25 geniálnych spôsobov, ako si zjednodušiť život

0
25 geniálnych spôsobov, ako si zjednodušiť život

S nekonečným zoznamom úloh sa často nemôžete sústrediť na to, čo by ste chceli. Ale aj keď máte plno práce, existuje veľa spôsobov, ako sa zbaviť stresu, upevniť si rozvrh a vo všeobecnosti si veci uľahčiť. S ohľadom na to sme zhrnuli 25 geniálnych spôsobov, ako si zjednodušiť život.

1. Vytvorte si kapsulový šatník

Keď ste pripravení zjednodušiť si život, jedným z najjednoduchších miest, kde začať, je váš šatník. Výskum od ClosetMaid naznačuje, že priemerná žena má vo svojom šatníku viac ako 103 vecí, čo znamená, že je najvyšší čas, aby väčšina z nás ten počet zredukovala. Takže, ako by sme mali začať? Kapsulový šatník je možno najlepším nástrojom na zjednodušenie vecí.

Cieľom je využiteľnosť a univerzálnosť,“ hovorí stylistka Alexandra Vrábelová. „Keď pracujem s klientmi na budovaní kapsulového šatníka, snažím sa im nájsť základ šatníka v neutrálnych odtieňoch. Nové kúktoré sa ľahko kombinujú. Kapsula zaisťuje, že všetky veci sa vám budú dobre hodiť. Strávte menej času praním a váš šatník bude o niečo čistejší.“

2. Prijmite svoj život taký, aký je

Jedna z vecí, ktorá udržuje naše životy neuspokojivé a zároveň hektické, je neustála túžba získať viac. Chceme viac peňazí, väčší dom a lepšiu prácu, a to všetko bez toho, aby sme si uvedomovali daň, ktorú si neustála túžba môže vybrať.

Príliš často trávime čas tým, že si želáme, aby boli naše životy iné. Že by sme dosiahli viac, mali viac peňazí alebo napísali tú knihu. Umiestňovanie energie a sústredenie sa na „čo keby“ nám bráni prijať svoj život a seba takých, akí sme. Namiesto toho prijmite pravdu o tom, kde ste teraz, aby ste mohli sústrediť svoju energiu na liečenie toho, čo je potrebné vyliečiť, konfrontovať sa s tým, čomu je potrebné čeliť, a urobiť potrebné zmeny na dosiahnutie svojich cieľov.

3. Prihláste sa na automatický plán sporenia

Ak ste jedným z ľudí, ktorí nemajú finančnú rezervu, nie ste sami. Podľa správy GOBankingRates z roku 2017 má priemerný Američan ušetrených menej ako 1 000 dolárov. Najjednoduchší spôsob, ako si zjednodušiť život a zároveň sa zbaviť týchto dôchodkových fondov? Nastavte si automatický plán sporenia. Aj keď môžete prispieť iba 5 eur za týždeň, budete prekvapení, ako rýchlo to rastie – a o koľko menej stresu máte, keď viete, že vaše peniaze robia prácu za vás.

pixabay.com

4. Usporiadajte si domácnosť

Keď sa cítite preťažení, existuje jednoduché riešenie niektorých problémov, ktoré vás trápia: usporiadanie priestoru, v ktorom žijete. Aj keď je často ťažké nájsť pokoj v byte alebo dome, ktorý je preplnený vecami, niečo také jednoduché ako rozdeliť si veci do označených košov alebo narovnať si posteľ môže zlepšiť vašu celkovú pohodu.

Prečítajte si: 17 tipov, ako si doma konečne urobiť poriadok

5. Nájdite rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom

Pracovný týždeň sa stále predlžuje a len málo ľudí odíde po 40 odrobených hodinách v ktorýkoľvek týždeň. Ak však chcete, aby bol váš život jednoduchší a lepšie zvládnuteľný, je najvyšší čas, aby ste sa zaoberali otázkami rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom. Ak povedať áno ďalšiemu projektu bude nevyhnutne znamenať, že nebudete môcť upratať svoj dom, nakúpiť potraviny alebo sa zúčastniť tréningu, na ktorý by ste chceli ísť, nestojí to za to. Predtým, ako budete môcť zefektívniť zvyšok svojho života, musíte prevziať kontrolu nad vzácnym časom, ktorý máte, aj keď to znamená robiť počas toho nejaké nepopulárne rozhodnutia.

6. Znížte používanie sociálnych sietí

S toľkými platformami sociálnych sietí na dosah ruky je často ťažké úplne sa odpojiť, aj keď si to želáme. Ak si túžite zjednodušiť život a užívať si duševnú slobodu, ktorú poznajú len tí, ktorí neustále nečakajú na nový lajk alebo notifikáciu, skúste vymazať niektoré zo svojich menej používaných aplikácií sociálnych sietí. Keď si uvedomíte, ako veľmi vás ich neustále informácie zaťažovali, budete radi, že sú preč.

7. Zefektívnite svoju rannú rutinu

Ak ste ako väčšina ľudí, bez ohľadu na to, koľkokrát ste už deň za dňom robili svoju rannú rutinu, stále sa vám podarí takmer denne meškať do práce. Aby ste si uľahčili a zjednodušili život jedným ťahom, skúste to zjednodušiť všade, kde je to možné: večer predtým sa osprchujte a vyfúkajte si vlasy, používajte kozmetické produkty, ktoré vybavia viac vecí naraz, a večer predtým si zabaľte obed, aby ste si ušetrili vzácny ranný čas.

zena
www.freepik.com

8. Rozhodnite sa pre bezpapierovú fakturáciu

Tie papierové účtenky, ktoré stále dostávate, nie sú dobré ani pre životné prostredie, ani pre váš pokoj. Aby ste si uľahčili život, jednoducho sa rozhodnite pre bezpapierové účtovanie a v zozname úloh budete mať automaticky o jednu úlohu menej.

Prečítajte si: Ako byť viac paperless?

9. Vytvorte funkčný rozpočet

Aj keď ste finančne v pohode, zostavený rozpočet vám môže pomôcť zefektívniť váš každodenný život a zbaviť sa stresu z toho, že na konci mesiaca neviete, kam sa vaše peniaze podeli. Pomocou aplikácie, ako je napríklad Mint, jednoducho zadajte svoje výdavky a získate lepší obraz o tom, kde efektívne míňate a šetríte a kde by ste mohli ušetriť.

10. Sledujte denný zoznam úloh

Aj keď sa pridávanie zoznamu úloh môže zdať kontraproduktívne, keď sa snažíte veci zjednodušiť, v skutočnosti to môže byť z dlhodobého hľadiska prínosom pre váš život. Najlepšie bude, ak si zapíšete svoje úlohy na ďalší deň ešte večer predtým – podľa výskumu publikovaného v Journal of Experimental Psychology ľudia, ktorí si pred spaním písali zoznamy úloh, zaspali rýchlejšie ako tí, ktorí úlohu nechali nedokončenú alebo čakali do rána.

11. Implementujte rutinu prípravy jedla

Nedávna štúdia OECD ukazuje, že priemerný Američan strávi denne viac ako dve hodiny prípravou jedla a upratovaním. Keď máte rušné dni, stáva sa to veľkým úbytkom vášho času a energie, takže máte pocit, že je popritom takmer nemožné vykonať všetky ostatné úlohy, ktoré chcete urobiť. Namiesto toho, aby ste jednoducho rezignovali, zaveďte rutinu prípravy jedla – určte si jeden deň v týždni, počas ktorého pripravíte a zabalíte všetky svoje jedlá, a užite si množstvo voľného času navyše a menej stresu počas celého týždňa.

pixabay.com

12. Odložte telefón

Ak ste ako väčšina ľudí, pravdepodobne strávite na telefóne viac ako päť hodín každý deň. A všetok ten čas strávený naladením na to, čo sa deje s vašimi priateľmi a celým svetom, znamená, že sa v reálnom čase nesústredíte na to, čo sa deje okolo vás. Ak si chcete veci zjednodušiť, určte si časy bez telefonovania: keď ste na jedle s priateľmi alebo rodinou, keď pozeráte reláciu alebo film s vašou drahou polovičkou, alebo dokonca keď dochádzate domov – budete ohromený tým, o koľko menej sa budete cítiť zaťažený.

13. Využite hodinu obeda na cvičenie

Keďže len zlomok Slovákov praktizuje odporúčané množstvo cvičenia každý týždeň, zdá sa, že musí existovať nejaký spôsob, ako zjednodušiť túto veľmi potrebnú, no málokedy dosiahnuteľnú úlohu. Ak sa chcete uistiť, že udržiavate svoje srdce a telo zdravé, namiesto toho, aby ste sa po práci museli vydať na výlet do posilňovne, využite hodinu obeda na cvičenie. Po skončení pracovného dňa sa tak váš večer uvoľní na iné aktivity.

14. Udržujte rovnaký denný režim

Môže sa to zdať nudné, dodržiavanie rovnakej dennej rutiny vám môže pomôcť zjednodušiť život v zhone. Presne rovnaký režim deň čo deň vám môže uľahčiť zefektívniť vaše úlohy a zároveň sa zbaviť neistoty, ktorá prichádza s neplánovaným dňom.

15. Plaťte v hotovosti, kedykoľvek je to možné

Aj keď získavanie bodov na kreditnej karte môže byť príjemnou výhodou, zakaždým, keď zaúčtujete položku, v podstate si do zoznamu úloh pridávate ďalšie úlohy, pretože to budete musieť nakoniec splatiť. Aby ste si veci zjednodušili, začnite so sebou denno-denne nosiť určitú sumu hotovosti – pomôže vám to tiež lepšie dodržať váš rozpočet.

pixabay.com

16. Kliknite na zrušenie odberu

Tie desiatky, stovky či dokonca tisíce zbytočných e-mailov, ktoré denne dostávate, vám nerobia žiadnu láskavosť. Aby ste veci zjednodušili, kliknite na zrušenie odberu pri každej nadbytočnej správe, ktorá príde do vašej doručenej pošty – alebo ešte lepšie, stiahnite si program ako Unroll.Me, ktorý to urobí za vás.

17. Doprajte si medzi schôdzkami nejaký čas na rezervu

Ak sa ocitnete v neustálom stave paniky uprostred zhonu, nie ste sami. Ak si chcete veci zjednodušiť, doprajte si určitý čas na vyrovnávanie schôdzok alebo si ich dokonca zapíšte do kalendára skorší čas, ako v skutočnosti nastanú. Bez týchto šialených prestávok medzi každou činnosťou sa život bude zdať oveľa lepšie zvládnuteľný.

18. Prepnite na automatickú platbu

Nie je dôvod tráviť každý mesiac celý večer prehrabávaním sa nad hromadou bankoviek a čísel. Namiesto toho prepnite na automatickú platbu na bankovom účte (inkaso) a ušetrite si čas a starosti, čím si uľahčíte život.

19. Komunikujte osobne

Ak máte pocit, že vaša pošta v mailboxe je ako balvan na krku, komunikujte namiesto toho iným spôsobom. Vždy, keď je to možné, doručte novinky osobne – alebo ak to nie je možné, zavolajte niekomu alebo mu napíšte SMS. Bez ohľadu na to, akú alternatívu e-mailu si vyberiete, určite vám poskytne viac pokoja ako schránka, ktorá čaká na vyprázdnenie.

pixabay.com

20. Zadávajte úlohy vždy, keď môžete

Nie je hanba nebyť nadšený domácimi prácami. Kedykoľvek je to možné, outsourcujte úlohy, ktoré vám zaberajú neprimerane veľa času a robia vás nešťastnými, či už ide o upratovanie, varenie alebo vybavovanie vašich receptov. Rovnako ako podniky outsourcujú, môže byť užitočné zistiť, aké úlohy vám komplikujú život a či ich môže robiť niekto iný. Môže to znamenať, že si na tieto úlohy najmete členov rodiny a priateľov alebo najmete niekoho cudzieho.

21. Zmenšite svoj domov

Keď budete mať viac ako 40 rokov, možno nebudete potrebovať toľko miesta, ako ste si kedysi mysleli. Možno nakoniec nemáte takú veľkú rodinu, ako ste si mysleli, možno ste opäť single, alebo možno vaše deti už opustili hniezdo – bez ohľadu na dôvod, ak zistíte, že máte viac priestoru, ako potrebujete, skúste ho zmenšiť. A užite si množstvo voľného času, ktorý ste trávili údržbou tohto veľkého domu.

22. Investujte do robotického vysávača

Aj keď nemáte peniaze na týždenné alebo mesačné upratovanie, môžete si zjednodušiť život investíciou do robotického vysávača. Stačí jeden nákup a voila: Celá náročná úloha z vášho zoznamu.

23. Odložte bielizeň hneď, ako skončí pranie a sušenie

Tá kopa bielizne, ktorá sa nikdy neodloží, neprospieva estetike vášho domova ani vášmu duševnému zdraviu. Keď hľadáte spôsob, ako žiť jednoduchší život, odložte toto oblečenie hneď po vytiahnutí z pračky alebo sušičky – budete ohromení pokojom, ktorý takáto jednoduchá úloha poskytuje.

24. Pripravte si outfit večer predtým

Nestrácajte svoj drahocenný čas ráno prehrabávaním vecí vo vašom šatníku s nádejou, že nájdete ten outfit, ktorý sa vám bude páčiť. Namiesto toho si večer predtým poskladajte celý outfit, aj doplnky, a všetko si zaveste na vešiak. Oblečte si ho na nasledujúci deň. Tak budete mať zriedkavejšie pocit, že nič v šatníku nemáte a ušetríte peniaze na nové oblečenie.

25. Vyčistite si pracovnú plochu na počítači

Stoh priečinkov so súbormi na vašej pracovnej ploche nezaberá o nič menej vášho duševného priestoru ako fyzická kôpka. Keď je čas zjednodušiť si život, začnite usporiadaním pracovnej plochy do priečinkov, vymazaním toho, čo nepotrebujete, a urobte si z toho týždenný rituál prechádzania položiek a ich vymazanie.

Zdroj: Bestlifeonline.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu