13 slov, ktoré okamžite odhalia váš skutočný vek

pixabay.com

Ak si myslíte, že tieto frázy sú stále “bombové”, potom máme pre vás niekoľko noviniek.

Poďme si to trochu zrekapitulovať: Píše sa rok 2021. Hrozba Y2K prišla a odišla pred viac ako 20 rokmi. Dávno preč sú technológie, ktoré boli kedysi špičkové, ale teraz sa zdajú byť takmer prehistorické – faxy, kazety a vytáčaný internet, aby sme vymenovali aspoň niektoré.

A rovnako ako technológia, aj vaša slovná zásoba sa v priebehu desaťročí vyvíjala. Alebo by sa aspoň mala. Ak stále používate slang 90-tych, 80-tych rokov alebo akéhokoľvek predchádzajúceho desaťročia, mali by ste vedieť, akú správu tým vysielate ľuďom, s ktorými komunikujete. A to posolstvo, ak sme to povdali na rovinu, je toto: Hej všetci, som starý. Zvážte teda vymazanie týchto 13 slov zo svojho lexikónu čo najskôr.

pixabay.com

1. Odkazovač

Je zrejmé, že samotný záznamník je fyzická relikvia. Ale taký je aj koncepčný účel, na ktorý bol navrhnutý. Dnes je to všetko o hlasovej schránke, ktorá je zjavne tajomným miestom, kde všetky hovory zomrú po tom, čo sú zámerne ignorované a namiesto toho sa na ne odpovie textovou správou. Ak niekomu poviete, že ste mu nechali odkaz na záznamníku, v podstate hovoríte: „Narodil som sa pred rokom 1975.“

2. Za mojich čias

Ak začínate vetu týmto spôsobom, už ste stratili svoje deti v dave. Áno, každý vie, že ste pravdepodobne prešli kilometre v snehu, len aby ste sa dostali do školy a zo školy. A áno, zaplatiť korunu za šálku kávy znie fantasticky. Ale prečo kričíte na náhodné deti, aby zišli z vášho trávnika? Sú na chodníku.

3. Bermudy

Bermudy znamenajú neformálne šortky. Ale toto slovo je tiež skratka pre „som starý“. Namiesto toho sa dnes používa pojem šortky. A v týchto teplých dňoch sa určite budú hodiť.

4. Bomba

Toto slovo má oveľa väčšiu výdrž a históriu ako jeho modernejší ekvivalent, cool. Ale vo svojej podstate je to pozostatok z 90. rokov a do roku 2022 nepatrí.

Urobte si test: Poznáte hviezdy 80-tych rokov?

pixabay.com

5. Do kelu

Ako zvolanie prekvapenia alebo úžasu, do kelu alebo do hája v modernom jazyku neexistuje. Je to v podstate OMG, ale s kopou nadbytočných písmen, ktoré sťažujú text.

6. Chuligán

Slovo chuligán opisuje mladých ľudí, ktorí sa správajú zle. Ale o to už naozaj nejde. Ak chuligána nazývate chuligánom, určite sa nikam nedostanete.

7. Mliekar

Je oveľa pravdepodobnejšie, že dnes dostanete mlieko z obchodu s potravinami, ako keby ste si ho nechali doručiť špecialistom na mlieko. Ale aj mliekar je presne ten druh popisu práce, ktorý upadol na vedľajšiu koľaj – ako poštár a letuška. Hoci prax nechať si mlieko dodávať sa skutočne vracia – vo veku, keď plasty na jedno použitie upadajú do nemilosti a kaýdý oceňuje miestne a organické potraviny. Najlepšie bude, ak poviete, že jednoducho dostanete mlieko.

8. Sieť

Ak to stále nazývate sieťou alebo webom, prezrádzate svoj vek vo veľkom. Môžete to skúsiť označiť ako prechod online. A keď už ste pri tom, pravdepodobne je čas stiahnuť e-mailovú adresu @yahoo.com alebo zoznam.sk, ktorej sa držíte.

9. Pošli mi SMS

Teraz sa už takmer vôbec neposielajú smsky, posielajú sa správy cez messenger, whatsapp alebo iné novodobé aplikácie.

Prečítajte si: 3 slová, ktoré by ste nikdy nemali používať v enmailoch

pixabay.com

10. Xerox

Ak stále robíte fotokópie, ihneď prezrádzate svoj vek. Dnes je to všetko o digitálnom skenovaní a ukladaní. Ale ak to nazvete xeroxovaním, dobre, posunuli ste sa ešte ďalej.

11. Fešák

Aj keď je tento nadčasovejší ako niektoré iné na našom zozname, stále to znie ako trochu zastaralá voľba v duchu elegantnosti. Aktualizácia môže byť hot alebo len: “Hej, vyzeráš skvele.”

12. CDčko

CDčka sme kedysi napalovali, lebo stáli 500 korún a to bol nemalý peniaz. Dnes sa všetko sťahuje z internetu alebo si púšťate hudbu na Spotify. A filmy? V kine, na Netflixe a v krajnom prípade na Blue ray.

13. Nohavicová sukňa

Kedysi sa nosili široké “bermudy”, ktoré sme volali nohavicová sukňa. Dnes sa už tento výraz nepoužíva, ale nahradil sa culottes. A naša slovenská návrhárka Rivica má pre tento druh oblečenia svoj výraz sukňovica:)

P.S. Aj vy ste sa hrali s monchhichi, stavebnicou Merkur a púšťali si wakman s 2 unlimited a Dr. Albanom?:)

Zdroj: bestlifeonline.com, pixabay.com