13 tipov ako zostať počas zimy fit a dobre naladený

0
13 tipov ako zostať počas zimy fit a dobre naladený
pixabay.com

Vaša zimná produktivita okamžite stúpne, ak sa budete riadiť týmito tipmi, ktoré objavila veda!

Keď sa dni krátia a teploty sú nižšie, môže byť ťažké udržať si motiváciu. Všetci poznáme boj o udržanie energie počas dlhých tmavých a chladných zimných mesiacov. Našťastie existuje veľa spôsobov, ako môžete držať krok so svojimi povinnosťami počas celej sezóny – tajomstvo spočíva v tom, čo jete a pijete, a tiež v tom, kým sa obklopujete. Prečítajte si rady podporené vedou, ako zvýšiť svoju zimnú produktivitu.

1. Nasajte trochu slnka

Je zrejmé, že nie je ľahké byť na slnku počas tmavých zimných dní. Ale každý deň, keď svieti slnko, to využite naplno a vyjdite von. Podľa štúdie z roku 2014 publikovanej v časopise Journal of Clinical Sleep Medicine zohráva slnečné svetlo hlavnú úlohu v produktivite a pracovnom výkone, nehovoriac o vašej všeobecnej kvalite života.

2. Využite svetelnú terapiu

Ak nie je možné získať skutočné slnečné lúče, stále existuje nádej. Podľa National Institutes of Health (NIH) je svetelná terapia skvelým spôsobom, ako vám pomôcť zostať produktívny a plný energie. Nevyžaduje si to veľa úsilia: Len si každé ráno sadnite pred svetelnú lampu – niečo, čo si môžete jednoducho kúpiť na Amazone – na 30 minút, kým budete raňajkovať. V jednej prelomovej štúdii z roku 1998 uverejnenej v časopise Psychological Medicine to 70 percentám pacientov pomohlo zvýšiť úroveň šťastia v priebehu niekoľkých týždňov. A čím ste šťastnejší, tým ste aj produktívnejší!

pixabay.com

3. Choďte von na prechádzku

Pravdepodobne sa nezdá, že je niečo horšie ako ísť na pokojnú prechádzku v snehu, ale v skutočnosti vám to môže pomôcť zvýšiť úroveň produktivity. Nízka teplota vás môže prebudiť a čerstvý vzduch spraví veľa dobrého pre vašu pohodu. Štúdia z roku 2016 publikovaná v časopise Emotion v skutočnosti zistila, že prechádzka môže pôsobiť ako stimulátor nálady – aj keď je to prechádzka v interiéri. Takže si urobte prestávku, keď ju potrebujete, a keď sa vrátite, budete v správnej nálade na prácu.

4. Pite viac vody

Keď je vonku zima, popíjanie vody nie je také chutné ako popíjanie niečoho ako horúca čokoláda – ale kvôli vašej práci to musíte urobiť. Jedna štúdia z roku 2011 publikovaná v časopise The Journal of Nutrition zistila, že aj mierna dehydratácia spôsobila zmeny nálady a problémy s koncentráciou u zdravých žien, takže ak chcete byť šťastní a produktívni počas celej sezóny, vypite dosť vody.

5. Obmedzte však celkový príjem kofeínu

Mohlo by sa zdať, že piť šálku kávy za šálkou je v zime samozrejmosťou, ale University of Iowa tvrdí, že pre vaše duševné zdravie je v skutočnosti lepšie urobiť pravý opak a znížiť dávky kávy. Namiesto toho popíjajte čaj bez kofeínu, aby ste sa počas tohto chladného obdobia prirodzene nabili energiou.

Foto: pixabay.com

6. Užívajte doplnky vitamínu D

Podľa špecialistu na integratívnu medicínu Andrewa Weila, MD, sa predpokladá, že 70 percent populácie má nedostatok vitamínu D. A v zime, keď je slnečného žiarenia minimum, sú hladiny vitamínu D ešte nižšie ako normálne, takže sa cítite malátni a nemotivovaní. Weil odporúča užívať denný doplnok najmenej 2 000 IU, aby sa jeho hladina opäť zvýšila.

7. Uistite sa, že máte dostatok spánku

Nič poriadne neurobíte, ak ste vždy unavení z toho, že ste boli príliš neskoro hore. Nedostatok spánku môže vážne ovplyvniť vašu náladu, takže ste podráždení a oveľa viac vystresovaní. Keď sa však dostatočne vyspíte, vaša nálada sa úplne zmení a vy ste oveľa viac v myslení, aby ste držali krok so svojimi každodennými úlohami.

8. Pustite si hudbu na zvýšenie nálady

V zime môže byť hranie hudby, ktorá vám zdvihne náladu, presne to, čo potrebujete, aby ste sa držali svojich každodenných povinností. V štúdii z roku 2013 publikovanej v časopise Journal of Positive Psychology vedci zistili, že tie veselé melódie môžu výrazne zvýšiť úroveň vášho šťastia, vďaka čomu sa celkovo cítite viac nabití energiou.

pixabay.com

9. Urobte si poludňajšiu prestávku na cvičenie

Keď sa vaša úroveň produktivity túto zimu vážne zhorší, rozprúdenie endorfínov vo vašom tele môže byť presne to, čo potrebujete. Jedna štúdia z University of Georgia z roku 2008 zistila, že ľudia, ktorí sa každý deň počas šiestich týždňov venovali len 20 minútam aeróbneho cvičenia s nízkou intenzitou, zvýšili svoju energetickú hladinu o 20 percent v porovnaní s tými, ktorí vôbec necvičili. A čím viac energie budete mať, tým budete produktívnejší!

10. Držte sa výberu zdravých potravín

Jedným šikovným spôsobom, ako sa uistiť, že zostanete produktívni aj počas zimy, je zabezpečiť, aby ste svoje telo naplnili zdravými potravinami. Napríklad zeleninovými polievkami a ovsenými vločkami s ovocím. V jednej štúdii z roku 2015 uverejnenej v British Journal of Health Psychology analýza 405 časopisov o stravovaní mladých dospelých odhalila, že vyšší príjem ovocia a zeleniny bol spojený s väčšou kreativitou, zvedavosťou a všeobecnou pohodou. Ak sa budete držať nezdravého jedla, budete sa cítiť ešte unavenejší a spomalenejší, takže bude oveľa ťažšie robiť veci.

11. Vynechajte cukor

Je ťažké vyhnúť sa cukru – najmä počas sviatkov –, ale môže to výrazne zvýšiť vašu produktivitu. Štúdia z UCLA z roku 2012 zistila, že konzumácia sladkej stravy môže výrazne ovplyvniť výkon vášho mozgu, negatívne ovplyvniť vaše učenie a pamäťové schopnosti. Aby ste počas sezóny zostali aktívni a aby ste v práci stihli viac, nepreháňajte to so sladkosťami.

foto: unsplash.com

12. Ale jedzte horkú čokoládu!

Zatiaľ čo mliečna čokoláda je nabitá cukrom, horká čokoláda je oveľa vhodnejšou voľbou – tak pre vaše fyzické zdravie, ako aj pre produktivitu počas zimy. V štúdii z roku 2013 publikovanej v časopise Journal of Psychopharmacology výskumníci zistili, že polyfenoly, ktoré tmavá čokoláda prirodzene obsahuje, vám môžu pomôcť povzbudiť vašu náladu, pozdvihnúť náladu a uľahčiť vám vybavovanie úloh.

13. Pridajte do svojho jedálnička viac omega-3 mastných kyselín

Jedným zo spôsobov, ako bojovať proti nízkej hladine energie v zimných mesiacoch, je pridať viac omega-3, najmä ak máte tendenciu cítiť sa na dne a bez motivácie počas chladného a ponurého obdobia. Jedna štúdia z roku 2006 publikovaná v American Journal of Psychiatry poznamenáva, že tieto kyseliny môžu hrať úlohu pri prirodzenej pomoci pri liečbe porúch nálady. Zásobte sa chia semienkami, vlašskými orechmi, ľanovými semienkami a ďalšími potravinami prospešnými pre srdce a za chvíľu budete mať energiu na to, aby ste boli produktívnejší.

Zdroj: bestlifeonline.com, pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu