20 faktov, vďaka ktorým sa nadchnete pre jeseň

0
20 faktov, vďaka ktorým sa nadchnete pre jeseň

Jeseň môže znamenať koniec dovoleniek a letných piatkov na záhrade, ale prináša tiež ohromujúce scenérie, pohodlné svetre, dobrodružstvá v prírode a začiatok sviatočnej sezóny. Ak však potrebujete ešte viac dôvodov na to, aby ste sa pre jeseň nadchli, prečítajte si o nej tieto fascinujúce fakty:

1. Ak chytíte padajúci list zo stromu, budete mať šťastie

Všetky tie padajúce listy nielenže vyzerajú nádherne, ale môžu vám priniesť šťastie. Teda ak ste poverčivý človek. Podľa Encyklopédie povier (The Encyclopedia of Superstitions) existuje populárna povera, že „podľa toho koľko padajúcich listov na jeseň chytíte do ruky, toľko bude nasledovať šťastných mesiacov“.

2. Vo vašom okolí a na sociálnych sieťach pribudne veľa novonarodených detí

Na jeseň nastáva najvyššia pôrodnosť, takže môžete očakávať nárast fotiek novorodencov, ktoré zaplnia váš Facebook, či Instagram. Podľa údajov Facebooku je jeseň tiež ročné obdobie, kedy si vyšší počet nezadaných aktualizuje svoj stav na „vo vzťahu“ alebo „zasnúbený“ v porovnaní s ostatnými ročnými obdobiami.

3. Môžete pozorovať vtáky pri ich migrácií na juh

Na jeseň odlieta veľa druhov vtákov do teplejších podnebných pásiem na juh, aby sa pripravili na chladné zimné mesiace. Každý druh letí po svojej konkrétnej ceste a existuje niekoľko populárnych „flyways“ – teda miest, kde sa vtáky na svojej ceste zdržujú a kde pozorovatelia môžu každoročne sledovať mnoho kŕdľov vtákov.

4. Vďaka „kontrastnému efektu“ sú ženy na jeseň ešte atraktívnejšie

V štúdii publikovanej v časopise Perception z roku 2008 vedci zistili, že mužom sa ženy zdajú atraktívnejšie počas chladnejších mesiacov, pravdepodobne kvôli „kontrastnému efektu“. Táto teória tvrdí, že keďže muži počas teplejších mesiacov roka vidia viac odhalených ženských tiel a akonáhle počasie spôsobí, že sa ženy začnú viac zahaľovať, mužov zaujme aj ten najmenší podnet.

5. V noci môžete zbadať harvest moon – žatevný mesiac.

Spln, ktorý sa vyskytuje počas jesennej rovnodennosti, keď slnečné lúče dopadajú kolmo na rovník, je zreteľne jasnejší a vychádza skôr ako typický spln. Svetlá časť dňa aj noc sú takmer rovnako dlhé, teda trvajú 12 hodín. Tento žatevný mesiac, ktorý sa objavuje v septembri alebo októbri, sa môže javiť oranžový (zvyčajne keď je najbližšie k horizontu), a pripomína obrovskú tekvicu na oblohe! Názov žatevný mesiac pochádza z minulosti, kedy skoré mesačné svetlo pomáhalo poľnohospodárom pri žatve.

6. Vyrezávanie tekvíc sa teší každý rok väčšej obľube

Toto je jediné ročné obdobie, v ktorom pravdepodobne uvidíte svietiť sviečku z vyrezanej tekvice. Vyrezávanie tekvíc sa stalo druhom ľudového umenia a možno nemusíte cestovať ďalej ako na koniec ulice, aby ste uvideli aspoň jedného strašiaka z tekvice.

7. Na jeseň prekvitá viac vzťahov

Ak ešte nemáte vzťah, možno by ste si počas jesene, ktorá sa inak nazýva aj „manžetová sezóna“, niekoho nájsť. „Manžetová sezóna“ je vlastne časové obdobie medzi jeseňou a zimou, keď si viac ľudia hľadá partnera, s ktorým môžu prečkať tie dlhé, mrazivé mesiace.

8. Objavuje sa mnoho sezónneho ovocia a zeleniny

Iste, leto je skvelé pre svoje jahody, uhorky a melón. Ale jeseň so sebou prináša úplne novú sadu sezónneho ovocia a zeleniny. Mení sa aj na čo máme v jeseni chuť a doprajeme si jablká, hrušky, tekvicu, sladké zemiaky a ďalšie. Mmm, len si predstavte tú chuť!

