Zubná lekárka: Starostlivosť o zuby dieťatka by sa mala začať už pred pôrodom

1
Zubná lekárka: Starostlivosť o zuby dieťatka by sa mala začať už pred pôrodom

Beáta Marčanová je zubná lekárka a opýtali sme sa jej na viacere témy, ktoré trápia rodičov v súvislosti s detskými zubami. V rozhovore sa dozviete:

  • ako myslieť na zuby svojho dieťaťa už pred narodením,
  • ako často je treba čistiť zuby dieťaťa,
  • ako vznikajú odvápnené zuby a ako sa tomu vyhnúť,
  • čo je to pečatenie a na čo je dobré,
  • o zubnom strojčeku.

Zaoberáte sa detskými zúbkami. Nakoľko môže mamička už počas tehotenstva prispieť k dobrému stavu zúbkov svojho budúceho dieťatka?

Starostlivosť o zuby dieťatka by mala začať už pred samotným pôrodom. Pokiaľ je gravidita plánovaná, je ideálne chrup sanovať ešte pred počatím. Ak už však žena tehotná je, sanácia sa odporúča v druhom trimestri, ideálne v 5. alebo 6. mesiaci. V prvom trimestri sa ošetreniu radšej vyhneme z dôvodu prebiehajúceho vývoja orgánov. Zdravá ústna dutina matky je dôležitá najmä preto, že medzi 6.-30. mesiacom života dieťaťa existuje takzvané „infekčné okno“. Keďže sa dieťa rodí so sterilnou dutinou ústnou, v tomto období hrozí prenos baktérií, konkrétne Streptococcus mutans, z mamičky na dieťa v prípade kariézneho chrupu matky. Hladina tohto streptokoka je potom vysoká počas prvých piatich rokov života dieťaťa, čo zvyšuje riziko vzniku zubného kazu.

Kedy vhodné začať dieťaťu čistiť zuby? Je pravda, že aj materské mlieko môže spôsobiť vznik zubného kazu?

S čistením začíname už od prvého zúbka. Používame na to ideálne jednozväzkovú kefku, ktorá má maličkú hlavičku a vieme ňou vyčistiť zúbok z každej strany. Náprstník ani gázička nám nestačia.

O materskom mlieku sa toho popísalo veľa, avšak samotné dojčenie zubný kaz nespôsobuje. Bola dokázaná určitá korelácia medzi prítomnosťou zubného kazu u detí kojených nad 12 mesiacov veku, avšak hlavnou príčinou bola buď nedostatočná hygiena (zlá technika čistenia, nízka frekvencia), prípadne nesprávna strava (veľa sladkostí alebo sladených nápojov). Takže pokiaľ mamička čistí zuby dieťatka stopercentne dvakrát denne kvalitnou kefkou a kľudne aj malým množstvom zubnej pasty, zubný kaz nevznikne.

Ako možno pozitívne deti motivovať, aby išli k zubárovi?

Všeobecný vzorec na motiváciu neexistuje, keďže každé dieťa je jedinečné a rodič musí vedieť, čo zaberá na to jeho. Určite by som sa vyhla vyhrážkam tipu „Ak nepôjdeš teraz, v budúcnosti ti zubár vytrhá všetky zuby“, prípadne „Nemusíš sa báť pani doktorka sa ťa ani nedotkne“. Je samozrejmé, že nejakým spôsobom sa dieťaťa pri vyšetrení dotkneme a potom vzniká z jeho strany voči nám nedôvera, keďže „Mamička povedala, že sa ma ani nechytíte“.

Môžme dieťa motivovať nejakou malou odmenou, to určite áno, avšak zbytočne sa to preháňať nemusí :) Skôr sa snažíme vypestovať zdravý postoj dieťaťa k návšteve zubára vo všeobecnosti, aby to bralo ako niečo normálne, prirodzené. Tiež je vhodné neprejavovať svoj strach zo zubárov pred deťmi, keďže sú to veľmi vnímavé bytosti a rýchlo si to zafixujú za svoj vlastný postoj.

Aké máte skúsenosti s metódou pečatenia zubov? Pomáha pred vznikom zubného kazu?

Keďže zubný kaz je najrozšírenejšie infekčné ochorenie, pečatenie sa dnes odporúča ako v mliečnom, tak v trvalom chrupe. Cieľom pečatenia je zaliať hlboké ryhy, v ktorých sa ľahko ukladá strava a vedia sa tam rýchlo množiť baktérie. Pokiaľ dieťa pekne spolupracuje a rodič má záujem, pečatenie sa odporúča ako jedna z preventívnych metód.

Je však potrebné urobiť ho správnou technikou použitím vhodného materiálu, pretože pokiaľ to tak nie je, aj zapečatený zub sa vie „podkaziť“, čo sa rodičovi potom pomerne ťažko vysvetľuje. Aj tu však upozorňujem, že pokiaľ zuby zapečatené sú, ale hygiena nie je dostatočná, aj tieto zuby sa môžu pokaziť, takže to neznamená že „Mám zapečatené zuby, nemusím umývať“ (úsmev).

Prečítajte si aj článok: Zubárka Beáta Marčanová má pacientov, ktorí sa na ňu tešia

Pre aký vek je vhodná? Má táto metóda aj nejaké obmezdenia?

Pečatiť je vhodné už aj mliečne stoličky, keďže v ryhách týchto zúbkov je zubný kaz pomerne častý. Mliečne štvorky a päťky sú prítomné do približne deviatich alebo desiatich rokov, takže sa ich snažíme udržať v čo najlepšom, aby mohli vykonávať svoju funkciu. Trvalé stoličky je ideálne zapečatiť do dvoch rokov od ich prerezania. Vtedy je sklovina ešte nevyzretá, pomerne slabá a náchylnejšia k vzniku kazu. Dá sa pečatiť aj vo vyššom veku, ale v tomto časovom intervale to má najväčší benefit.

Pokiaľ však ryhy na živacej plôške hlboké nie sú, prípadne dieťa aj rodič čistia zuby na sto percent, do pečatenia ich netlačím :)

Už aj najmenšie deti majú odvápnené zuby. Čo je príčinou a ako proti tomu bojovať?

Odvápnenia vznikajú, keď je zubný povlak na povrchu zubov prítomný dlhšiu dobu bez odstránenia. Povlak je tvorený zvyškom potravy, mikroorganizmami a odlúpenými bunkami tkanív dutiny ústnej. Keď sa povlak hromadí, povrchová vrstva zuba, sklovina, sa začne rozpúšťať a pri ďalšom progrese z toho ľakho vznikne zubný kaz. Takže ako s ním bojovať ? Dôkladným čistením zubov dvakrát denne. Existujú však aj „odvápnenia“, odborne nazývané hypomineralizácie, ktoré sú vývojovou anomáliou. Sú to vlastne dutinky vyplnené vzduchom, ktoré vyzerajú ako biele fliačiky. V tomto prípade je dôsledná staroslivosť o zuby ešte dôležitejšia, pretože je tu väčšia náchylnosť k vzniku zubného kazu.

Prečítajte si aj prvý rozhovor s Beátou Marčanovou o detských pacientoch

Aká je pravdepodobnosť, že deti, čo majú odvápnené zúbky, tak sa im to prenesie na trvalé zuby?

Ako som spomenula vyššie, odvápnenie vzniká najčastejšie v dôsledku povlaku a mnoho rodičov sa poučí, keď sú detské zuby v zlom stave. Snažia sa, aby trvalé v takom neboli a na hygienu dbajú viac. Jednou z vyššie spomenutých hypomineralizácii je dnes takzvaný „MIH“ (molar-incisor hypomineralization), kedy sú postihnuté trvalé šestky a často aj jednotky. Vyskytuje sa aj v mliečnom chrupe, vtedy hovoríme o „DMH“ (deciduus molar hypomineralization) a vtedy je veľká pravdepodobnosť, že dieťa bude mať tieto „fliačiky“ aj na trvalých zúbkoch.

Ako často treba čistiť detské zúbky?

Rozhodne dvakrát denne. Hovorí sa, že ráno pre krásu a večer pre zdravie :) V noci je tiež znížená produkcia slín, tým klesá pH a ranným vyčistením zubov čiastočne stimulujeme tvorbu slín a obnovu pH. Večer je zas čistenie dôležité preto, aby sme odstránili všetok zubný povlak, ktorý sa nám nahromadil počas celého dňa.

Čo robiť, keď dieťa nemá rado zubnú pastu s fluoridom?

Pokiaľ dieťa odmieta zubnú pastu vo všeobecnosti, prípadne chce len sladkú, odporúčam rodičom naniesť na kefku trochu sladkej a postupne po maličkých množstvách pridávať aj „štipľavú, dospelácku“. Dnes sa zubné pasty s fluoridmi odporúčajú od prvého zúbka ako súčasť prevencie, keďže fluoridy vedia sklovinu naozaj posilniť. Pasty sa obávať nemusíme, pokiaľ je nanášaná vo vhodnom množstve, a to vo veľkosti ryže od prvého zúbka do dvoch rokov a vo veľkosti hrášku od dvoch do šiestich rokov. V tomto množstve je pasta úplne v poriadku.

Kedy sa deťom nasadzuje zubný strojček a aké typy sa dnes použivajú?

Už v mliečnom chrupe sú niekedy indikované takzvané „snímateľné strojčeky“, keď má dieťa napríklad horný rezák za dolným. Fyziologicky by to malo byť naopak, horný rezák by mal prekrývať dolný. Týmto snímateľným strojčekom to vieme upraviť.

Veľmi dobre sa robí korekcia nesprávneho zhryzu v zmiešanom chrupe, kedy je kosť mäkšia a z toho dôvodu korekciu dosiahneme ľahšie. V tomto období sa taktiež mnoho anomálií zhryzu prejaví. V niektorých prípadoch sú však strojčeky určené až po prerezaní všetkých trvalých zubov. Horná hranica strojčeka dnes neexistuje, sú aj ľudia po šestdesiatke, ktorí chcú krásny úsmev a zvolia toto riešenie, čo je podľa mňa skvelé (úsmev).

Dnes je veľký záujem o takzvaný „neviditeľný strojček“, ale používajú sa aj tradičné „drôtikové“. Pri oboch je však potrebná stopercentná dentálna hygiena.

Na webinár 3 najčastejšie dilemy – fluoridy, prerezávanie zúbkov a úrazy – sa môžete prihlásiť tu.

Na čo sa môžu tešiť účastníčky webináru o prvej návšteve zubára?

Povieme si, kedy je prvú návštevu vhodné absolvovať a prečo. Ozrejmím, ako prvá a každá ďalšia návšteva vyzerá, budem sa venovať preventívnym prehliadkam a ich dôležitosti a taktiež priblížim, ako prebieha ošetrenie „nespolupracujúcich“ detí. Niekedy je dokonca nutné pristúpiť k celkovej anestéze a vo webinári vysvetlím, kedy to je. A na záver ponúknem naše tipy a triky na odbúranie strachu bojazlivých detí.

žiadne príspevky na zobrazenie