Zuzana Lieskovcová: Radšej o šiestej doma ako o pol šiestej v márnici

0
Zuzana Lieskovcová: Radšej o šiestej doma ako o pol šiestej v márnici

Zuzana Lieskovcová je prvá Slovenka, ktorá štartovala na rally v USA. Je navigátorkou a spolupracuje s moderátorom a pretekárom Rasťom Chválom. Pôvodne sa však venovala tancu. Ako sa pretancovala k autám?

V relácii Akčných žien testovala auto Peugeot 208 Rally 4, závodný špeciál, ktorý sa vyrába v Paríži. So Zuzanou Lieskovcovou sa rozprávala moderátorka Katarína Kukurová.

Ako začala jej kariéra navigátorky?

„Rasťo Chvála potreboval spolujazdca na dokončenie sezóny a nikto nebol voľný,“ spomína Zuzana. Bola mu odporučená, že to tam pozná a zavolali je, že bude štartovať v rally Košice. „Spoznali sme sa v deň tréningu pred súťažou. Dovtedy som nevedela, kto to je,“ so smiechom hovorí Zuzana. A na základe obhliadky trate si s Rasťom sadli aj ľudsky.

Pri párových disciplínach musí byť symbióza. Majú to aj oni dvaja? „V súťažnom aute si musíte plne veriť, jeden má v rukách druhého,“ hovorí Zuzana. Keď ide na preteky, všetky problémy musí nechať doma a musí sa stopercentne sústrediť.

Ako žena sa ocitá v zaujímavej pozícii navigátora, kde sa partner riadi podľa nej. Niektorí muži si dokonca myslia, že svoju prácu robí len preto, aby mohla diktovať chlapovi. „Ale mal by ma poslúchať,“ prikyvuje so smiechom Zuzana.

Ako to vyzerá počas súťaže?

„Zhruba dni pred pretekom sa stretneme a máme obhliadku trate, ktorá je presne naplánovaná. Nemôžeme to obhliadať ako chceme. Povolené sú tri prejazdy rýchlostnou skúškou, na majstrovstvách sveta sú povolené len dva. Dostanem itinerár, kadiaľ máme ísť, a podľa neho mi Rasťo diktuje rozpis,“ opisuje. To, čo jej povie, si Zuzana zapíše a potom mu to prečíta. Ak jej Rasťo niečo zle nadiktuje, zle mu prečíta, ale už sa poznajú a sú zohratí.

Aká je šoférka a ako zvláda únavu za volantom?

Zuzana za volantom nemá strach, ale má prirodzený rešpekt. Po prvej rýchlostnej skúške ju to obyčajne prejde. Vo voľnom čase tiež veľmi rada šoféruje a najradšej v noci. „Keď som niekoľko rokov trávila na súťažiach v Čechách, súťaže končili v sobotu večer a mne sa nechcelo prespávať, tak som sa v noci presúvala domov. Ale to bol pre mňa najväčší relax,“ hovorí.

Pri šoférovaní si spieva alebo sa rozpráva sa s rádiom. „V noci si pustím rádio, tam idú talkshow a ja im to komentujem, a tak sa uržujem čulá,“ hovorí so smiechom Zuzana. Zbytočne neriskuje a nejazdí rýchlo, často si robí zastávky. A má výborné pravidlo: Radšej o šiestej doma ako o pol šiestej v márnici.

Autá sú mužským svetom, ako k nim prišla?

„Otec je aktívny pretekár, ale už má menej štartov, ale stále sa tomu venuje,“ opisuje svoje rodinné zázemie. Otca však nenaviguje, on je tiež spolujazdec a trochu spolu aj súperia. Začiatky Zuzany boli však úplne inde. Chodila na scénický tanec a popritom robila atletiku. Motoristický šport jej nebol až taký blízky, čo sa však v roku 2007 zmenilo.

„Nikdy som nechcela jazdiť rally. Chcela som sa dostať na moskovskú baletnú školu,“ hovorí Zuzana. Ale ich základná škola sa rozpustila, prišla stredná škola a puberta. „Potrebovala som nájsť šport, ktorému sa budem venovať a toto ma napĺňa už 15 rokov,“ hovorí. Páči sa jej, že je v tom adrenalín a výzvy,“ hovorí.

Je to nebezpečný šport, ako to vníma rodina?

„Na mame vidno, že keď nás vyprevádza, tak je tam cítiť určitý strach, bojí sa o nás, ale nedá nám to najavo. Vždy nás vie podporiť,“ hovorí Zuzana. Čo by povedala svojej dcére, ktorá by chcela jazdiť? Veľmi veľa detí, ktoré sú deťmi slávnejších rodičov, jazdia spolu s nimi. „Nikto nechce, aby ich deti jazdili, lebo majú strach. Vedia, že sa môže niečo stať. Ale potom do toho spadnú a nakoniec ich rodičia podporujú,“ opisuje Zuzana.

„Radšej o šiestej doma ako o pol šiestej v márnici.“

Je veľa žien navigátoriek? Aktívnych navigátoriek je asi 5 – 6, je to doména mužov. Ale v Českej republike sa dosť pretláčajú spolujazdkyne, lebo vidia v ženách tú veľkú zodpovednosť. Chlapi sa aj zvyknú pohádať. „My to berieme vážne a zodpovedne,“ hovorí Zuzana. Ženy sú teda celkom vyhľadávané a Zuzana dúfa, že ich bude čo najviac.

V relácii sa ešte dozviete:

  • Je pravda, že čím nižšia váha spolujazdca, tým je to výhodnejšie?
  • Vážia si navigátorky ženy?
  • Sadá si do auta so strachom?
  • Má nejaký zlozvyk za volantom?
  • Aký by mal byť správny vodič?
  • Aká bola jej skúsenosť s elektromobilom?

 

 

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu