17 najdrahších materiálov na svete, zlato nie je ani v prvej trojke!

0
17 najdrahších materiálov na svete, zlato nie je ani v prvej trojke!
pixabay.com

Po mnoho storočí veľa ľudí verilo, že zlato je jedným z najdrahších materiálov na svete. To však už zdaľeka nie je pravda. Magazín Bright Side zostavil zoznam hodnotných materiálov a hodnotil ich od najnižšej ceny po najvyššiu. Poďme trochu popredu: zlato nie je ani v prvej trojke.

16. Šafran – 11 dolárov za gram 

Toto korenie je jedinečné a spája fantastickú chuť a vynikajúce zdravotné účinky. Jeho výrobný proces je veľmi náročný na čas a úsilie, ale chuť a liečivé vlastnosti šafranu sa nijakému inému koreniu nevyrovnajú.

pixabay.com

15. Zlato – 56 dolárov za gram

Najznámejší drahý kov, bez ktorého sa vraj žiadna žena nezaobíde. Zlato bolo uctievané od nepamäti a všetko pekné sa spája práve s týmto kovom – či už posmrtné masky faraónov alebo kráľovské klenoty.

14. Rhodium – 58 dolárov za gram 

Kov platinovej skupiny a mimoriadne vzácny. Pre predstavu, povedzme, že jedna tona zemskej kôry obsahuje asi 0,001 g ródia. Reklama Reklama

13. Platina – 60 dolárov za gram 

Jedná sa o vzácny a drahý kov striebornej farby. Rovnako ako zlato je vysoko odolný voči kyselinám, zásadám a iným zlúčeninám.

pixabay.com

12. Metamfetamín – 100 dolárov za gram

Takúto látku varili napríklad protagonisti filmu Breaking Bad. Je to však zákonom zakázané a je lepšie, keď ju nikdy nevidíte naživo.

11. Roh nosorožca – 110 dolárov za gram

Aj keď veda dokázala, že roh nosorožca nemá žiadne liečivé vlastnosti, sú aj napriek tomu považované za cenné vďaka tejto vlastnosti a ako skvelá rukoväť nožov. Kvôli pytliakom sú už chúťatká nosorožci na pokraji vyhynutia.

10. Heroín – 130 dolárov za gram

Opiát, ktorý zmení vaše vnímanie. Opäť platí, že lepšie, ak ho nevidíte na vlastné oči. Ak filmy hovoria pravdu, je ťažké sa k nim dostať, a to je pravdepodobne dôvod, prečo je taký drahý.

Prečítajte si: Najdrahší vianočný stromček

pixabay.com

9. Kokaín – 236 dolárov za gram

Liek, ktorý stojí celý majetok, vám neurobí vôbec dobre. Tento prášok z bieleho kryštálu je smrteľne nebezpečný narkotikum. Jeho vyššia cena v porovnaní s vyššie uvedenou je vysvetlená jej „čistotou“ a prirodzenosťou.

8. LSD – 3 000 dolárov za gram

Psychoaktívna omamná látka a veľmi drahá oneskorená smrť. Výrobný proces tohto polosyntetického lieku je dosť náročný, čo vysvetľuje náklady.

7. Plutónium – 4 000 dolárov za gram

Ťažký, ale krehký rádioaktívny kov striebristo bielej farby. Jeho použitie sa líši od výroby jadrových zbraní a paliva po zdroj energie pre kozmické lode.

pixabay.com

6. Painit – 9 000 dolárov za gram

Tento kameň je taký vzácny, že len veľmi málo ľudí vie, že existuje. Je to minerál oranžovej alebo červenohnedej farby a bol objavený iba pred 65 rokmi. Tých kameňov je dnes na svete len pár stoviek.

Prečítajte si: Najdrahší nemecký seriál

5. Taaffeit – 20 000 dolárov za gram alebo 4 000 dolárov za karát

Drahý kameň fialovej, ružovej, červenej alebo bielej farby. Je miliónkrát vzácnejší ako diamanty, vďaka čomu je legendárny. Napriek svojej jedinečnosti však nie je veľmi populárny, pokiaľ ide o šperky – a to je pravdepodobne dôvod, prečo je pomerne lacný.

4. Trícium – 30 000 dolárov za gram

Tento plyn sa používa pri osvetlení – napríklad pri osvetlení tríciom. Výroba libry trícia stojí asi 15 miliónov dolárov.

3. Diamant – 55 000 dolárov za gram

Najznámejší drahý kameň na Zemi a najlepší priateľ akejkoľvek dámy.

pixabay.com

2. Kalifornium – 25 – 27 miliónov dolárov za gram

Najdrahší chemický prvok vôbec. Od svojho objavu v roku 1950 bol syntetizovaný iba raz.

1. Antihmota – 62,5 bilióna dolárov za gram

Najdrahšia látka na Zemi. Výroba jedného miligramu pozitrónov stojí asi 25 miliónov dolárov. Teoreticky budeme môcť v budúcnosti použiť antihmotu ako palivo pre kozmické lode. Nevýhodou dnešnej doby je však to, že aby sa z nej vyrobil iba jeden gram, celé ľudstvo bude musieť pracovať asi rok bez odpočinku.

Bonus: Jade stone – 170 miliónov dolárov

Baníci v Mjanmarsku našli najväčší nefritový kameň na svete v odľahlej bani v štáte Kachin na severe krajiny. Kameň je 4,3 metre vysoký a 5,8 metrov dlhý a váži približne 200 ton. Tento krásny nefritový balvan bude odoslaný do Číny, kde z neho vyrobia drahé šperky a sochy.

Zdroj: brightside.me, pixabay.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu