Zober babku a dedka do kina: Telekom nabáda na zvýšenú ochranu seniorov

0
Zober babku a dedka do kina: Telekom nabáda na zvýšenú ochranu seniorov
freepik.com

Telekom je partnerom dôležitého víťazného filmu MFF Karlove Vary Blažine lekcie. Ku Dňu bezpečného internetu vydáva desatoro užitočných pravidiel a nabáda k rešpektu seniorom.

Slovak Telekom sa stal partnerom mimoriadne dôležitého filmu v aktuálnom období, Blažine lekcie. Vzhľadom na pretrvávajúce množstvo podvodov na skupine seniorov chce aj týmto spôsobom poukázať na zraniteľnosť starších ľudí a ako sa vyvarovať hrozbám v ére rozmachu nových technológií.

„Mobilné siete a internet už dávno nie sú doménou iba mladších generácií, ale prístup k nim majú aj starší používatelia. Na jednej strane nás teší digitálna inklúzia, no seniori potrebujú naskočiť na vlnu technológií správnym smerom a nadobudnúť esenciálne znalosti. Zároveň tu máme skúsených používateľov vyššej vekovej kategórie, ktorí však čelia novým hrozbám. Našou úlohou je pomáhať obom skupinám, aby boli počas používania technológií v bezpečí. A preto je partnerstvo filmu Blažine lekcie o staršej hrdinke nesmierne dôležité; na jej príklade môžu diváci vidieť aké je ľahké podľahnúť tlaku okolností a vyvarovať sa nebezpečiu vo vlastnom prostredí,“ uvádza Mladen Mitič, riaditeľ mass market segmentu Slovak Telekom.

Partnerstvo víťazného filmu Blažine lekcie

Bulharský film Blažine lekcie, ktorý vyhral Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch v júli 2023, rozpráva príbeh o 70-ročnej učiteľke, ktorá ľahko príde o úspory počas niekoľkých telefonátov. Je to sugestívna dráma a pripomína mnohé prípady podvedených seniorov aj na Slovensku.

Freepik.com

Telekom sa venuje rozvíjaniu digitálnych zručností u študentov i seniorov cez platformu ENTER a opakovane otvára aj grantový program a výzvy pre rozvoj seniorov. Pri aktuálne pokračujúcom trende podvodov je podpora tematického filmu jedným zo spôsobov ako informovať a varovať cieľovú skupinu, ba čo viac, načrtnúť aj možné dôsledky konania postáv.

Prvá fáza: premiéra filmu a Deň bezpečného internetu

Slávnostná premiéra filmu sa uskutočnila v pondelok 5. februára 2024, symbolicky v predvečer Dňa bezpečného internetu (6.2.2024), kedy Telekom štartuje kampaň orientovanú na seniorov.

Pri tejto príležitosti vydáva aj dve desatorá pre bezpečnejšie používanie technológií a celkovo zdôrazňuje potrebu ochranu seniorov:

  • Desatoro bezpečného internetu pre seniorov
  • 10 tipov ako sa chrániť pred telefonickými podvodmi

Obe desatorá pripomínajú najdôležitejšie tipy pre seniorov ako si zablokovať a chrániť svoje telefóny, vlastné osobné údaje, nezdieľať citlivé informácie, nediktovať cudzím ľudom heslá či PIN alebo si dávať pozor aj pri internetových nákupoch. K dispozícii sú na tomto odkaze.

Druhá fáza: Zober babku a dedka do kina, #rešpekt výročie

Distribučná premiéra filmu je vo štvrtok 8. februára 2024, kedy sa film začína naplno premietať v slovenských kinách vrátane siete multikín ako CINEMAX a Cinema City. Široké nasadenie dostane aj v znovu otvorenom Kine Lumiere v Bratislave. Distribútorom filmu pre slovenský trh je Asociácia slovenských filmových klubov.

Freepik.com

Na týždeň od 12. do 18. februára 2024 pripadá prvé výročie komunikačnej platformy #rešpekt, ktorou Telekom vyzýva k vyššej miere rešpektu v spoločnosti. V rámci výročia sa chce zamerať na #rešpektseniorom, a preto nasadzuje kampaň Zober babku a dedka do kina, ktorou chce povzbudiť mladých ľudí pre návštevu filmu v kinách so starými rodičmi alebo rodičmi.

Telekom podporuje premietanie filmu v čo najväčšom počte slovenských kín, napríklad v utorok 13. februára 2024 sa bude hrať v 10 multiplexoch siete CINEMAX, Cinema City Eurovea a Kine Lumiere v Bratislave, v kine v Michalovciach, aj filmových kluboch v Seredi a Levoči.

Tretia fáza: tour s filmovým kritikom Petrom Konečným

Okrem štandardného premietania pripravuje Telekom a ASFK aj tour k filmu s filmovým kritikom Petrom Konečným, ktorý uviedol Blažine lekcie po prvý raz na Slovensku na filmovom festivale Cinematik v Piešťanoch.

Peter Konečný navštívi s filmom Blažine lekcie viaceré slovenské mestá v druhej polovici februára a takto sa rozšíri dostupnosť filmu aj do ďalších regiónov, filmových klubov či spoločenských centier.

Pokračujúca podpora seniorov cez program ENTER

Nadačný fond Telekom v Nadácii Pontis už tri razy vyhlásil aj grantové výzvy pre podporu vzdelávania seniorov v téme digitálnych zručností. Počas troch rokov bolo podporených už viac ako 40 projektov v celkovej výške viac ako 150 tisíc eur. Pripravené aktivity pomáhajú tisíckam seniorov a senioriek na celom Slovensku.

Do najnovšieho kola sa zapojilo 57 organizácií a odborná komisia vybrala 12 najlepších projektov, ktorým pridelili granty v celkovej výške 55 tisíc EUR. Medzi projektmi je napríklad projekt organizácie DeafStudio pre nepočujúcich seniorov a prekonávanie ich bariér v prístupe k informáciám. Alebo projekt Digitálne piplačky od občianskeho združenia Presahy pre zvyšovanie digitálnej gramotnosti senioriek.

Viac informácií nájdete v tematickej aktualite.

  

O spoločnosti Slovak Telekom, a. s.

Slovak Telekom je najväčší slovenský telekomunikačný operátor s dlhoročnými skúsenosťami a zodpovedným prístupom k podnikaniu. Pod značkou Telekom poskytuje široké portfólio služieb pevnej i mobilnej siete jednotlivcom, domácnostiam i firemným zákazníkom. Každý rok investuje desiatky miliónov eur do budovania vlastnej pevnej i mobilnej infraštruktúry. Služby na optickej sieti sú už k dispozícii pre 1 098 000 domácností. Mobilné siete Telekomu získali za svoju kvalitu ocenenie Best in Test od spoločnosti umlaut (P3) sedemkrát za sebou v rokoch 2015 až 2019. Slovak Telekom odštartoval prvú komerčnú prevádzku 5G siete v decembri 2020, aktuálne ňou pokrýva 52,1% populácie. Slovak Telekom je aktívny aj v CSR/ESG oblasti najmä cez projekt ENTER. Začiatkom roka 2023 uviedol aj nový komunikačný koncept #rešpekt pre viac tolerancie v spoločnosti.

Slovak Telekom je súčasťou nadnárodnej skupiny firiem Deutsche Telekom Group. Jej jediným akcionárom je spoločnosť Deutsche Telekom Europe B.V. s 100% podielom akcií.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu