácií. Lekárske konzílium Charkovskej pôrodníckej a gynekologickej kliniky sa rozhodlo pre prirodzený pôrod a ponechalo možnosť cisárskeho rezu v prípade komplikácií pri pôrode.

Pôrod sa začal 10. júla 1931. Začiatkom 11. júla plod zomrel v dôsledku prolapsu pupočnej šnúry, potom bol plod vybratý v celkovej anestézii. Mŕtvy ženský plod bol 50 cm dlhý, a mal hmotnosť 3 kg. Celkový vývoj plodu bol normálny, pitva odhalila len nedostatočný vývoj štítnej žľazy a týmusu. L. P. prešla popôrodným obdobím bez komplikácií. Vrátila sa jej pravidelná menštruácia. Jej ďalší osud nie je známy.

Babkou vo veku 17 rokov

V priebehu rokov nebolo nezvyčajné nájsť tam mladých rodičov, ale čo je možno nezvyčajné, je nájsť mladých tínedžerov – vo veku 17 rokov – ako starých rodičov.

V poslednom čase sa väčšina ľudí v tomto veku snaží dokončiť si vzdelanie alebo ukončiť strednú školu. Myšlienka stať sa dokonca rodičom je zriedkavá, takže mať vnúčatá často nie je na mieste.

Toto však nebola situácia pre Mum-Zi a jej dcéru, ako aj pre ďalšie mladé dievčatá v 19. storočí. Podľa knihy Lyalla Archibalda z roku 1936, Budúcnosť tabu na týchto ostrovoch, bola Mum-Zi členkou háremu náčelníka Akkiriho v meste Calabar, ktorý sa neskôr stal otcom jej dcéry.

Od 16. storočia bol Calabar rušným medzinárodným námorným prístavom, ktorý prepravoval tovar, ako napríklad palmový olej. Historické záznamy uvádzajú, že počas atlantického obchodu s otrokmi sa stal hlavným prístavom pri preprave afrických otrokov, pričom väčšinu otrokárskych lodí vlastnili Bristol a Liverpool.

Prečítajte si: Sedem detí za 11 mesiacov, pravda alebo lož?

Niektorí misionári neskôr zaznamenali problémy s nedostatkom vody, maláriou a prítomnosťou niektorých kmeňov, ktoré niekedy neboli príliš ústretové voči evanjelistom a iným obchodníkom s otrokmi. Čo však bolo bežné, bol fakt, že náčelníci držali hárem manželiek a otrokov.

Hárem je v podstate ženský dvor alebo domácnosť, ktorá je z veľkej časti vyhradený pre princov a pánov tohto sveta. Tento súkromný priestor tradične slúžil na účely zachovania skromnosti, privilégií a ochrany žien.

Vo väčšine častí Afriky môžu byť v háreme, v zmysle kráľovských háremov minulosti, umiestnené manželky a konkubíny mužov, ako aj ich deti, nevydaté dcéry, pracovníčky v domácnosti a iné nevydaté príbuzné.

Mum-Zi bola jednou z mnohých žien a dievčat, ktoré žili v háreme patriacom náčelníkovi Akkirimu. Po pôrode v 8 rokoch a štyroch mesiacoch, pričom náčelníkom bol otec, sa presne o osem rokov neskôr stala aj jej dcéra matkou. Údajne ju oplodnil ten istý náčelník, ktorý je náhodou jej otcom.

Porodila vo veku o niečo staršom ako jej matka, pretože mala 8 rokov a 8 mesiacov. Napriek tomu to zostáva jedným z šokujúcich momentov v histórii.

Ženy trpia len kvôli svojmu pohlaviu

Od roku 1700 bolo zdokumentovaných množstvo prípadov, ktoré ukázali, ako dievčatá a ženy na celom svete trpia len kvôli svojmu pohlaviu.

Medzi tieto formy rodovo podmieneného násilia patria detské manželstvá, ktoré deťom odopierajú právo byť deťmi a zbavujú ich príležitostí na vzdelanie a lepší život. Vystavuje ich tiež riziku násilia zo strany ich zvyčajne starších a mocných manželov.

Nedávna správa Girls Not Brides odhalila, že celosvetovo je viac ako 700 miliónov žien, ktoré dnes žijú, vydaté ako deti a 17 percent z nich, čiže 125 miliónov, žije v Afrike. Približne 39 percent dievčat v subsaharskej Afrike sa vydáva pred dosiahnutím veku 18 rokov a všetky africké krajiny čelia výzve detských sobášov.

pixabay.com

Nevesty v 13 rokoch

Podľa správy má Niger najvyšší počet detských neviest, pričom tri zo štyroch dievčat sa vydali pred dovŕšením 18 rokov.

Nasleduje Stredoafrická republika. Tam je zákonný minimálny vek na uzavretie manželstva 18 rokov, ale dievčatá sa môžu vydať už v 13 rokoch, ak to schváli súd a/alebo ak je dievča tehotné.

V niektorých prípadoch je skoršie manželstvo povolené, ak s tým rodič súhlasí. Na treťom mieste je Čad, ktorý má mieru detských sobášov 67 percent.

Niektoré z hybných síl pre detské manželstvá v týchto krajinách sú chudoba, dodržiavanie sociálnych a náboženských tradícií, ako aj konflikty, ktoré nútia mnohých rodičov súhlasiť s detským sobášom ako spôsob ochrany svojich dievčat pred násilím a sexuálnym útokom.

Zdroj: wikipedia.org, face2faceafrica.com

Ohodnoťte článok

4.6

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu