Čo radí Stephen King o písaní?

0
Čo radí Stephen King o písaní?
www.instagram.com/stephenkingofficialpage/

Nedávno sa mi dostala do rúk kniha slávneho Stephena Kinga. Jeho romány, i keď ide o špecifický žáner, sú známe po celom svete, ale jedno im uprieť nemožno – výnimočný rozprávačský talent.

Stephen King vydal knihu, ktorá je úplne iná ako jeho predchádzajúce diela. Ide o akúsi spoveď autora, jeho vlastný príbeh. A druhú polovicu knihy tvoria rady ako písať. A priznávam, že to bol dôvod, pre ktorý som si ju kúpila.

Čakala som možno schematickejší návod ako písať, ako napríklad vytvoriť zápletku, koľko postáv má byť v knihe, koľko percent z knihy by mali tvoriť opisy alebo dialógy, alebo čomu sa vyhnúť v štruktúre príbehu. Napriek tomu, že konkrétne čísla, fakty a návody som v nej nenašla, určite nie som sklamaná. Neľutujem, že som si ju kúpila, pretože je inšpiratívna a obsahuje možno veci, ktoré som nečakala, a ktoré som si pri písaní vôbec neuvedomila.

Prečítajte si: Chcete napísať knihu? Urobte to hneď a neodkladajte to!

Ako znejú hlavné rady Stephena Kinga ako písať?

 • veľa čítajte a veľa píšte – aspoň hodinu-dve denne (Stephen King píše každý deň okolo 10 strán a ročne prečíta 70 kníh)
 • talent znamená, že nacvičovanie nie je len povinnosť – Kingov syn dostal saxofón, ale jeho otec po pol roku vedel, že z neho saxofonista nikdy nebude – hral podľa rozvrhu, mal celkom dobrú pamäť, koordináciu a hranie mu išlo, ale vždy spravil len to, čo musel, odcvičil si a saxofón zavrel do púzdra. Ak chcete písať, hrať alebo v čomkoľvek vynikať, musíte mať pre to vášeň.
 • píšte doma (Truman Capote, ktorý písal v motelových izbách je výnimka), za zavretými dverami a je ideálne písať každý deň, aby ste nestratili kontakt s príbehom
 • píšte o tom, čo poznáte – ľudia chcú dobrý príbeh, niečo, čo ich vtiahne do deja – keď čitateľ začuje silnú ozvenu vlastného života, je pravdepodobnejšie, že sa do príbehu zahĺbi
 • poviedku tvoria tri zložky – rozprávanie, ktoré posúva príbeh, opis, priama reč, zápletka vznikne sama
 • základ knihy tvorí situácia a nie zápletka – Stephen King používa väčšinou otázky typu – Čo ak? Napríklad v jeho slávnom románe Misery nechce zomrieť, sa spýtal sám seba: Čo ak sa slávny spisovateľ dostane do pazúrov svojej narušenej obdivovateľky?
 • vyhnite sa siahodlhým opisom – pri slabom opise zostáva čitateľ zmätený, príliš podrobný opis ho zaplaví detailami
 • vyhnite sa klišé – utekal ako šialený, bola pekná ako kvet, bojoval ako lev
 • stavte na dobrý a verný dialóg – tak, ako má hudobník skvelý hudobný sluch, tak má mať dobrý spisovateľ cit na prirodzený dialóg
 • nechajte postavy žiť vlastným životom – ak opisujete konanie nejakej postavy v určitej situácii, možno sa nakoniec vyvinie dej inak, ako ste si vopred predstavovali. Autor má málokedy dopredu stanovený záver príbehu. Postavy by sa mali správať dôveryhodne a tak, aby pomohli príbehu.
 • nebojte sa symbolov – v románe Carrie je symbol krvi pri všetkých dôležitých častiach deja – krv ako symbol hriechu, spásy, ale aj schopnosti ženy rodiť deti
 • zvoľte primerané tempo – vynechať nudné pasáže a držte sa úsekov, ktoré sú zaujímavé
 • nechajte si poradiť od iných – Kingov rukopis čítajú okrem manželky Tabithy ešte štyria až ôsmi ľudia a upozornia ho na logické chyby, ktoré by možno prehliadol
 • nechajte svoj rukopis odležať pár týždňov a potom sa k nemu vráťte, často objavíte veci, ktoré vám pri prvom písaní unikli.

A ak chcete začať písať, môžete to skúsiť aj napríklad u nás – stačí kliknúť na „napísať článok“ na našom webe:)

Alexandra Vrábelová

Foto: www.instagram.com/stephenkingofficialpage

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu