V ktorom roku planéta nezažila leto alebo 20 prekvapivých faktov o lete

pixabay.com
Čo nemilovať na lete? Slnko svieti, kvety kvitnú a my konečne môžeme nechať jarné bundy doma. Čo je ešte na lete zaujímavé? Dozviete sa netradičné fakty o teplom počasí, aj o najrozprávkovejších festivaloch, ktoré sa konajú v týchto mesiacoch.

1. Na chodníku je možné vyprážať vajcia

Už vám niekedy hovorili, že ak je v lete dostatočne teplo, môžete si na chodníku vyprážať vajíčko? A je to pravda! V roku 2015, keď austrálske mesto Perth zasiahli horúčavy 44 ° C alebo približne 111 ° Fahrenheita, istý muž podľa štúdie Delish úspešne vyprážal vajcia vďaka teplu, ktoré sa vytvorilo na chodníku. Je pravda, že použil panvicu, čo je pochopiteľné vzhľadom na to, že nakoniec to, čo pripravil, aj zjedol!

2. V USA sa každoročne vyskytne okolo 100 000 búrok a väčšina počas leta

Leto si spájame so slnečnými dňami a vysokými teplotami. Počas leta sa však veľmi často vyskytujú búrky, najmä popoludní a večer. Ako spoločnosť Stuff Works vysvetľuje, že je to spôsobené tým, že búrky potrebujú na svoj rozvoj jednak vlhkosť, jednak „rýchlo stúpajúci teplý vzduch“. Z tohto dôvodu „dáva zmysel, že sa vyskytujú častejšie“ počas teplejších letných mesiacov, „najmä vo vlhkých oblastiach, ako sú juhovýchod USA.“
pixabay.com

3. Slnečné lúče zlepšujú funkciu vášho mozgu

Nie je žiadnym tajomstvom, že slnečné žiarenie ponúka viac zdravotných výhod a veľa z nich je duševných. Podľa výskumu z belgickej univerzity v Liege (prostredníctvom denníka The Independent) „ľudský mozog funguje lepšie v lete“. Po tom, čo dobrovoľníci počas celého roka pracovali na testoch pozornosti a pamäti v rôznych časových obdobiach, vedci zistili, že „mozgová aktivita vyvrcholila práve v lete pri úlohe zameranej na pozornosť.“ Takže ak máte urobiť náročnú úlohu, môžete si ju naplánovať na júl alebo august.

4. Najväčšia výletná loď na svete má dĺžku štyroch futbalových ihrísk

Najväčšia loď na svete, Royal Caribbean’s Harmony of the Seas, sa skladá z 18 palúb a je dlhá 1 200 stôp. Futbalové ihrisko je dlhé 300 stôp, čo znamená, že táto loď má štvornásobok veľkosti trávnika, na ktorom hrá váš obľúbený tím!

5. Je vedecky dokázané, že ľudia sú v lete šťastnejší

Ak si všimnete, že sa v teplejších mesiacoch cítite lepšie, určite nie ste sami. V rámci štúdie z roku 2011 publikovanej v časopise Science sa vedci pozreli na tweety približne 2,4 milióna ľudí na celom svete v priebehu dvoch rokov. Zistili, že keď bola zmena denného svetla pozitívna (t. j. k letnému slnovratu), ľudia zverejňovali výrazne šťastnejšie tweety ako v prípade, keď bola zmena denného svetla negatívna (t. j. bližšie k zimnému slnovratu).

6. Počet veľrýb spozorovaných v blízkosti New Yorku sa od roku 2010 zvýšil o 540 percent

A toto je naozaj dobrá vec. Vďaka čistejším vodám, ktoré sú výsledkom viacerých environmentálnych politík – vrátane zákona o čistej vode, zákona o ohrozených druhoch a zákona o ochrane morských cicavcov – vzrástol počet veľrýb vo vodách pri New Yorku. Tieto údaje sú na základe neziskovej organizácie Gotham Whale.

7. Jeden z najúchvatnejších meteorických rojov roka vrcholí v polovici augusta

Ak ste vášnivým hviezdnym pozorovateľom, budete nadšení, keď sa dozviete, že najviditeľnejší každoročný meteorický roj sa podľa NASA koná v lete. Perseidy, ktoré sú aktívne medzi 14. júlom a 24. augustom, vrcholia zhruba v polovici augusta. V tom čase bude každú hodinu letieť po oblohe až 100 meteorov rýchlosťou 37 míľ za sekundu. Perzeidy sú najlepšie viditeľné na severnej pologuli počas hodín pred úsvitom, takže možno si budete chcieť naplánovať ranné dobrodružstvo, aby ste dosiahli najlepší výhľad!
pixabay.com

8. Najväčší oheň v histórii bol vysoký 47 metrov

Na zostavenie úspešného táboráka je potrebná zručnosť, alebo možno len špeciálna tekutina. Ale na to, aby ste mohli zapáliť ten najväčší táborák, aký bol kedy zaznamenaný, musíte byť skutočným profíkom. 25. júna 2016, po troch mesiacoch výstavby, sa v nórskom Ålesunde rozsvietila najväčšia vatra na svete. Horel dva dni a podľa Guinnessových svetových rekordov dosiahol výšku 155 stôp a 5,9 palca, teda približne 47 metrov.

9. V lete sa rodí viac detí ako kedykoľvek inokedy

Leto nie je iba svadobnou sezónou – je to tiež hlavný čas na narodeniny. Podľa údajov z roku 2017 z Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) je august najpopulárnejším mesiacom narodenín s 12,7% narodenín v roku. September, jún a júl sú na druhom a treťom mieste (áno, tu je remíza), s 12,6%, 12,1% a 12,1%.

10. Eiffelova veža je v lete vyššia o 15 centimetrov

Ak chcete vidieť Eiffelovu vežu v ​​celej jej sláve, potom môžete v lete vyraziť do Paríža. Je to preto, že 1 062 stôp (323 metrov) vysoký monument je v horúčave o viac ako šesť palcov (15 centimetrov) vyšší. Je to vďaka tepelnej rozťažnosti, ktorá podľa Los Angeles Times spôsobuje doslova rast železnej konštrukcie. Určite si to však choďte pozrieť počas dňa, ak chcete mať z toho najväčší zážitok, pretože akonáhle zapadne slnko, veža sa začne opäť zmenšovať.
pixabay.com

11. V olympijskom bazéne je dostatok vody na to, aby ste sa mohli kúpať v 9 400 kúpeľoch

Olympijské bazény obsahujú asi 660 000 litrov vody, zatiaľ čo priemerný kúpeľ vo vani obsahuje asi 70 litrov. To znamená, že ak by ste mali vypustiť olympijský bazén a použiť ho na napustenie vane, nastavili by ste sa na čas kúpania na ďalších 25 rokov (za predpokladu, že sa kúpete jedenkrát denne).

12. Môžete prenocovať v historickom majáku s výhľadom na Tichý oceán

Každý, kto miluje more, si môže chcieť objednať noc alebo dve noci v majáku Heceta Head na pobreží stredného Oregonu (vyššie je to jeho fotografia). Maják pomáha námorníkom navigovať loď v Tichom oceáne od roku 1894. A do Národného registra historických miest bol zaradený v roku 1973. Dnes môžu návštevníci zostať v šiestich rôznych miestnostiach v chatkách majiteľa. Vonku si môžu vychutnať úchvatný výhľad, pretože maják je posadený na útese asi 20 metrov nad oceánom.

13. V roku 1816 planéta nezažila leto

Naše teplé a slnečné počasie by ste možno trochu viac ocenili, keď zistíte, že pred dvoma storočiami podľa USA Today existoval „rok bez leta“. V roku 1816, po rozsiahlom sopečnom výbuchu sopky Tambora v Indonézii, vyprodukovalo dostatok prachu, popola a oxidu siričitého na čiastočné zakrytie zemskej atmosféry, došlo na celej planéte k poklesu teploty, ako aj k ďalším zimným podmienkam, ako je napríklad sneh v júni a v auguste mráz.

14. Každé leto prekonávame filmy a prekonávame rekordy v pokladniach rok čo rok

Kým filmová sezóna leta 2020 skolabovala kvôli pandémii COVID, diváci až do tohto bodu lámali rekordy. Celková letná tržba v roku 2019 bola 4,8 miliárd dolárov, čo je o 11% viac ako pred dvoma rokmi.

15. Špeciálny typ svetlušky namiesto bielej svieti na modro

Svetlušky sú jedným z vrcholov leta. Ak sa nachádzate v Južných Apalačoch, možno by ste mohli zahliadnuť svetlušku duchov – a budete ju vedieť, ak ju uvidíte, pretože namiesto štandardnej bielej zažiari jedinečným modrozeleným odtieňom.

16. Dospelí môžu navštevovať tábor len za pár stoviek dolárov

Ak chcete prežiť zábavu v tábore aj v dospelosti – lebo ste to možno nezažili v mladosti – tak teraz môžete! Za menej ako 500 dolárov sa dá navštíviť týždenný hudobný tábor pre dospelých v Anglicku.

17. Na Havaji sa koná najväčší medzinárodný festival ukulele

Od svojho začiatku v roku 1971 prilákal festival Ukulele na Havaji každý rok približne 20 000 ľudí. Zúčastňujú sa nielen Havajčania. Umelci s ukelele z celého sveta sa zúčastňujú a účinkujú na festivale, aby udržali umenie ukelele nažive. Stredobodom oslavy je ukelele skupina viac ako 800 hudobníkov!

18. Je dokázané, že trávenie času v prírode zvyšuje vašu náladu

Čo je ďalším dôvodom, prečo ste v lete pravdepodobne šťastnejší? Príležitostí, ako sa dostať von do prírody, je oveľa viac. Jedna štúdia z roku 2015 publikovaná v časopise Landscape and Urban Planning zistila, že keď sa ľudia vybrali na 50-minútovú prechádzku v prírodnom prostredí (na rozdiel od mestského), cítili sa šťastnejšie a zaznamenali zníženú hladinu úzkosti. Takže do toho, použite teplejšie počasie ako ospravedlnenie a vyrazte do najbližšieho parku alebo zelene na prechádzku, ktorá vám zdvihne náladu.
pixabay.com

19. Existuje národný register pôsobivo veľkých stromov

V roku 1940 začala Americká lesnícka asociácia (dnes American Forest) kampaň zameranú na nájdenie najväčších stromov v krajine. Požiadali verejnosť, aby nominovala veľké stromy v ich oblasti, a zaradila ich do Národného registra najväčších stromov. Dnes tento register stále existuje. Môžete ho prehľadať a nájsť vo svojej blízkosti veľký strom alebo nominovať strom, ktorý si myslíte, že je toho hodný.

20. Leto ste si mohli vychutnať takmer po celý rok vďaka rôznym pologuliam

Máte pravdu, zábava nemusí skončiť! Severná pologuľa zažíva leto od júna do augusta (s tým, že sa niekedy pretiahne až do septembra), zatiaľ čo leto na južnej pologuli začína v decembri a trvá do marca. To znamená, že ak ste ochotní a schopní sťahovať sa každých pár mesiacov, mohli by ste si leto skutočne vychutnať takmer po celý rok!
Zdroj: Bestlifeonline.com