10 zaujímavostí o ľuďoch: Kedy nám vlasy rastú rýchlejšie a prečo sa červenáme?

0
10 zaujímavostí o ľuďoch: Kedy nám vlasy rastú rýchlejšie a prečo sa červenáme?
pixabay.com

Život človeka je pretkávaný mnohými zaujímavosťami a stále sa dozvedáme nové veci. Prinášame vám desať zvláštností o ľudskom živote, o ktorých ste asi netušili.

1. Mnoho kostí na nohách nestvrdne, kým nie ste dospelí

Nohy sú nesmierne zložité časti tela. Každá noha obsahuje 26 kostí, rovnako ako 33 kĺbov a 19 svalov, ktoré spoločne umožňujú obrovský rozsah pohybu a pohybov. Ale veľa z týchto kostí zostáva chrupavkou po celé detstvo človeka a s pribúdajúcimi rokmi pomaly mení na kosti. Podľa Ontario Society of Chiropodists, všetky kosti v nohe úplne stvrdnú, až keď má človek asi 21 rokov!

2. Ľudia sú jediné zvieratá, ktoré sa červenajú

Sme považovaní za jediné zviera, ktoré pociťuje rozpaky – komplikovaná emócia vyžadujúca pochopenie názorov ostatných a ďalších faktorov. Charles Darwin označil červenanie za „najzvláštnejšie a najľudskejšie zo všetkých prejavov“, zatiaľ čo Mark Twain povedal: „Človek je jediné zviera, ktoré sa červená. Lebo to potrebuje.“ Vďaka stimulu, ako sú rozpaky, spôsobí nervový systém človeka rozšírenie krvných cievy, ktoré zaplavia pokožku krvou a majú za následok začervenanie tváre.

3. Vlasy a nechty rastú rýchlejšie počas tehotenstva

Prekvapujúcim vedľajším účinkom tehotenstva je, že nechty a vlasy rastú rýchlejšie ako zvyčajne. Je to spôsobené zmenami hormónov, ako aj zvýšeným krvným obehom a metabolizmom, ktorý dodáva živiny. Podľa redaktorky Amy O’Connorovej, vlasy tehotnej osoby tiež „môžu byť hustejšie a vyzerať lesklejšie a zdravšie ako obvykle“. Aj keď varuje, že to môže občas znamenať, že počas tehotenstva „môžu vyrásť chĺpky na miestach, kde by sme ich najradšej nemali“.

Prečítajte si: V ktorom roku planéta nezažila leto alebo 20 prekvapivých faktov o lete

tehotna
Foto: pixabay.com

4. Svet ročne vyhodí asi 1 miliardu ton potravín

Potravinový odpad je obrovský problém. Ako veľký? Asi 931 miliónov metrických ton. To je množstvo potravín, ktoré ľudia podľa odhadu OSN v roku 2019 minuli. Podľa správy Food Waste Index Report 2021, ktorá uskutočnila prieskum v 54 k

rajinách a zistila, že väčšina vyhodeného jedla (61%) pochádza z domovov, zatiaľ čo reštaurácie a ďalšie stravovacie služby produkujú 26% plytvania potravinami. Potraviny tvoria iba 13% potravinového odpadu.

5. Alergická sezóna je z roka na rok dlhšia a intenzívnejšia

Ak ste jedným z tisícov Slovákov, ktorí trpia alergiami, máme pre vás zlé správy: Alergická sezóna sa každým rokom predlžuje a zintenzívňuje, uvádza sa v štúdii z roku 2019 publikovanej v časopise The Lancet Planetary Health. Pravdepodobne je to ďalší nešťastný výsledok zmeny podnebia. Vedci zistili, že počet peľov na severnej pologuli sa za posledných 20 rokov zvýšil a že peľová sezóna sa na celom svete zvyšuje o 0,9 dňa ročne.

6. Pocit, že sa stratíte v obchodnom centre, je známy ako „Gruen transfer“

Všetci sme už počuli, ako sú kasína navrhnuté tak, aby zámerne dezorientovali návštevníkov, čo spôsobí, že stratia pojem o čase a kde presne sa nachádzajú. Vedeli ste však, že podobná stratégia stojí aj za dizajnom nákupných centier? Oficiálne známy ako „transfer Gruen“ bol tento fenomén pomenovaný po rakúskom architektovi Victorovi Gruenovi, ktorý identifikoval, ako by zámerne mätúce usporiadanie mohlo viesť k tomu, že spotrebitelia budú tráviť viac času a peňazí v obchodnom mieste (aj keď by sa neskôr od tohto prístupu vzdal).

Prečítajte si niečo o shopoholizme, aké sú znaky závislosti od nakupovania?

Foto: pixabay.com

7. Počas letu stratíte až 30 percent svojich chuťových pohárikov

To by mohlo vysvetľovať, prečo má jedlo z lietadla takú zlú povesť. Nadmorská výška v lietadle môže mať nepriaznivý vplyv na našu schopnosť ochutnávať veci. Podľa štúdie z roku 2010, ktorú uskutočnil nemecký Fraunhoferov inštitút pre stavebnú fyziku, suchosť pri vysokej nadmorskej výške a nízkom tlaku znižuje citlivosť chuťových pohárikov človeka na sladké a slané jedlá asi o 30 percent. Dodajme, že suchý vzduch v kabíne ovplyvňuje našu vôňu a naša chuťová schopnosť sa tým ďalej znižuje.

8. Vaše nozdry pracujú po jednom

Keď cez deň dýchame nosom, väčšinu práce robí naraz jedna nosná dierka, pričom povinnosti sa menia každých niekoľko hodín. Tento „nosový cyklus“ je diktovaný rovnakým autonómnym nervovým systémom, ktorý reguluje srdcovú frekvenciu, trávenie a ďalšie telesné funkcie v bezvedomí, a je dôvodom, prečo – keď je náš nos upchatý – robí to vždy po jednej nosnej dierke.

Zdroj: pixabay.com

9. Ľudské telo doslova žiari

Ťažko je to vidieť voľným okom, ale každý, okolo koho každý deň prechádzate, doslova žiari. Ľudské telo vyžaruje malé množstvo viditeľného svetla („viditeľné“ v technickom zmysle – osvetlenie je asi 1 000-krát menej intenzívne ako úrovne svetla, ktoré by sme skutočne videli). Vedci z Japonska použili na sledovanie tejto žiary špeciálnu kameru a zistili, že kolíše po celý deň. Najnižšia úroveň svetla vyžaruje telo okolo 10. hodiny a najvyššia okolo 16. hodiny, čo vedci pripisujú zmenám v metabolizme.

10. Pečeň môže znova dorásť do troch týždňov

Ukázalo sa, že Gréci mali s Prometheom pravdu. Podľa gréckej mytológie bol titan potrestaný tým, že mu deň za dňom jedol pečeň orol. Pečeň v noci znovu dorástla a Prometheusa bol zase vydanú napospas vtákovi. Ukázalo sa, že regeneračné vlastnosti orgánu z tohto príbehu sú čiastočne pravdivé: Lekári zistili, že pečeň sa môže znovu dorásť za tri týždne, ale nie za jeden deň.

Ďalšie zaujímavosti o ľuďoch alebo koľko máme baktérií alebo kedy nedokážeme plakať sa dozviete tu

Zdroj foto na titulke: Shutterstock/PKpix

Zdroj: bestlifeonline.com

žiadne príspevky na zobrazenie