Zubná lekárka Beáta Marčanová: Mám pacienta, ktorý klame, že ho bolí zub, aby k nám mohol prísť

0
Zubná lekárka Beáta Marčanová: Mám pacienta, ktorý klame, že ho bolí zub, aby k nám mohol prísť

Beáta Marčanová chcela vždy pomáhať ľuďom. Dnes sa stará najmä o tých najmenších. V rozhovore nám prezradila:

  • ako docieli, aby sa jej deti nebáli,
  • aké najväčšie chyby robia rodičia pri čistení zubov deťom,
  • kedy vzniká zubný kaz,
  • aký vplyv má strava na naše zuby,
  • aké bývajú najčastejšie problémy detí s chrupom.

Ste zubná lekárka. Ako ste sa k tomuto povolaniu dostali, bol to váš sen?

Mojím snom bolo vždy pracovať s ľuďmi a pomáhať im. Najviac ma vždy fascinovali deti. Ich autenticita, jedinečnosť a spontánnosť. K tomu ma vždy bavili kreatívne a umelecké činnosti. Od detstva som rada maľovala a pri rozhodovaní sa ohľadom vysokej školy som v zubnom lekárstve videla kombináciu oboch – možnosť realizovať sa kreatívne a starostlivosťou o zdravie ústnej dutiny a pomáhať ľuďom. Mojou ďalšou záľubou bola od detstva aj psychológia. Čítala som veľmi rada rôzne psychologické knihy a aj tieto znalosti som mohla v odbore detskej stomatológie využiť na 100%.

Staráte sa o detských pacientov. Aká je práca s deťmi?

Náročná, plná trpezlivosti, ale krásna. Pocit, ako sa z neošetriteľného pacienta, ktorý k nám prichádza s plačom a krikom, stáva dieťa, ktoré sa k nám teší, je na nezaplatenie. Každé dieťa je jedinečné a je potrebné odhadnúť temperament jedinca a zvoliť správne slová a postupy, ktoré na neho budú platiť.

Deti bývajú väčšinou na svoje zuby citlivé. Aké máte metódy na to, aby sa vás malí pacienti nebáli?

Prvá a veľmi dôležitá je tá, že v prvej návšteve nič nerobíme. Dieťaťu ukážeme prostredie, slniečko (lampu), vysávač (odsávačku), spočítame zúbky drakovi a následne deťom v ústach.

V prípade, že nájdeme nejakého „zubožrúta“, ukážeme na drakovi aj to, ako ho budeme na ďalšej návšteve „sprchovať“. Snažíme sa pri všetkom používať detské výrazy, púšťame im rozprávky, aby sa počas ošetrenia ich pozornosť preniesla mimo našu činnosť. Pracujeme so všetkými nástrojmi tak, aby boli mimo zorný uhol dieťaťa (úsmev). A nikdy nehovoríme „pichne včelička“. My máme „horké pero“, ktorým obkreslíme zúbok, lebo ho zubožrúti, na rozdiel od sladkostí, neobľubujú.

Čo pokladáte na vašej práci za najťažšie a z čoho máte najväčšiu radosť?

Najťažšia je určite psychologická príprava dieťaťa a vybudovať si jeho dôveru, aby sa pred ošetrením ničoho nebálo a aby sme ho nesprávnou vetou nevystrašili. Náročná je miestami aj práca s rodičmi, najmä keď príliš zasahujú do ošetrenia, prípadne, keď dieťaťu hovoria, že „sa ho pani zubárka ani nedotkne, nech sa nebojí“, a potom som ja za tú „zlú“, keďže nejako sa ho pri vyšetrení dotknúť musím.

A najväčšou radosťou pre mňa je, keď dieťa vchádza s úsmevom na perách a rodič mi opisuje, že sa dieťa stále doma pýta, kedy pôjde k pani zubárke (úsmev). Dokonca mám jedného pacienta, ktorý približne raz týždenne klame, že ho bolí zúbok, lebo k nám chce ísť (smiech).

Od akého veku je podľa vás potrebné začať sa zaoberať zubami detí? Kedy je čas na prvú návštevu zubára?

Dôležitá je návšteva zubného lekára od prvého zúbka, maximálne v 12 mesiacoch veku dieťaťa. Je to vhodný čas na informovanie rodičov ohľadom starostlivosti o ústne zdravie dieťaťa. Takisto je výhoda tejto skorej návštevy v tom, že si dieťatko na nás postupne zvyká a nebude sa v budúcnosti ošetrenia báť. Nie je určite vhodné, keď rodič príde s dieťaťom až vtedy, keď ho niečo bolí. To je ideálnou cestou na vznik strachu do budúcna.

Všetko o zubnom kaze, čo by mal vedieť (nielen) každý rodič – webinár ZDARMA

Kedy u detí vzniká zubný kaz?

Prvé, čo musím zdôrazniť, je, že zubný kaz nevzniká zo dňa na deň. Zubný kaz je chronické, infekčné, multifaktoriálne, dynamické, zubným povlakom a stravou podmienené ochorenie. Na jeho vzniku sa podieľa zubný povlak tvorený zvyškom jedla, mikroorganizmami a odlúpenými bunkami tkanív dutiny ústnej. Vplyvom mikroorganizmov dochádza k poklesu pH v ústnej dutine, čo je ideálnou podmienkou na demineralizáciu (odvápňovanie) tvrdých zubných tkanív.

Keď tieto faktory – zubný povlak, baktérie, v kombinácii s kariogénnou stravou (najmä častá frekvencia sladkostí a sladených nápojov) – pôsobia dlhší čas, vznikne najskôr biela bodka. To je demineralizácia, ktorá postupne preniká hlbšie, pokiaľ nedôjde k úprave hygieny a stravy. V tých najzávažnejších prípadoch môže preniknúť zubný kaz až do zubnej drene.

Nakoľko je možné vznik kazu ovplyvniť aj stravou?

V strave je z hľadiska zubného kazu veľmi dôležitá najmä pravidelnosť a obmedzenie frekvencie sladkých snackov a nápojov. Čím častejšie počas dňa dieťa pojedá raz cukrík, o hodinu na to čokoládu, pH v ústach nemá dostatok času na vyrovnanie sa do optimálnych hodnôt a remineralizačný účinok sliny je týmto znížený. Rovnaké nebezpečenstvo je aj pri popíjaní sladených nápojov, ktoré obsahujú navyše aj veľa kyselín. To ešte viac prispieva k zníženiu pH a naleptaniu skloviny, a tým sa stáva sklovina, ochranná povrchová vrstva zuba, náchylnejšia k vzniku kazu.

Čo býva okrem kazu najväčším problémom s chrupom u detí?

Častokrát rôzne anomálie zhryzu, či už geneticky podmienené alebo vplyvom zlozvyku, ako dlhodobé používanie cumľa alebo cmúľanie palca. Tieto anomálie a zlozvyky je vhodné podchytiť čo najskôr, aby sa predišlo ich preneseniu do trvalého chrupu. Aj z tohto dôvodu je vhodná skorá návšteva zubára, aby sme tieto anomálie odhalili a čím skôr zasiahli.

Kde robia rodičia najväčšie chyby v starostlivosti o zúbky svojich detí?

Často problematiku zubného kazu vo všeobecnosti veľmi podceňujú. Myslia si, že detské zuby vypadnú, prípadne, že sa nekazia, alebo, že ich nie je potrebné ošetrovať. To však nie je pravda. Je potrebné si uvedomiť, že zubný kaz u dieťaťa spôsobí stratu žuvacej funkcie, čím je sťažený príjem stravy a môže to byť jedným z dôvodov, prečo dieťa odmieta stravu. Ďalej je zhoršený spánok a s tým napríklad súvisí nižšia koncentrácia v škole.

Dieťa je podráždené a často dochádza aj k strate sebavedomia, keďže je znížená estetika zúbkov. Okrem toho môžu hlboké zubné kazy, ktoré preniknú do zubnej drene, mať negatívny vplyv aj na zárodok trvalého zuba a neplatí, že takto deštruované zuby držia priestor pre svojich nástupcov. Práve naopak. Postupne sa lámu, zachytáva sa v nich strava, čo celý proces len zhoršuje.

Ďalšou častou chybou rodičov je, že začínajú čistiť zúbky dieťaťa pomerne neskoro. Zuby je potrebné čistiť už od prvého zúbka, a to zubnou kefkou aj s malým množstvom zubnej pasty. Náprstky ani gázičky na vyčistenie zubov nestačia.

Nie je vhodné, keď rodič príde s dieťaťom až vtedy, keď ho niečo bolí.

Na čo sa môžu tešiť účastníčky webináru?

Pokúsim sa objasniť témy, s ktorými za mnou najčastejšie prichádzajú mamičky a oteckovia ako s dilemami, s ktorými si nevedia dať rady. Či už sa jedná o starostlivosť o ústnu dutinu a zuby dieťatka od prvého zúbka, stravu, alebo aký má kojenie vplyv na vznik zubného kazu.

Objasním, aké metódy používame k ošetreniu zubných kazov, ak už vznikli – či už pomocou vŕtania alebo bez neho. Vysvetlím, čo znamená pečatenie rýh a ako tento proces vykonávame. Taktiež sa budem venovať problematike úrazov v mliečnom aj trvalom chrupe, keďže je to jav, s ktorým sa v praxi bežne stretávame. Taktiež podrobne vysvetlím, ako u nás vyzerá prvá a každá ďalšia návšteva, vrátane preventívnych prehliadok a prečo je také dôležité prísť už s prvým zúbkom.

Chcete sa dozvedieť viac? Príďte na webinár!

Mnoho rodičov sa ma tiež pýta na fluoridy. Aj z tohto dôvodu sa budem venovať aj tejto téme trochu podrobnejšie. Poslednú prednášku som zvolila zhrnutie najväčších mýtov v pedostomatológii, napríklad, či „vačok na zube“, fistulu, stačí prepichnúť. Vysvetlím takisto, či sa každý zlozvyk u najmenších detí prejaví aj v dospelosti a dám takisto rodičom tip, ktorá sladkosť je „najbezpečnejšia“ a ktorým sa, naopak, radšej vyhýbať.

 

 

 

pridajte sa aj na náš ďalší webinár úplne zdarma:

1. návšteva u zubára od začiatku do konca – webinár ZDARMA

žiadne príspevky na zobrazenie