Zomrela akademická maliarka Oľga Bartošíková, dožila sa 100 rokov

0
Zomrela akademická maliarka Oľga Bartošíková, dožila sa 100 rokov

5.8.2023 (SITA.sk) – Vo veku nedožitých 101 rokov v piatok zomrela akademická maliarka Oľga Bartošíková. Venovala sa voľnej výtvarnej tvorbe – komornej maľbe a kresbe. V 60. až 80. rokoch minulého storočia realizovala diela v architektúre na Slovensku a v Českej republike. Samostatne vystavovala na viac ako 20 výstavách, naposledy v uplynulom roku v Holiči, Senici i Bratislave.

Bartošíková bola členkou Slovenskej výtvarnej únie – Spoločnosti voľných výtvarných umelcov od roku 1990. Taktiež je držiteľkou Pamätnej medaily Trnavského samosprávneho kraja a od júna tohto roku Výročnej ceny Samuela Zocha Bratislavského samosprávneho kraja. O jej úmrtí v tlačovej správe informovali Bartošíkovej dcéry – divadelná dramaturgička Darina Kárová a akademická sochárka Elena Kárová.

Bartošíková sa narodila 18. augusta 1922 v Holíči v roľníckej rodine. Študovala maľbu na Akadémii výtvarných umení v Prahe v ateliéri profesora Jána Želibského v rokoch 1945 – 1950. V roku 1958 spolu s maliarkami Jarmilou Čihánkovou, Tamarou Klimovou a Vierou Kraicovou založila Skupinu 4.

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: SITA.sk – Zomrela akademická maliarka Oľga Bartošíková, dožila sa 100 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu