16 vecí, ktoré boli škandálne pred 100 rokmi a teraz sú bežné

0
16 vecí, ktoré boli škandálne pred 100 rokmi a teraz sú bežné
Foto: pixabay.com

Mnoho vecí, ktoré dnes považujeme za úplne normálne, boli ešte pred 100 rokmi úplne nepredstaviteľné alebo doslova škandalózne. Za storočie sa môže veľa zmeniť!

Ľudia prešli za posledných 100 rokov dlhú cestu. Podarilo sa nám poraziť Hitlera, zasadiť vlajku na Mesiac a vymyslieť internet, ale dosiahli sme aj iné veci. Vedeli ste napríklad, že sme prelomili tabu tým, keď sme bežne začali nosiť nohavice?

1. Ženy v nohaviciach

V San Franciscu v ére zlatej horúčky musela žena v nohaviciach lobovať za povolenie, aby nebola uväznená za to, že sa neoblieka ako prostitútka alebo slúžka. Takže áno, nebolo to jednoduché. Prvé dámske nohavice boli predstavené v roku 1918 so smiešnym názvom „Freedom-Alls“. Zahŕňali tuniku s opaskom cez háremové nohavice. Takže v podstate to pripomínalo kostým džina.

2. Dáždnik

Keď sa britský obchodník s vlnou menom Jonas Hanway pokúsil v polovici 18. storočia kráčať po uliciach Londýna s dáždnikom, ohromení diváci „sa ho dokonca pokúsili dobehnúť svojimi autami. Niektoré historické knihy si ho stále pamätajú ako „odvážneho občana, ktorý ako prvý nosil dáždnik“. V dnešnej dobe je však dáždnik nevyhnutnou súčasťou šatníka.

3. Elektrina

Na začiatku 20. storočia ako prvý predstavil elektrinu slávny Thomas Edison. Medzi ľuďmi vznikali mnohé obavy: „Ak elektrifikujete domy, urobíte ženy a deti zraniteľnými,“ tvrdil jeden odporca. „Divá zver bude schopná zistiť, či sú doma, pretože bude svietiť svetlo a budú môcť ich vidieť.“

4. Vodenie detí do školy

V roku 1900 bola iba asi polovica všetkých detí v USA vo veku od päť do 19 rokov zaradená do akejkoľvek školy a tí, ktorí do nej chodili, zvyčajne vypadli okolo ôsmej triedy. Neľúbosť z povinného vzdelávania sa už nejaký čas prejavovala. Jeden demokratický predstaviteľ z Iowy v roku 1876 reptal, že nútiť deti, aby chodili do školy, je „protiamerické, protirepublikánske, protidemokratické.… Môžete to robiť v monarchii, kde je všetko povinné, ale v slobodnej spoločnosti, to je nespravodlivé, nesprávne a protiústavné.“

 

5. Paradajky

Koncom 17. storočia sa paradajkám hovorilo „jedovaté jablká“, pretože niektorí aristokrati sa otrávili olovom, keď jedli paradajky na cínových tanieroch – ktoré mali obzvlášť vysoký obsah olova. Ale reputácia (hoci nezaslúžená) pokračovala ďalej, keď v nich objavili červíky. Dokonca ich básnik 19. storočia Ralph Waldo Emerson paradajky označil ako „objekt veľkého teroru, ktorý je jedovatý.“

Foto: pixabay.com

6. Bikiny

Keď sa francúzsky vynálezca Louis Réard pokúsil predstaviť svoju najnovšiu módnu tvorbu, bikiny – vyrobené len z 30 palcov látky – nenašiel jediný model, ktorý by ich bol ochotný nosiť na verejnosti. Najal si teda 19-ročnú striptérku, pre ktorú bolo nakoniec obliekanie jej najlepším krokom v kariére. Magazín Modern Girl reagoval, že je „nemysliteľné, aby si také niečo obliekalo každé dievča s taktom a slušnosťou“. A dnes máme Instagram, pravdepodobne najväčšie úložisko fotografií v bikinách na svete.

Prečítajte si o búrlivej histórii bikín

7. Koče bez koňa

Táto reklama v novinách z roku 1915 do veľkej miery hovorí za všetko. Porovnajte cenu postroja s pneumatikami pre automobily a výber je zrejmý. Čo za človeka si kúpi auto, keď kôň „vás prevedie snehom a blatom aj po dobrých cestách a jeho karburátor nikdy nemá poruchu?“

8. Denná sprcha

Pred storočím boli kúpele zvláštnosťou – to, čo sa robilo len cez víkendy. Pravidelné kúpanie sa stalo skutočnosťou až v polovici 20. storočia vďaka reklamám na časopisy na úpravu vlasov.

9. Káva

Kávu by ste si mohli predstaviť ako lahodný ranný nápoj, ktorý vás udrží v strehu a produktivite, keď budete zaspávať. Ale pre ľudí na začiatku 17. storočia to bol „trpký vynález satana“ a „diablov nápoj“.
 
 
kava
foto: pixabay.com
 
10. Bicykle

Článok z roku 1896 hovorí: „Žena na bicykli by nikdy nemala jazdiť na voľnobeh (zo zotrvačnosti), lebo je to nebezpečné, nemala by kričať, keď uvidí kravu, nosiť tesné podväzky alebo ťažké šperky, odmietnuť pomoc od muža, ktorý sa zľutoval nad svojimi elegantnými nohami dámy a chce ich vytlačiť do strmého kopca.“
 
11. Žiť do 100 rokov

V roku 1900 bola priemerná dĺžka života Američana 48,3 rokov. A to vtedy, ak mal šťastie. Dnes je to okolo 78,7 a šanca na žitie do stovky už nie je taká smiešna. Len za posledné desaťročie sa podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sa počet Američanov dožívajúcich 100 rokov zvýšil o viac ako 43 percent.

12. Zákaz fajčenia

Do 50. a 60. rokov sa dalo fajčiť kdekoľvek. Reštaurácie, kiná, lietadlá, dokonca aj nemocnice. Jedinými miestami, kde cigarety zakazovali, boli výťahy, kostoly a učebne na strednej škole. Keby ste fajčiarovi z roku 1917 povedali, že o sto rokov v budúcnosti nemôže nikto fajčiť v baroch, bol by len o niečo menej znepokojený, ako keby ste mu povedali o zombie apokalypse.
 
 
 
 
 

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie