17 najčastejších chýb pri praní

0
17 najčastejších chýb pri praní

Nedovoľte, aby tieto bežné chyby pri praní zničili váš šatník – alebo vaše spotrebiče.

Pre väčšinu ľudí je hádzanie dávky bielizne do práčky takou štandardnou súčasťou ich týždennej rutiny, že sa to prakticky deje na autopilotovi. Koniec koncov, aké ťažké je naliať nejaký čistiaci prostriedok a stlačiť tlačidlo?

Je to však klamlivá jednoduchosť tejto každodennej úlohy, ktorá môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť vážne problémy – a to nielen pre vaše oblečenie, ale aj pre samotné spotrebiče. Od produktov, ktoré používate, až po spôsob plnenia práčky, odborníci na pranie tvrdia, že toto sú najčastejšie chyby pri praní, ktoré znamenajú, že oblečenie periete nesprávne.

1. Množstvo prášku posudzujete podľa naplnenia práčky

Tie malé značky na veku čistiaceho prostriedku, ktoré vám napovedia, aké množstvo použiť, môžu byť mätúce. Vážne, aký veľký je „veľký“ náklad práčky? Pre orientáciu, Johnson odporúča pozrieť sa na veľkosť vašej hromady bielizne predtým, ako ju hodíte do práčky, ako aj venovať pozornosť tomu, ako je znečistená.

„Bubny vo väčších vysokoúčinných práčkach pojmú až 15 kg bielizne – to je ekvivalent 30 plyšových osušiek,“ hovorí a poznamenáva, že to, čo je technicky veľká náplň, môže vo vnútri práčky vyzerať pozitívne. Ak to podceníte a nedáte dostatok pracieho prostriedku, dokonca aj čisto vyzerajúce oblečenie môže obsahovať neviditeľnú špinu ako pot a odumretú kožu, dodáva Johnson.

Prečítajte si: Naučte sa upratovať s tyčovými vysaváčmi, prekvapia vás svojou multifunkčnosťou

pixabay.com

2. Nečistíte svoju práčku

To, že vaša práčka vyčistí vaše oblečenie efektívne, ešte neznamená, že je samočistiaca. Niektoré zo zvyškov baktérií z vášho oblečenia sa môžu prilepiť na vnútro vašej práčky a špinavá práčka môže zanechať vaše oblečenie voňajúce všetkým, ale nie skutočne čisté.

Ako by ste teda mali postupovať pri čistení vášho stroja? „Raz alebo dvakrát do roka musíte spustiť práčku na najteplejšiu vodu s litrom chlórového bielidla, aby ste zabili baktérie,“ hovorí Harriet Jones, vedúca čistenia pre Go Cleaners London. Odporúča nastaviť horúci cyklus, ktorý obsahuje liter bieleho octu.

3. Do práčky dávate spandexové veci

Myslíte si, že cyklistické šortky a plavky môžete pokojne hodiť do práčky so zvyškom oblečenia? Zamyslite sa znova.

„Aj keď sa vám do toho nechce, ručné umývanie elastických vecí v studenej vode im vždy pomôže udržať si pružnosť,“ vysvetľuje odborník na čistenie Sean Parry, riaditeľ upratovacej spoločnosti Neat Services. Ak však nemáte čas na ručné umývanie, Parry hovorí, že jemný alebo ručný cyklus zvládne pračka aj za krátky čas.

Prečítajte si: Rebríček vecí, ktoré perieme najmenej

4. Jemné oblečenie pred praním neobrátite naruby

Ak chcete, aby tričká s potlačou a jemné svetre vydržali, je načase ich začať obracať naruby, než ich hodíte do práčky.

„Tisíce otáčok pri každom praní spôsobujú trenie medzi oblečením. Toto trenie môže spôsobiť vyblednutie tlačenej grafiky a tiež žmolkovanie na určitých látkach, ako je vlna a kašmír,“ vysvetľuje Parry. Ak ich však otočíte naruby, toto poškodenie bude pre ostatných nepostrehnuteľné, no vaše oblečenie bude stále čisté.

Z rovnakých dôvodov Frej Lewenhaupt, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ škandinávskej značky starostlivosti o textílie Steamery, odporúča vložiť jemnú bielizeň do vrecka na bielizeň.

pexels.com

5. Nepoužívate jemný čistiaci prostriedok

„Odevy vyrobené z vlny a kašmíru sa môžu pri praní v práčke dierovať ak použijete prášok, ktorý nie je vhodný pre tieto tkaniny. Drsné enzýmy rozložia prírodné oleje a urobia ich krehkejšími a ľahšie sa trhajú,“ vysvetľuje Lewenhaupt. Preto odporúča používať prací prostriedok špeciálne vyrobený pre jemnú bielizeň.

Navrhuje tiež zvoliť program na vlnu alebo nastavenie ručného prania, „keďže ide o obzvlášť jemné programy navrhnuté tak, aby pripomínali ručné pranie“.

Prečítajte si: 25 geniálnych spôsobov ako si zjednodušiť život

6. Všetko umývate v horúcej vode

Ak potrebujete vyprať veľmi znečistené ponožky alebo zašpinenú posteľnú bielizeň, v každom prípade zmeňte teplotu vody na horúcu. Ale pre väčšinu každodenných dávok bielizne je pravdepodobne najlepšia studená voda.

„Cykly prania v studenej vode sú šetrnejšie k tkanine ako pranie horúcou vodou, čo znamená, že jemné tkaniny a farby časom tak rýchlo nevyblednú,“ povedala Beatrice Flores, odborníčka na čistenie a hlavná blogerka v Living Pristine. Studená voda tiež zabraňuje krčeniu oblečenia.

7. Práčku naplníte až po okraj

Čakanie na väčšie množstvo bielizne znamená, že môžete odložiť pranie bielizne na ďalší deň, ale preplnenie práčky by mohlo z dlhodobého hľadiska pôsobiť proti vám. Keď sú špinavé odevy pribalené k sebe, môžu vyjsť pokrčené a nečisté, hovorí Lily Cameron, upratovačka a supervízorka v Fantastic Services.

Ak chcete, aby sa vaše oblečenie dôkladne vyčistilo, „mali by ste ho odľahčiť, pretože voľnejší priestor pomáha šatám voľne sa pohybovať,“ hovorí. Pridávanie príliš veľkého množstva oblečenia do cyklov prania a sušenia tiež spôsobuje nadmerné opotrebovanie vašich spotrebičov, čo môže skrátiť ich životnosť, dodáva.

pixabay.com

8. Svoje čisté oblečenie necháte odležať v práčke

Chcete s vyložením práčky počkať, kým sa skončí váš televízny program? Je to lákavé, ale čisté oblečenie nezostane čisté, ak ho necháte ležať.

„Ak vaše oblečenie sedí mokré v práčke, množia sa v ňom baktérie a plesne,“ hovorí Cameron. Ak nechcete chodiť v „čistom“ oblečení, ktoré páchne plesňou, radšej ho dajte do sušičky alebo na sušiak.

Ak ste náhodou nechali mokré oblečenie v práčke, Cameron odporúča, aby ste ho nechali prejsť cyklom horúceho plákania a ihneď potom vysušili.

9. Aviváž pridávate na začiatku prania

Ak má vaša práčka špecifický dávkovač aviváže, pokojne aviváž nalejte skôr, ako začnete prať. Ale ak nie, pridanie na začiatku spolu s pracím prostriedkom spôsobí, že aviváž bude zbytočná. To preto, že sa zmyje so zvyškom špinavej vody.

„Práčka má dva cykly plákania a v druhom treba pridať aviváž,“ vysvetľuje Alberto Navarrete, generálny riaditeľ Emily’s Maids v Texase.

pexles.com

10. Používate príliš veľa pracieho prostriedku

Všetkého veľa škodí, a to platí aj o množstvo pracieho prostriedku. „Pridanie príliš veľkého množstva pracieho prostriedku môže viesť k zvyškom na tkaninách, nadmernému množstvu mydla v práčke, plesniam a možno aj poškodeniu vašej práčky,“ hovorí Drew Westervelt, zakladateľ spoločnosti Hex Performance.

11. Periete kúpeľňové predložky

Krása kúpeľňovej predložky spočíva v tom, že účinne absorbuje vodu. Preto, keď ju hodíte do práčky, naberie vodu a môže byť príliš ťažká.

„Moderné práčky majú oveľa vyššiu rýchlosť odstreďovania ako práčky v minulosti – až 1200 otáčok za minútu počas odstreďovania vysokou rýchlosťou! Tieto rýchlosti vytvárajú veľké množstvo sily pri ťažkých kusoch a zvýšená hmotnosť práčku trhá na kusy,“ vysvetlil. Scott Flint, odborník na opravu spotrebičov s 30-ročnými skúsenosťami.

12. Periete zdobené veci

Ak chcete, aby veci s flitrami alebo kamienkami – a vaša sušička – zostali v špičkovom stave, dbajte na to, aby ste ich nenaplnili tradičnou bielizňou.

Akákoľvek forma plastovej alebo kovovej ozdoby „môže byť príliš horúca a môže sa odlomiť alebo poškodiť vašu sušičku, keď sa uvoľní,“ vysvetľuje Shimek.

13. Používate aviváž na oblečenie na cvičenie

Ak chcete, aby odevy odvádzajúce vlhkosť boli účinné, aviváž radšej vynechajte. „Zmäkčovače tkanín zanechávajú na vláknach voskový film,“ ktorý môže zablokovať drobné dierky v odeve odvádzajúcom vlhkosť, čo ho robí efektívnym, vysvetľuje Westervelt.

Keď sa to stane, namiesto toho, aby sa vlhkosť pohybovala preč z vášho tela, zostáva na vás, takže sa vy (a vaše oblečenie) cítite mokrejšie a horšie zapáchate. To isté platí pre používanie samosušiacich plachiet.

14. Košele nechávate zapnuté

Ak chcete, aby gombíky na košeliach vyzerali v nadchádzajúcich rokoch nedotknuté, nezabudnite ich pred vložením do práčky rozopnúť.

„Sila, ktorú vytvárajú stroje, môže byť vložená priamo do gombíkov, čím sa kladie dôraz na šitie,“ hovorí Navarrete. Ak však necháte košeľu rozopnuté, tieto časti oblečenia budú v bezpečí pred natiahnutím.

pixabay.com

15. Zipsy nechávate rozopnuté

Nechajte gombíky otvorené, ale s oblečením so zipsom urobte opak – inak by ste mohli riskovať vážne poškodenie vášho stroja.

„Zipsy sa zachytávajú do bubnov a spôsobujú problémy,“ vysvetľuje Cameron. „Ak máte práčku s predným plnením, zipsy môžu poškriabať sklo a môžu dokonca prispieť k explózii skleneného panelu.“

16. Prepotené oblečenie dávate rovno do koša

Už ste niekedy vyhrabali tašku do posilňovne, aby ste si uvedomili, že vaše prepotené cvičebné oblečenie tam sedí celé dni a ešte páchne? To isté sa stane vo vašom koši na špinavé prádlo, ak na seba nahromadíte oblečenie, ktoré je stále spotené alebo vlhké. A čo viac, spôsobí to, že ostatné veci v košíku zachytia zápach a baktérie. To je dôvod, prečo Johnson radí, aby ste oblečenie a uteráky do telocvične vždy nechali uschnúť na vzduchu, než ich hodíte do koša.

17. Nekontrolujete si vrecká

Ak chcete chrániť svoje oblečenie – a svoju práčku, budete musieť týmto vreckám venovať viac než len zbežnú kontrolu.

Aj keď mince môžu poškodiť vnútro vašej práčky alebo zablokovať odtokovú hadicu, dokonca aj predmety, o ktorých si myslíte, že by sa vo vode rozložili, môžu podľa Normy Capinovej, prevádzkovej manažérky v Dallas Maids, spôsobiť vážne nepríjemnosti. Napríklad, „keď nechávame vreckovky vo vreckách a perieme tmavé oblečenie, po vytiahnutí sú pokryté bielymi žmolkami.“

Zdroj: Bestlifeonline.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu