19 spôsobov, ako zvýšiť svoju emocionálnu inteligenciu

0
19 spôsobov, ako zvýšiť svoju emocionálnu inteligenciu
freepik.com

Existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako zlepšiť svoj život, ale je pravdepodobné, že prehliadate jednu z hlavných oblastí: vašu emocionálnu inteligenciu (alebo EQ). Je definovaná ako „schopnosť identifikovať a riadiť svoje vlastné emócie a emócie druhých“.

Zlepšenie vašej emocionálnej inteligencie môže mať zásadný význam, pokiaľ ide o vaše osobné šťastie, vzťahy s ostatnými a dokonca aj váš profesionálny život.

„Emocionálna inteligencia nie je založená na intelekte, ale zahŕňa samostatný súbor zručností. Niektorí veľmi inteligentní ľudia sú emocionálne hluchí a niektorí ľudia s priemernou inteligenciou sú geniálni v chápaní emócií,“ vysvetľuje Karen R. Koenig, M.Ed., LCSW.

„Emocionálnu inteligenciu je možné naučiť ako iné zručnosti, ale musíte byť zvedaví na to, ako sa vaša myseľ a mysle ostatných rozbehnú, aby ste mohli začať proces.“

Ako sa teda môžete viac emocionálne naladiť?

Zozbierali sme 20 jednoduchých spôsobov, ako zvýšiť svoju emocionálnu inteligenciu, čím vám uľahčíme uspokojovanie vlastných emocionálnych potrieb a potrieb ľudí, na ktorých vám najviac záleží.

1. Nájdite techniky na zmiernenie stresu, ktoré vám pomôžu

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zlepšiť svoju emocionálnu inteligenciu, je identifikovať zdroje stresu a odvrátiť ich. Opatrenia na zmiernenie stresu, ako je joga, hlboké dýchanie a meditácia, môžu pre niektorých ľudí fungovať, ale pre iných môže byť efektívnejšie udrieť do boxovacieho vreca, ísť si zabehať alebo dokonca len poriadne zakričať.

Zistenie a praktizovanie opatrení na zmiernenie stresu, ktoré pre vás fungujú, vám pomôžu stať sa emocionálne inteligentnejšími. A ak chcete získať ďalšie spôsoby, ako znížiť stres, vyskúšajte týchto 24 vedecky overených spôsobov ako poraziť stres.

2. Neodsudzovať

Posudzovanie je pre mnohých z nás taká druhá prirodzenosť, že si ani neuvedomujeme, že to robíme. To znamená, že ak chcete zvýšiť svoju emocionálnu inteligenciu, identifikovať svoje odsudzujúce myšlienky a pokus o ich zastavenie môže znamenať veľký posun.

Keď sa nad tým skutočne pozastavíte, možno zistíte, že v skutočnosti nie ste naštvaný na osobu, na ktorú si myslíte, že ste, ale riešite stres z inej časti vášho života. A keď chcete obmedziť tieto pocity o sebe, začnite s týmito 20 pozitívnymi afirmáciami, ktoré skutočne fungujú!

3. Uprednostnite láskavosť pred správnosťou

Je nepopierateľne skvelý pocit vyhrať hádku. To znamená, že nie každý rozhovor je vecou výhry alebo prehry. Keď začnete cítiť, že počas bežného rozhovoru stúpa súťaživosť, urobte všetko pre to, aby ste na prvé miesto dali láskavosť a svoju vlastnú potrebu – pocit, že ste vyhrali – dajte na druhé miesto.

freepik.com

4. Zamyslite sa nad svojimi pocitmi

Namiesto toho, aby ste sa snažili okamžite bojovať s negatívnymi pocitmi, najprv si ich na chvíľu rozanalyzujte. Pochopenie toho, čo v skutočnosti znamená cítiť hnev, zranenie alebo odpor bez okamžitej nápravy, vám môže pomôcť lepšie riešiť, čo tieto pocity spôsobuje, a nájsť zdravšie spôsoby, ako sa s nimi vysporiadať.

5. Naučte sa prijímať kritiku

Nikdy nie je ľahké cítiť, že vás kritizujú, ale naučiť sa prijímať konštruktívnu kritiku je hlavnou súčasťou emocionálnej inteligencie. Pochopenie, prečo môže byť táto kritika potrebná, a naučiť sa veriť tomu, že čo sa o vás hovorí, môže byť pravda, je veľkým krokom k väčšej emocionálnej inteligencii.

6. Prijmite svoje slabosti

Nemôžeme byť všetci stále dokonalí a to je v poriadku. Ak sa však usilujete o väčšiu emocionálnu inteligenciu, je nevyhnutné, aby ste prijali svoje slabosti a poučili sa z nich, namiesto toho, aby ste ich jednoducho popierali.

7. Staňte sa majstrom v „aktívnom počúvaní“

Je veľký rozdiel medzi jednoduchým počúvaním a aktívnym počúvaním. V snahe o väčšiu emocionálnu inteligenciu sa snažte aktívne počúvať ľudí, nie jednoducho čakať, kým na vás príde rad. Zapamätajte si, čo hovoria, počkajte, kým neodpovedajú, a zopakujte niečo z toho, čo vám prezradili, aby ste ukázali, že ste naozaj počuli, čo povedali.

„Namiesto toho, aby ste niekomu povedali, čo si myslíte, že cíti, je emocionálna inteligencia schopnosťou odrážať to, čo počujete,“ vysvetľuje Koenig.

8. Priznajte, keď sa mýlite

Akokoľvek je to ťažké, priznať si, že sa mýlite, je veľkým krokom k väčšej emocionálnej inteligencii. Aj keď to bude pravdepodobne nepríjemné, naučiť sa priznať si svoje chyby, namiesto toho, aby ste ich zamietli pod koberec, z dlhodobého hľadiska výrazne zmení vaše emocionálne zdravie a zdravie vašich vzťahov.

9. Vypočujte si návrhy iných ľudí

Rešpektovanie návrhov iných ľudí môže výrazne pomôcť, keď sa dopracujete k vyššej emocionálnej inteligencii. Aj keď nie každý návrh si osvojíte, ak sa naučíte počúvať prežívanú skúsenosť iných ľudí a informácie, ktoré vám dávajú, budete z dlhodobého hľadiska viac emocionálne naladení.

10. Naučte sa pokojne označovať a vyjadrovať negatívne emócie

Keď cítite silné emócie, je často ťažké vyjadriť ich vyrovnaným spôsobom. V snahe o väčšiu emocionálnu inteligenciu je však kľúčové naučiť sa vysvetliť, čo cítite, a zvládnuť to bez emocionálneho výbuchu.

„Nacvičte si označovanie vlastných emócií – krátke nehodnotiace nálepky, ako napríklad „smútok“, „očakávanie“, „neistota“, „spokojnosť“, „vďačnosť“ atď.,“ hovorí licencovaná klinická psychologička Inna Khazan, Ph.D. „Niekoľkokrát denne si na minútu oddýchnite a zamyslite sa – čo cítim? Toto je dobré cvičenie, ktoré treba cvičiť s plným vedomím.“

freepik.com

11. Dovoľte si povedať nie

Mať nové skúsenosti je nepopierateľne skvelé a môže to dokonca zmeniť spôsob, akým sa pozeráme na svet. To znamená, že poznať svoje emocionálne limity a dovoliť si povedať nie je obrovskou súčasťou zvyšovania vašej emocionálnej inteligencie. Dovoliť si odsedieť určité aktivity v prospech vyváženejšieho emocionálneho stavu je veľkým krokom k tomu, aby ste boli viac emocionálne naladení.

12. Vypnite svoj reaktívny impulz

Niekto zranil vaše city. Aký je váš prvý impulz: brániť sa alebo sa urážať? Dôležité je snažiť sa porozumieť týmto reaktívnym impulzom. Vždy, keď je to možné, rozhodnite sa pre pauzu a upokojenie sa pred reakciou. To vás v krátkom čase spraví emocionálne inteligentnejšími.

13. Uznajte pocity iných ľudí

Na intelektuálnej úrovni pravdepodobne viete, že vaše pocity nie sú jediné, na ktorých záleží. Uviesť to do praxe však môže byť ťažké, aj keď z dlhodobého hľadiska stojí za to.

„Nacvičte si rozpoznávanie emócií iných ľudí. Začnite s ľuďmi, ktorých dobre poznáte a cítite sa s nimi dobre,“ hovorí Khazan. „Počas interakcie sa zastavte a premýšľajte o tom, ako sa ten druhý cíti. Potom sa ho spýtajte: ‚Myslím, že sa cítiš… som na správnej ceste?“

14. Rozpoznajte svoje motivácie

Naše pocity a správanie neexistujú vo vzduchoprázdne. Keď ste pripravení kričať na svojho kolegu, že sa pomýlil, alebo ste na pokraji odchodu od manžela, že nesprávne naložil umývačku riadu, ustúpte a skúste sa zamyslieť nad tým, prečo sa tak skutočne cítite. Mali ste dlhý deň? Ste unavení? Stresuje vás niečo iné? Pochopenie vašich motivácií môže viesť k väčšej emocionálnej inteligencii.

freepik.com

15. Pracujte na tom, aby ste boli dôveryhodní

Dôveryhodnosť je hlavnou zložkou emocionálnej inteligencie a je dôležité na nej pracovať. Ak majú ľudia pocit, že všetko, čo vám povedia, sa stane klebety, prestanú vám dôverovať. Dôvera je obojsmerná ulica, ktorá vám môže otvoriť svet zdravých citových vzťahov, ak ju začnete považovať za posvätnú.

16. Pochopte a prijmite, že sa pocity menia

Chcete sa rýchlo stať emocionálne inteligentnejším? Naučte sa akceptovať, že pocity a presvedčenia ľudí – vaše aj tie iné — sa môžu časom vyvíjať. Uvedomte si, prečo a ako sa vaše vlastné názory a názory iných ľudí vyvinuli, a nenúťte sa držať presvedčenia alebo názorov, ktoré už nezodpovedajú súčasnosti.

17. Dovoľte si byť zraniteľným

Byť zraniteľným je ťažké, ale je to nevyhnutná súčasť, keď sa snažíte zlepšiť svoju emocionálnu inteligenciu. Dovoliť si priznať, keď sa cítite zranení, frustrovaní, smutní alebo vystrašení, je hlavným krokom k väčšej emocionálnej dostupnosti.

18. Naučte sa posunúť ďalej od neúspechov

Je ťažké popasovať sa s neúspechmi, ale môže vám to pomôcť stať sa emocionálne inteligentnejšími. Ak budete považovať zlyhania za nástroje učenia, a nie za udalosti, ktoré urobili o niečo viac, než aby vás odvrátili, pomôže vám to stať sa z dlhodobého hľadiska emocionálne zdravými – a menej frustrovanými.

19. Naučte sa povedať, že je vám to ľúto

Ospravedlnenie môže znamenať veľký posun, pokiaľ ide o to, aby boli vaše vzťahy s ostatnými zdravšie. Naučiť sa uznať svoje previnenie a skutočne sa ospravedlniť tým, ktorým ste ublížili, zvýši vašu emocionálnu inteligenciu a uľahčí vám otvorenie sa aj pre ostatných.

žiadne príspevky na zobrazenie