15 realistických predsavzatí, ktoré sa vám podarí splniť

0
15 realistických predsavzatí, ktoré sa vám podarí splniť

Obdobie sviatkov znamená niekoľko vecí, sú to najmä stretnutia s rodinou, večierky a párty – po ktorých nasleduje množstvo novoročných predsavzatí.

Ak máte pocit, že niektoré z tých predsavzatí sú neprekonateľné („Budem mať na bruchu tehličky!“ „Navštívim päť nových krajín!“), nie ste sami. V skutočnosti, podľa často citovanej štúdie zo Scrantonskej univerzity z roku 1989, len 8 percent ľudí nakoniec skutočne dodrží svoje vznešené proklamácie, ktoré menia život.

Problém je, že si dávame nerealistické novoročné predsavzatia. Namiesto toho, aby ste sa pokúšali vyformovať brušné svaly, na ktoré by niekto mohol vyliezť ako po rebríku, alebo plánovať cestu okolo Stredozemného mora za 10 000 eur, skúste sa zamerať na týchto 15 novoročných predsavzatí, ktoré môžete skutočne dodržať. A hoci sú to malé záväzky, prinášajú veľmi veľké benefity.

1. Prečítajte tucet kníh

Podľa Pew Research Center prečíta priemerný Američan takmer tucet kníh ročne. No, tento rok nie je potrebné ísť nad rámec; len byť nadpriemerný. Sľúbte si, že budete na konci spektra tým, že dokončíte všetkých 12 kníh, ktoré si tento rok vezmete do rúk. Navyše sú tu výhody: Bolo preukázané, že čítanie beletrie zvyšuje empatiu, posilňuje vašu pamäť a zlepšuje celkové kognitívne funkcie.

2. Spite každú noc ďalšiu hodinu

Priemerný Američan spí každú noc len necelých 7 hodín. Ale lekári majú pravdu: Osem hodín spánku je v podstate zázrak zadarmo. Táto hodina spánku navyše má veľa výhod, vrátane zvýšenia nálady, zlepšenia zdravia srdca a zlepšenia funkcie mozgu. Takže tento rok sa zaprisahajte, že pôjdete spať len o hodinu skôr.

3. Varte večeru aspoň dvakrát týždenne

Keď jete vonku – najmä v reťazcoch rýchleho občerstvenia – neviete, čo presne ide do vášho jedla. V každom jedle môžu byť veľmi dobre nezdravé tuky a oleje, ktoré všetky prispievajú k priberaniu. Varením vo svojej vlastnej kuchyni môžete kontrolovať každú ingredienciu, ktorá je súčasťou vašich jedál. Tento rok si urobte večeru doma aspoň dva večery v týždni. A kto vie: Možno zistíte, že varenie je niečo úžasné a nakoniec to budete robiť ešte častejšie.

4. Skúste jazykovú aplikáciu

Je niečo viac sexi ako cudzí jazyk? Podľa CNN takmer tri štvrtiny Američanov považujú viacjazyčných ľudí za atraktívnejších ako jednojazyčných. Samozrejme, naučiť sa jazyk od nuly sa ľahšie povie, ako urobí. Existujú však aplikácie, ako napríklad Duolingo alebo Tandem, vďaka ktorým je tento proces prechádzkou v parku. Jednoduché stiahnutie a vyskúšanie vás môže nasmerovať k tomu, aby ste sa stali okamžite atraktívnejšou.

dictionary
pixabay.com

5. Choďte k zubárovi

Ako uvádza New York Post, šesť z desiatich dospelých Američanov sa bojí ísť k zubárovi. Nedovoľte, aby ste to boli vy! Zubní odborníci odporúčajú, aby ste chodili dvakrát do roka, ale ak začínate od základnej línie nula, jedna návšteva bude úplne v poriadku – a prinesie obrovský rozdiel.

6. Postavte sa na 10 minút po každej hodine

Stráviť osem hodín (alebo viac!) zhrbení nad klávesnicou je – a určite vás to bude šokovať – zlé pre vaše zdravie. Každá sekunda, ktorú strávite pri stole, môže okrem iných možných následkov zvýšiť riziko depresie a spomaliť metabolizmus. Takže v tomto nadchádzajúcom roku sa zaprisahajte, že budete viac stáť pri svojom stole. Venovanie len 10 minút z každej hodiny vstávaniu spôsobí, že každý deň nebudete sedieť v kuse viac ako hodinu.

7. Požiadajte o zvýšenie platu

Jasné, je to strašne náročná otázka. A iste, vaša požiadavka nemusí nakoniec znamenať nič. Ale na konci dňa je to všetko: otázka. Ak sa k situácii postavíte správne, najhorším scenárom je, že ste strávili 30 minút v mierne nepríjemnom rozhovore – a v najlepšom prípade odídete z miestnosti s tučnejšou výplatou. čo môžeš stratiť?

8. Každý deň vypite o dve šálky vody viac

Je všeobecne známe je, že by sme mali vypiť osem dvojdecových šálok vody každý deň. A ak si myslíte, že máte všetko pod kontrolou, je pravdepodobné, že nie. V skutočnosti, podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), priemerný dospelý Američan vypije menej ako päť šálok denne. To jednoducho nestačí. Usilujte sa vedome vypiť viac vody, aj keď je to len jedna šálka, keď sa zobudíte, a jedna predtým, ako pôjdete spať. Každá kvapka sa počíta.

voda
Foto: pixabay.com

9. Každý deň meditujte (alebo sa venujte modlitbe) 10 minút

Čo keby sme vám povedali, že existuje spôsob, ako jedným pohybom znížiť krvný tlak, stres a úzkosť a zlepšiť kvalitu spánku? Čo keby sme vám povedali, že to vyžaduje iba jeden 10-minútový záväzok denne? Skočili by ste na to, však? Nuž, pripravte sa na skok: Takýto všeliek skutočne existuje. Všetko, čo musíte urobiť, je venovať pár myšlienok sebe, svojmu životu a Bohu (ak ste veriaci). Úloha je taká nenáročná a s takými obrovskými výhodami, až je div, že to ešte nepraktikujete.

10. Ušetrite 5 percent z každej výplaty

Finanční experti odporúčajú, aby ste si ušetrili 20 percent z každej výplaty. A áno, bolo by to pekné, ale nie vždy je to možné. Ak nie ste takí skvelí v odkladaní peňazí, strata prístupu k celej pätine výplaty môže trochu bolieť. Ale 5 percent až tak neublíži. Kto nemá rád peniaze zadarmo?

11. Zavolajte svojim blízkym aspoň raz týždenne

Ak máte to šťastie, že máte žijúcich rodičov, zvážte týždenné kontroly. Oplatí sa počúvať svoju mamu: Podľa výskumu z roku 2010 v časopise Proceedings of the Royal Society B, počutie matkinho hlasu naštartuje vo vašom mozgu receptory pre oxytocín (hormón, ktorý pomáha udržať stres na nízkej úrovni). Navyše, malý hovor vyčarí úsmev na tvári vašich príbuzných. Za predpokladu, že to dokážete, sľúbte, že raz za sedem dní zdvihnete telefón a oslovíte ich, aj keď je to len na pár minút.

techniky produktivity
pexels.com

12. Cvičte iba dve a pol hodiny týždenne

Odporúčané množstvo cvičenia, ktoré potrebujete za týždeň, sa líši v závislosti od toho, koho sa pýtate, ale pre väčšinu z nás je odpoveďou – viac, ako cvičíte teraz. Skúste sa zaviazať na 150 minút týždenne, pretože len dve a pol hodiny môžu mať dramatický vplyv na vaše celkové zdravie. Ak to znie skľučujúco, zvážte rozdelenie spôsobom, ktorý vyhovuje vášmu rozvrhu: Raz týždenne strávite hodinu v posilňovni a ďalšie tri dni cvičte 30 minút doma.

13. Znížte spotrebu piva alebo vína na polovicu

Slováci pijú veľa piva. Poďme si trochu spočítať. Jedno pivo má približne 150 kalórií. Takže ak vypijete 10 pív každý týždeň, každý týždeň nazbierate 1500 kalórií navyše. Inými slovami, každý rok skonzumujete okolo 78 000 kalórií. Znížením pitia piva na 5 pív za týždeň môžete prinajmenšom toto číslo znížiť o polovicu. U vína je to podobné – dve deci sú asi 120 kalórií v závislosti od druhu vína. Ak ich každý deň jeden pohár, za rok je to 43 800.

14. Znížte spotrebu sladených nápojov

Viď vyššie. Matematika je rovnaká – 3-decová plechovka coly má asi 120 kalórií. Zamyslite sa nad všetkými prázdnymi kalóriami, ktoré môžete odstrániť, ak polovicu nahradíte vodou.

To isté sa týka kávy. Šálka ​​čiernej kávy má menej ako 5 kalórií. Ale šálka ​​so smotanou a cukrom ich môže mať až 100. Pitie čiernej kávy má tiež veľa zdravotných výhod. Inými slovami, jediný logický dôvod, prečo neprejsť na čiernu kávu, je ten, že neznesiete tú príchuť. Skúste teda prejsť na ľahkú praženú kávu: je prirodzene sladšia – a prirodzene viac kofeínová.

15. Darujte peniaze alebo veci aspoň raz za mesiac

Každé euro sa počíta, ale ak nemôžete dať hotovosť, pamätajte: Aj čas sú peniaze. A mnoho organizácií – od útulkov zvierat po azylové domy – zúfalo potrebuje ďalšie ruky. Hodina každý týždeň alebo dve sú veľmi dlhé, ale prinajmenšom si dajte záväzok, že raz za mesiac niečo darujete alebo budete dobrovoľníčiť. Tento rok môže byť rokom, keď prežijete svoj najlepší život, ale môže to byť aj rokom, keď pomáhate ostatným žiť svoj najlepší život.

Zdroj: pixabay.com, bestlifeonline.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu