Zo zákulisia zrodenia knihy – časť 3: Koľko stojí tlač knihy – neodpadnite!

0
Zo zákulisia zrodenia knihy – časť 3: Koľko stojí tlač knihy – neodpadnite!

Rozmýšľate o napísaní knihy? Tento seriál vás prevedie zákutiami, čím všetkým si začínajúci autor prechádza, kým svoju vysnívanú knihu konečne drží v rukách. 

Ak ste zmeškali predošlý diel, môžete si ho prečítať tu.

Aký rozmer by mala mať moja kniha? Koľko môže stáť tlač? A koľko kusov si budem objednávať, aby som si to mohla dovoliť? Tridsať, päťdesiat, či hádam aj sto? Samé nezodpovedané otázky. 

Začala som si googliť “tlač knihy”. Vyšli mi rôzne webstránky tlačiarní. Napísala som im so žiadosťou o cenovú ponuku, resp som si sama v predvolenom systéme nastavila počet strán, typ väzby, obálku a čakala, čo mi systém vypľuje. Niečo som tam naťukala, ale vôbec som ani nevedela, čo ktorá väzba znamená a aký typ papiera mám zvoliť. Takže ceny čo mi vyšli, boli za niečo náhodné. Vôbec som nemala predstavu, čo vlastne chcem. 

Robím knihu len pre seba alebo aj pre verejnosť?

Väčšina firiem ani netlačí leporelo. Nejaké, čo som predsa našla vychádzali 63 EUR za kus, alebo pri odbere sto kusov cca 14 EUR za kus. Ak si chcete dať vytlačiť len jednu knižku špeciálne vyrobenú pre vaše dieťa, tak môže byť tých 63 EUR zaujímavá ponuka.

Ale čo ak vás vaše poslanie pozvalo podeliť sa aj s inými so svojim dielom? Ja som práve cítila toto nutkanie prispieť svojimi skúsenosťami z NLP* k lepšiemu životu ľudí v mojej vlasti. Viem, že väčšina Slovákov nebude mať nikdy príležitosť študovať na NLP Univerzite v Kalifornii alebo pracovať s ľuďmi na transformačných cvičeniach. Tak som chcela aspoň mojou maličkosťou zdieľať, čo som v rámci praxe objavila. (*NLP = neuro linguistické programovanie)

Ale keď som dostala odpoveď z tlačiarne, zaskočilo ma to. Fúha, keď len tlač stojí toľko a prirátam k tomu ešte ďalšie náklady, tak to vyjde taká drahá kniha, že je vlastne nepredajná. Mala som hlavu v smútku. Ako je to možné, že iní autori si to vedia nejak inak zabezpečiť? 

Medzi inými som oslovila aj Polygrafické centrum v Bratislave www.polygrafcentrum.sk. Pani mi hneď odpísala, že by bolo najlepšie spraviť osobné stretnutie a že mi poukazuje všetky možnosti a potom si vyberiem, čo budem chcieť. Hovorím jej, ďakujem ale ja bývam v Belgicku, tak osobné stretnutie nepôjde, ale čo tak po telefóne? 

Prečítajte si aj: Čo radí Stephen King o písaní?

Prvá pomoc pre tápajúcich autorov – Polygrafické centrum v BA

Tak som jej zavolala a hovorím, že píšem detskú knihu, leporelo a chcela by som vedieť, koľko by to stálo. Ale keďže som nováčik, nemám ani šajnu aký rozmer to má mať. Do toho sa práve zobudilo moje bábätko, tak som musela malú nosiť na rukách a utišovať, zatiaľ čo sa ma pani pýtala otázky.

Hovorím jej úprimne, ja som ešte nič nevydala, som doma s bábom a mám taký sen, že chcem vydať túto detskú knihu. Poraďte mi, kde mám vôbec začať. Trochu som sa obávala, že ma tiež vysmeje, že čo si to o sebe myslím, že chcem vydať knihu, keď s tým nemám skúsenosti. 

Ale práve naopak, bola veľmi ochotná a začala vysvetľovať. Odporučila, že detské knihy majú zväčša 21 x 21 cm, nie viac, pretože by to predražilo tlač. Super, jedna otázka zodpovedaná, tak konečne viem, aký rozmer budem zadávať ilustrátorke. 

Keď som povedala, že asi tak 50 – 100 kusov knihy by som chcela, tak mi vysvetlila, že to vychádza na kus veľmi draho, že sa normálne robí 500 alebo 1000 kusov. Trochu ma to vystrašilo, 500 kusov, však čo ja budem robiť s toľkými knihami? Však nikto o mne ešte nevie. 

Poslala mi teda ponuku na 500 ks, 16 strán leporelo, čo vychádzalo niekoľko tisíc EUR + DPH. Fíha, no tak to je celkom dosť peňazí. Môžem si to vôbec dovoliť? K otázke financovania mi dala kontakt na crowdfunding Startlab, s tým že peniaze sa dajú vyzbierať aj tak. Povedala, že tam mali práve veľmi úspešnú kampaň na detskú knižku. Tak mi padol kameň zo srdca, že ten crowdfunding znie dobre, že sa vlastne takto o knihe ľudia aj dozvedia. 

Výzva predo mnou

Ako funguje ten zázračný crowdfunding? O tom nabudúce v 4. časti seriálu. 

Viac o pripravovanej knihe na podporu sebavedomia detí www.sebavedomie.com.

Foto: pixabay.com, reachmarketingroup.com

žiadne príspevky na zobrazenie