13 spôsobov ako prestať plytvať peniazmi a ušetriť

0
13 spôsobov ako prestať plytvať peniazmi a ušetriť
unsplash.com

Prestaňte plytvať peniazmi pomocou týchto jednoduchých tipov a trikov. Viete, že podľa správy Bankrate z roku 2019 má jedna tretina Američanov v súčasnosti viac dlhov na kreditných kartách, ako majú na osobných úsporách?

Je pravda, že s peniazmi na tom nie sú všetci rovnako. Ak sa chcete zlepšiť v hospodárení s peniazmi, môžete sa vďaka vzdelávaniu stať finančne zodpovednejšími a gramotnejšími. Čítajte teda ďalej a dozviete sa, ako prestať plytvať peniazmi a začať utrácať rozumne.

1. Nikdy nemusíte platiť plnú cenu

Takmer čokoľvek – oblečenie, jedlo, požičovne filmov, letenky, hotelové izby, čo len si spomeniete – sa v určitom bode alebo inom skončí v zľave. Zaplatením plnej ceny za čokoľvek si strieľate priamo do peňaženky. Uistite sa, že využívate špeciálne dni so zľavou, ako je Black Friday a Cyber ​​Monday, aby ste tieto ponuky naozaj využili.

2. Získajte starší telefón

V súčasnosti sa Samsung Galaxy S10 predáva za približne 500 eur v závislosti od predajcu. Samsung Galaxy S9 – pre všetky účely, rovnaký telefón – stojí približne 200 eur. Podobne iPhone 11, ak si ho kúpite priamo od Apple, začína na 500 eur. O niečo starší, rovnako funkčný iPhone XR sa predáva za 300 eur. Alebo cez Swappie ešte lecnejšie. Opýtajte sa sami seba: Oplatí sa mať najnovší telefón minúť peniaze navyše?

pokladna
unsplash.com

3. Inovujte svoje streamovacie účty na rodinnú tarifu (a zdieľajte ju s ostatnými)

Dohodnite sa so súrodencom alebo priateľom, že vymeníte svoje heslo na Netflixe za ich heslo na Voyo alebo naopak. Tých 10 euro mesačne sa môže zdať ako vreckové, no postupom času ušetríte stovky eur každý rok jednoduchým zdieľaním!

4. Zaveďte povinnú čakaciu dobu

Ľudský impulz je mocná páka, takže buďte opatrní – kedykoľvek vás prepadne pocit, že dnes si musíte v obchode kúpiť nejakú drahú vec. Počkajte dva alebo tri dni a ak po nej stále túžite, vráťte sa a kúpte si ju. Ak ten pocit pominul – práve ste sa vyhli plytvaniu peniazmi za niečo, čo v skutočnosti nemilujete!

5. Kúpte si oblečenie mimo sezóny

Keď sa predajcovia oblečenia striedajú medzi sezónami, musia sa zbaviť starého tovaru, aby uvoľnili miesto tomu, čo je nové. To znamená, že plavky, sukne a všetko s krátkym rukávom bude v októbri označené ako SALE. Podobne môžete očakávať, že čokoľvek príjemné na dotyk ako sveter alebo nafúknuté ako bunda bude mať zníženú cenu koncom apríla. Samozrejme, nakupovanie touto metódou znamená, že sa budete musieť vyhýbať trendom a zamerať sa na klasiku, ale ušetrené peniaze stoja za to.

6. Optimalizujte svoju spotrebu elektriny

Keď odídete z domu alebo prestanete niečo používať, nezabudnite to vypnúť alebo vytiahnuť zo zásuvky. Natural Resources Defense Council odhaduje, že domácnosti minú v priemere 150 eur ročne na elektrinu za spotrebiče, ktoré sa ani nepoužívajú!

Prečítajte si: 29 malých nákupných návykov, ktoré vám pomôžu ušetriť množstvo peňazí

pixabay.com

7. Kúpte si novú chladničku

Investícia do chladničky s energetickým certifikátom vám môže ušetriť stovky eur. Napríklad, ak máte starý „french door“ model – dvojkrídlová chladnička navrchu a zásuvková mrazničkou naspodu – vymeňte ho za novší, energeticky efektívny model a môžete ušetriť okolo 150 eur ročne.

8. Získajte zapojený termostat

Inteligentné termostaty môžu byť drahé, ale účel svätí prostriedky. Podľa výskumu, ktorý vykonala spoločnosť Nest, ktorá sa zaoberá vylepšenými termostatmi, vám prepnutím bežného analógového termostatu na vždy pripojený termostat Nest (alebo akýkoľvek iný inteligentný termostat) môže ušetriť až 130 EUR na nákladoch na energiu ročne.

9. Poplatky za dopravu

Ako potvrdí každý častý online nakupujúci, poplatky za dopravu sa môžu hromadiť do neskutočných výšok. Ale s bystrým uvažovaním a trochou hľadania sa ich plateniu môžete vyhnúť úplne. Napríklad Nordstrom a predajca pánskeho oblečenia Bonobos ponúkajú dopravu zadarmo. A ak ste ochotní a schopní, zistíte, že väčšina stredných až veľkých predajcov ponúka dopravu zadarmo do kamennej predajne vo vašej blízkosti.

10. Sledujte zľavové kupóny

Každý má rád dobrú zľavu. Ale pokiaľ ide o online nakupovanie, sledovanie obchodov môže byť ako hľadanie ihly vo veľmi chaotickej kope sena. Skúste si pozrieť weby ako kuponyzdarma.sk, vasekupony.sk alebo picodi.com, na ktorých nájdete zľavy. Dobré akcie môžete nájsť aj na Zľavomate.

pixabay.com

11. Využite cashback

Poznáte portál PlnáPeňaženka alebo Tipli.sk? Tieto využívajú systém cashback – ak si cez ne niečo kúpite, nejaké percento z ceny tovaru sa vám vráti. Cashback je forma tzv. affiliate marketingu, ktorý spočíva v tom, že inzerent poskytuje províziu prostredníkovi za nákup, ktorý jeho užívatelia realizujú. Veľkú časť obratu tvoria provízie za zľavnené pobyty, drobnú elektroniku, športové a chovateľské potreby.

12. Prihláste sa do odmeňovacích programov

V súčasnosti má väčšina reťazcov nejaké programy odmeňovania. A zanedbaním registrácie – bezbolestného procesu, ktorý si vo všeobecnosti vyžaduje len málo – vaše meno a e-mailovú adresa – v podstate míňate peniaze tým, že si ich nenárokujete.

13. Investujte

Mnoho Slovákov robí tú chybu, že si sporí na bežných účtoch. Niektorí na odkladanie prebytočnej hotovosti využívajú stavebné sporenie či si založia sporiaci účet v banke. Všetky tieto sporiace produkty však prinášajú len minimálne zhodnotenie peňazí. Ak odkladáte peniaze na účte, stratia kvôli inflácii svoju hodnotu. Preto je potrebné investovať, napríklad do fondov, do zlata alebo do nehnuteľností. Mali by ste vedieť usporiť aspoň 10 % z vášho príjmu.

Zdroj: bestlifeonline.com

žiadne príspevky na zobrazenie