Zuzana Čaputová: Dnes mnohí ľudia už slobodu neradia medzi tie najdôležitejšie hodnoty

0
Zuzana Čaputová: Dnes mnohí ľudia už slobodu neradia medzi tie najdôležitejšie hodnoty

Dnes je do 34 rokov od pamätného 17. novembra, 1989, kedy začala nová etapa Čechov a Slovákov. Prezidentka Zuzana Čaputová dnes k tomuto významnému dátumu na svojom profile na Instagrame napísala:

Pripomíname si 34 rokov od chvíle, keď zásah proti pokojnej demonštrácii študentov v Prahe odštartoval Nežnú revolúciu, ktorá ukončila desaťročia totalitného režimu. Spolu s ním padla aj železná opona, ktorá nás oddeľovala od slobodného sveta. Práve tu, na Devíne, sa nožnice dejín zahryzli do ostnatého drôtu, ktorý nás desaťročia obkolesoval a ktorý bol symbolom rozdelenej Európy. Nadýchli sme sa prvý raz slobody a ešte viac si uvedomili, že sme dovtedy naozaj žili v prísne stráženom väzení.

Toto miesto, ktoré sa nerozlučne spája s našou históriou, sa stalo aj miestom tragédií, keď sa ľudia z bývalého Československa, ale aj z iných štátov pokúšali dostať na Západ. Krutosť, s akou ich zastavovali vtedajší strážcovia hraníc, zosobňovala neslobodu a neľudskosť komunistického systému. Na slovenskom úseku železnej opony zadržali tisícky osôb, desiatky ľudí prišli pri úteku o život.

Nezabúdajme na obete neslobody, uchovávajme si ich v našej historickej pamäti. Je to dôležité tým skôr, že dnes mnohí ľudia už slobodu neradia medzi tie najdôležitejšie hodnoty. To, čo dokázalo pred 34-rokmi zbúrať železnú oponu, bola práve naša spoločná túžba po slobode pre každého jednotlivca, pre celú spoločnosť. Po slobode nesebeckej a univerzálnej. Pretože nik sa nemôže cítiť slobodne, ak politický režim alebo vláda obmedzujú práva a slobody iných. V Novembri ´89 sme na námestiach nestáli každý za seba, ale za všetkých. Tak vnímajú odkaz Nežnej revolúcie tí, ktorí ju zažili. A verím, že ho dokážeme takto odovzdať aj ďalším generáciám.

https://www.instagram.com/zuzana_caputova/

Čo napísali ľudia do komentárov?

leonardmalacky:
Len treba zostať v realite. November 89 bol na Slovensku transformáciou zo socialistického zriadenia do obdobia Mečiarizmu. Keď Mečiarizmus stratil na sile nastúpilo obdobie Ficoizmu. Dnes Ficoizmus zosilnel a prechádza do štádia light-verzie Putinovského režimu.

hamy_yummy:
Mafia likviduje Slovensko. Ako sa dá tešiť a radovať na POHREBE SLOVENSKA?

mi.so349:
Nedajme si ukradnúť Nežnú revolúciu Alexandrom Dubčekom a neokomunistami v smerohlase.

me_stanka:

Videli sme tých, ktorí vystierali ruky,
Mali ich prázdne a ešte bola tma,
Po našich uliciach odvtedy prešli veky,
Zobudili sme sa zo zlého sna.
Tí mladí za nás vystreli prázdne ruky,
Za nás boli bití, za naše mlčanie,
Po našich uliciach odvtedy prešli veky
A zaznelo zlému posledné zvonenie.
Vystrime s nimi všetci prázdne ruky,
A bude v nich naša budúcnosť,
Na našich uliciach podajme si ruky,
Neviery a strachu už ozaj bolo dosť.
Sľúbili sme si lásku, sľúbili vravieť pravdu len,
Sľúbili sme si vydržať, sľúbili sme si nový deň.

Zdroj: https://www.instagram.com/zuzana_caputova/

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu