12 otázok, ktoré otestujú úroveň vášho sebaprepojenia

0
12 otázok, ktoré otestujú úroveň vášho sebaprepojenia

Nový koncept nazývaný sebaprepojenie môže byť ústredným prvkom šťastia, životnej spokojnosti a pohody. Sebaprepojenie má tri zložky: sebauvedomenie, sebaprijatie a sebazarovnanie. Každý si môže otestovať svoju úroveň sebaprepojenia pomocou nedávno vyvinutej a overenej stupnice.

Často sa snažíme zostať v spojení s ostatnými (napr. s priateľmi a rodinou). Ako však zostať v spojení sami so sebou? Vlastné pripojenie je nový, dôležitý koncept, o ktorom budeme hovoriť v tomto článku.

Čo je to sebapripojenie?

Samopripojenie má tri komponenty. Pozostávajú zo sebauvedomenia, sebaprijatia a sebaorientácie.

  • Sebauvedomenie: Uvedomenie si svojich vnútorných skúseností, myšlienok, emócií, pocitov, preferencií, hodnôt, intuície, zdrojov, cieľov atď.
  • Sebaprijatie: Úplné uznanie a akceptovanie, bez posudzovania, charakteristík a skúseností, ktoré súvisia so sebou samým. A vidieť ich ako našu súčasť patriacu k nám.
  • Sebaorientácia: Používanie sebapoznania na správanie sa spôsobom, ktorý autenticky odráža seba samého a napĺňa jeho psychologické potreby (napr. autonómia).

Všetky tri komponenty sú potrebné na samostatné pripojenie. Napríklad uvedomenie bez prijatia môže viesť k sebapohŕdaniu a sebapoškodzovaniu. Skôr ako budeme pokračovať, ešte pripomeniem, že sebaprepojenie sa líši od podobných pojmov, ako je autentickosť a všímavosť.

Autenticita je len jej jedným prvkom (t. j. sebaorientácia). A všímavosť je významovo bližšie ku kombinácii sebauvedomenia a sebaprijatia, ale nie sebaorientácie.

Prečítajte si: Ako byť autentický a verný sebe samému?

pixabay.com

Testovanie vlastného pripojenia

Ak chcete určiť úroveň vlastného pripojenia pomocou stupnice vyvinutej v štúdii, postupujte podľa pokynov nižšie.

Zapíšte si body podľa odpovedí na otázky – či rozhodne nesúhlasíte (1 bod), nesúhlasím (2 body), skôr nesúhlasím (3 body), ani súhlasím, ani nesúhlasím (4 body), skôr súhlasím (5 body), súhlasím (6 body) alebo rozhodne súhlasím (7 body). Všimnite si, že otázka 4 by mala byť ohodnotená obrátene, čiže najvyšší počet bodov 5 bude mať odpoveď rozhodne nesúhlasím.

  1. Mám hlboké pochopenie pre seba.
  2. Je pre mňa ľahké identifikovať a pochopiť, ako sa v danej chvíli cítim.
  3. Poznám sa dobre.
  4. Často som prekvapený, ako málo sám sebe rozumiem.
  5. Snažím sa nesúdiť samú seba.
  6. Keď o sebe zistím veci, ktoré sa mi nemusia páčiť, snažím sa tieto veci prijať.
  7. Aj keď sa mi nepáči pocit alebo presvedčenie, ktoré mám, snažím sa ho prijať ako súčasť seba.
  8. Dokážem si ľahko odpustiť chyby, ktoré som urobil.
  9. Nachádzam spôsoby, ako zabezpečiť, aby môj život skutočne odrážal veci, ktoré sú pre mňa dôležité.
  10. Trávim čas uisťovaním sa, že konám spôsobom, ktorý je odrazom môjho skutočného ja.
  11. Snažím sa, aby moje činy boli v súlade s mojimi hodnotami.
  12. Snažím sa, aby moje vzťahy s inými ľuďmi odrážali moje hodnoty.

Vyhodnotenie

Tak čo, ako sa vám darilo?

Poznámka: Prvé štyri položky škály súvisia so sebauvedomením, ďalšie štyri so sebaprijatím a posledné štyri so sebauvedomením.

Vysoké skóre naznačuje vysokú úroveň sebaprepojenia. Nízke skóre naznačuje, že si buď neuvedomujete, neprijímate sa, alebo nekonáte v súlade so svojimi pocitmi, presvedčeniami, hodnotami, cieľmi atď.

pixabay.com

Netreba dodávať, že vysoké skóre je žiaduce. Výskum autorov skutočne ukazuje, že sebaprepojenie je spojené s množstvom pozitívnych výsledkov. Patria sem pozitívne emócie, spokojnosť so životom, rozkvet, jasnosť v živote a zmysel života. Ľudia, ktorí sú odpojení sami od seba, častejšie zažívajú negatívne emócie (napr. smútok, hnev, zmätok, stres) a cítia, že ich život je neuspokojivý a nemá zmysel.

Ponaučenie

Mnohí z nás sa zaväzujú zostať v kontakte s priateľmi a spolupracovníkmi, aktuálnymi udalosťami, najnovšími trendmi a najnovšími špičkovými technológiami, no len zriedka sa zaväzujú zostať v kontakte sami so sebou – so svojimi meniacimi sa pocity, myšlienkami, cieľmi, atď.

Ak patríte do tejto skupiny a ste od seba odpojení, existujú spôsoby, ako situáciu napraviť. Jednoducho sa zastavte niekoľkokrát počas dňa a skontrolujte, ako sa cítite.

Opýtajte sa sami seba:

  • Uvedomil som si sám seba?
  • Prijímal som sám seba?
  • Odráža moje správanie moje skutočné ja?

Sľúbte si, že sa lepšie spoznáte a že sa stanete svojím najlepším priateľom. Môže to zmeniť váš život.

Zdroj: www.psychologytoday.com, foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie