Zlatá minca 2025 vyhlásila výsledky a oslávila 20 rokov existencie. Prácu 210-člennej odbornej poroty ocenili aj Interactive Brokers a Revolut

0
Zlatá minca 2025 vyhlásila výsledky a oslávila 20 rokov existencie. Prácu 210-člennej odbornej poroty ocenili aj Interactive Brokers a Revolut
Zdroj: Intercom

V stredu 29. októbra sa v bratislavskom Hoteli Tatra, v prvý deň konferencie Finweek, konalo slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže finančných produktov Zlatá minca 2025.

Široko diverzifikovaná 210-členná odborná porota vyberala to najlepšie v 10 kategóriách poistenia, 13 kategóriách bankových produktov a v 15 kategóriách investovania. Výsledky sú notársky overené.

Niektorí členovia odbornej poroty sa zišli na slávnostnom galavečere 29. októbra v Hoteli Tatra. Aby ste získali predstavu o množstve všetkých členov odbornej poroty Zlatej mince 2025, predstavte si približne 5 takýchto fotografií.

Najúspešnejšia banka je Tatra banka – historických 9 prvých miest! Najúspešnejšia poisťovňa je Allianz – SP. Najúspešnejšia firma v investovaní je BlackRock. Generali je najinovatívnejšia poisťovňa. Finax je najinovatívnejší v investovaní. Tatra banka je najinovatívnejšou bankou. EKO produkt získala Generali. OBJAV roka dostali Uniqa, Union a Generali.

Ak sme minulý rok písali, že poisťovne Uniqa a Generali prekonali historický rekord v počte bodov na kategóriu a produkt, 253 bodov, čo potom máme hovoriť tento rok? Produkt Moje auto – balík max, od Allianz – SP, vytvoril v kategórii havarijného poistenia nový rekord – 317 bodov. Nebol však sám. Vo všetkých kategóriách bánk, poisťovní a tiež vo veľkej časti investičných kategórií získali víťazné produkty od odbornej poroty viac bodov, než v roku 2024.

„Som veľmi rád,” hovorí Jiří Ščobák, zakladateľ a organizátor Zlatej mince. „Znamená to, že členovia odbornej poroty majú chuť a záujem hodnotiť finančné produkty.”

V roku 2025 udelil jeden člen odbornej poroty v priemere o 30 percent viac hodnotení, než v roku 2021. Hodnotením finančných produktov sa členovia odbornej poroty začali viac vzdelávať, tvoriť si názor a v priebehu rokov začali hodnotiť produkty aj v ďalších kategóriách.

„Keď raz začnete premýšľať, ktorý produkt zaradíte na 1. ktorý na 2. a ktorý na 3. miesto a opakujete to rok čo rok, stane sa časom automatické tvorenie rebríčka finančných produktov súčasťou vašej identity,“ dodáva Jiří Ščobák. „Nebol to pôvodný zámer, ale som za to veľmi rád. Doteraz som hovoril, že Zlatá minca informuje o najlepších produktoch širokú verejnosť a nastavuje zrkadlo finančných subjektom. Dnes môžem doplniť, že aj dlhodobo v priemere zvyšuje odbornosť členov odbornej poroty.”

V roku 2025 oslavuje Zlatá minca 20 rokov od svojho vzniku. Imrich Fekete je členom odbornej poroty Zlatej mince celých 20 rokov.

V odbornej porote Zlatej mince je aktuálne desať členov, ktorí hlasujú a vyberajú najlepšie finančné produkty už od začiatku súťaže v roku 2005. Ďalší sa pridali v roku 2007, 2008. Mnohí z nich na včerajšom galavečere odovzdávali ocenenie a potvrdzovali, že Zlatá minca odvádza v oblasti zvyšovania finančnej gramotnosti záslužnú a nenahraditeľnú prácu.

Vôbec prvýkrát ocenili prácu Zlatej mince aj veľké medzinárodné spoločnosti. Riaditeľ marketingu investičnej platformy Interactive Brokers Rob Garfield a riaditeľka pre rozvoj v strednej Európe Mariia Lukash z online banky Revolut pozdravili z USA a Írska účastníkov galavečera a poďakovali sa členom odbornej poroty.

„Vážime si to,” hovorí Jiří Ščobák. „Je to pravdepodobne prvýkrát, čo takéto veľké finančné subjekty verejne poďakovali projektu zo Slovenska.”

Rob Garfield ďakuje členom odbornej poroty Zlatej mince a zdraví účastníkov galavečera.

Celkom 210 členov odbornej poroty hodnotilo od 3. do 24. októbra najlepšie produkty v 10 kategóriách poistenia, 13 kategóriách bánk, 15 investičných kategóriách a v samostatných kategóriách OBJAV roka 2025, Najinovatívnejšia banka, Najinovatívnejšia poisťovňa, Najinovatívnejšia investičná spoločnosť a EKO produkt 2025.

Ako hlasovala odborná porota?

Člen poroty označil produkty na 1., 2. a 3. mieste. Vyberal podľa prospešnosti produktu pre klienta, dostupnosti, efektívnosti, unikátnosti, prístupu k ľuďom a transparentnosti. Usiloval sa, aby bol výsledok čo najviac prakticky využiteľný pre bežného človeka. Nikto nie je dokonalý, pokiaľ sa však veľké množstvo nezávislých finančných expertov zhodne na konkrétnych produktoch, môžeme zodpovedne povedať, že ocenené produkty sú naozaj dobré produkty. Možno nie využiteľné pre úplne každého, určite však využiteľné pre veľkú časť populácie.

Výsledky súťaže finančných produktov Zlatá minca 2024 sú k dispozícii TU.

Zlatú mincu podporujú: Tomáš Maga European Investment Centre

Okrem Zlatej mince boli na galavečere ocenené tri fintech spoločnosti – FOAF, Doklado a Fumbi Network cenou Top Slovak Fintech Awards 2025. Hlasovanie samostatnej 31 člennej fintech poroty organizovala Zlatá minca v spolupráci s Fintech & Insurtech asociáciou Slovenska.

Jiří Ščobák, zakladateľ a organizátor súťaže Zlatá minca

Ján Schneider, člen odbornej poroty súťaže Zlatá minca

Foto: Zlatá Minca

žiadne príspevky na zobrazenie