Žena v Číne dostala po rozvode odškodné za domáce práce

0
Žena v Číne dostala po rozvode odškodné za domáce práce
Zdroj: Unsplash.com

Súd v Číne nariadil mužovi, aby vyplatil odškodné svojej bývalej manželke za domáce práce, ktoré robila počas ich päťročného manželstva. Rozhodnutie o rozvode vyvolalo v krajine búrlivú diskusiu o hodnote neplatených domácich povinností.

Wangová, ktorá bola ženou v domácnosti, požadovala od manžela sumu v hodnote 24 700 dolárov po tom, čo v októbri podal žiadosť o rozvod na okresnom súde v Pekingu. Wangová uviedla, že sa sama starala o ich dieťa a aj domáce práce vykonávala sama. Jej manžel „sa sotva staral alebo podieľal na akýchkoľvek domácich prácach,“ informoval štátny čínsky národný rozhlas (CNR).

Súd vo svojom rozhodnutí nariadil manželovi, aby Wangovej vyplatil približne 6 500 eur ako „náhradu za domáce práce“ po tom, čo bol ich spoločný majetok rozdelený na polovicu. Wangová tiež dostane výživné na ich syna 2000 čínskych juanov mesačne, teda asi 260 eur mesačne.

Rozhodnutie prvé svojho druhu

Toto rozhodnutie je prvé svojho druhu v rámci nového čínskeho občianskeho zákonníka. Zákonník teraz obsahuje paragraf, ktorý umožňuje manželke požiadať o náhradu škody od partnera počas rozvodu za to, že prevzala väčšiu zodpovednosť za starostlivosť o deti a starších príbuzných.

Rozsudok, o ktorom ako prvé informovali miestne médiá začiatkom februára, sa stal aktuálnou témou Weibo, čínskej služby podobnej Twitteru. Vyvorili hashtag upozorňujúci na rozhodnutie súdu a tento hashtag bol zobrazený už viac ako 570 miliónov krát.a mal vyše 22 000 komentárov.

Zatiaľ čo niektoré komentáre s týmto rozsudkom súhlasili, pretože tým súd uznal ťažkú a neplatenú pracovnú silu, iní kritizovali, že pridelená suma bola príliš nízka na to, aby pokryla päť rokov domácich prác a starostlivosti o deti. Najmä v meste, kde sú životné náklady a úroveň príjmu jedny z najvyšších v celej krajine.

„Som bez slov. Mám pocit, že práca ženy v domácnosti na plný úväzok bola podhodnotená. V Pekingu by si prenájom opatrovateľky stál ročne viac ako 50 000 juanov,“ uvádza sa v jednom z komentárov na Weibo. Táto suma je rovná približne 6 500 eur, čo dostala Wangová za 5 rokov práce.

Nerovnomerné rodové úlohy v domácnostiach sú v posledných rokoch v Číne predmetom verejnej diskusie uprostred rastúceho feministického hnutia. Napriek zvyšovaniu úrovne vzdelania a rastúcemu ekonomickému postaveniu žien tieto rodové normy a patriarchálne tradície tieto zmeny nedohonili. Stále sa od žien očakáva, že po sobáši budú vykonávať väčšinu starostlivosti o deti a domácnosti.

Čínski mileniáli sa nechcú ženiť

„To je dôvod, prečo mladí ľudia nie sú ochotní vydávať sa a mať deti. Cena je príliš vysoká,“ uviedol ďalší z komentárov na Weibo. Miera sobášnosti v Číne klesá od roku 2013. A za šesť rokov klesol počet Číňanov, ktorí sa prvýkrát vydávajú, až o 41%, vyplýva z údajov čínskeho Národného štatistického úradu.

Miera rozvodovosti sa medzitým za posledné tri desaťročia zvýšila takmer päťkrát. Podľa vládnych štatistík bolo v roku 1990 len 0,69 rozvodov na tisíc ľudí. Do roku 2019, podľa posledných dostupných údajov, bol tento počet 3,36.

unsplash.com

Žena, ktorá ostáva doma, je v nevýhode

Kompenzácia za domáce práce je navrhnutá tak, aby poskytovala dodatočnú ochranu manželom, ktorí sa venovali viac domácim prácam a obetovali príležitosti na zlepšenie svojej kariéry alebo vzdelania, uviedli právni experti.

„Pre manžela, ktorý pracuje, sa po rozvode môže stále tešiť zo zdrojov, kontaktov a postavenia, ktoré mal predtým – a stále mať rovnakú úroveň príjmu. Ale manželka, ktorá vynakladá úsilie na prácu „len“ doma, bude musieť čeliť problémom pri návrate do zamestnania,“ uviedol Long Jun, profesor práva na univerzite v Tsinghua.

„To znamená, že žena v domácnosti musí platiť okrem nákladov vynaložených počas manželstva aj skryté náklady,“ uviedol Long.

Výška náhrady škody

Feng Miao, sudkyňa, ktorá predsedala prípadu v Pekingu, pre CNR uviedla, že o výške náhrady sa rozhodlo na základe faktorov vrátane výšky príjmu manžela a životných nákladov v čínskom hlavnom meste.

Teraz, keď je v platnosti nový občiansky zákonník, sudkyňa uviedla, že očakáva, že bude podaných viac prípadov týkajúcich sa požiadaviek na odškodnenie za domáce práce. „V praxi však stále musíme zhromažďovať skúsenosti s tým, ako vypočítať výšku kompenzácie,“ uviedla.

Náhrada škody za prácu doma nie je novým pojmom

Právo požadovať náhradu škody za prácu v domácnosti pri rozvodovom konaní nie je v čínskom práve novým pojmom. Predtým bola kompenzácia za domáce práce uvedená s podmienkou, že sa uplatňuje iba na páry, ktoré súhlasili s rozdelením majetku. V ňom si každý z manželov ponecháva výlučné vlastníctvo majetku nadobudnutého počas manželstva.

Ale v skutočnosti len cca 3% až 5% párov čínskych párov spísalo dohodu o tom, že svoj majetok bude vlastniť oddelene. Takže bolo veľmi zriedkavé, aby sa rozvádzajúci sa manželia odvolávali na náhradu škody za domáce práce.

Zdroj: edition.cnn.com, verietyinfo.com

žiadne príspevky na zobrazenie