Prečítajte si 6 mýtov o zdravej stave!

zelenina
Foto: pixabay.com

9. Jeseň praje polievkovej sezóne

Jeseň je ideálnym časom na posedenie pri horúcej miske polievky. Či už ide o vývar, alebo hustú krémovú polievku všetci si medzi veľkým množstvom vyberieme nejakú, ktorá nás v tomto jesennom počasí príjemne zahreje.

10. Listy meniace farbu a jesenná atmosféra nás viac ťahá do prírody

Mnoho ľudí sa zhoduje, že jeseň je absolútne najlepší čas na prechádzky v prírode. Či už je to príjemné počasie, alebo krásna farebná príroda všade naokolo, len málokto počas slnečného dňa odolá aspoň krátkej prechádzke.

11. Veveričky zabudnú na väčšinu orechov, ktoré zakopávajú, čo pomáha opätovnému rastu lesov

Celú jeseň trávia veveričky svoje dni zbieraním orechov a „ukladaním si do pamäti“, čo znamená, že chutné poklady schovávajú na miesta, kde dúfajú, že ich neskôr nájdu. Avšak v jednej štúdii z roku 1998 uskutočnenej na univerzite v Richmonde sa zistilo, že veveričkám sa nepodarí nájsť až 74 percent orechov, ktoré zakopali, čo je pravdepodobne zodpovedné za obnovu dubového lesa. Vďaka, zábudlivé veveričky!

12. A opadané lístie celú zimu chránia novo zasadené semená v zemi

Možno si myslíte, že akonáhle spadne niekoľko listov, musíte vyjsť von a zhrabnúť ich. Ale v skutočnosti to tak nie je. V skutočnosti tieto listy izolujú semená v zemi pod nimi a dodávajú im živiny pri ich rozklade a rozpade. Hrable teda použite len na trávnik, ale nie je pod stromami a kríkmi alebo na trvalých záhonoch, kde sú spadnuté listy prospešné.

13. Okoreňte si život s trochou pumpkin spice – tekvicového korenia.

Pumpkin spice latte môže byť jednou z najočakávanejších pochúťok na jeseň, ale existuje veľa ďalších produktov, ktoré obsahujú túto mimoriadne obľúbenú príchuť. Tekvicové korenie môžete napríklad pridať do muffinov, alebo do akéhokoľvek dezertu.

14. Halloweenske filmy môžete sledovať aj každý večer

Iste, Halloween je iba jedna noc⁠ – ale to neznamená, že na to, aby ste sa dostali do haloweenskej atmosféry musíte počkať do 31. októbra. Mnoho platforiem ako Netflix, či HBO GO ponúkajú už od konca septembra veľkú ponuku haloweenskych filmov a seriálov.

15. Vôňa prvého dažďa sezóny má svoje meno

Vôňa prvého dažďa na jeseň je jednou z najuspokojivejších vôní na svete. Výrazná, zemitá a veľmi príjemná, ktorá je spojená s dažďom, najmä po teplom a suchom období a ktorá vzniká kombináciou prchavých rastlinných olejov a geosmínu uvoľňovaných z pôdy.

16. Upokojujúci zvuk šumenia listov

Zvuk lístia a stromov šumiacich vo vetre je jedným z najuspokojivejších zvukov sezóny. A keď to nabudúce budete počuť, budete vedieť, že to aj má meno: psithurism, ktoré pochádza z gréckeho slova psithuros, čo znamená šepot.

17. Jeseň je ideálny čas naučiť sa pliesť (čo má tiež veľké zdravotné výhody)

Jeseň je ideálnym časom na to, aby ste sa naučili, ako upliesť nejaké vlnené kúsky a pomôcť tak počas tohto procesu aj svojej duševnej pohode. Podľa prieskumu takmer 90 percent ľudí, ktorí pletú a háčkujú tvrdí, že toto remeslo im zlepšuje náladu, a deväť z desiatich uvádza, že im tento koníček pomáha relaxovať. 81 percent respondentov tvrdí, že pletenie znižuje stres a 57 percent tvrdí, že znižuje aj úzkosť.

18. Día de los Muertos je latinský sviatok na oslavu blízkych zosnulých.

Día de los Muertos – alebo Deň mŕtvych – oslavujú 2. novembra ľudia v Mexiku, častiach Strednej a Južnej Ameriky a ďalší členovia latinskej komunity. Sviatok je príležitosťou uctiť si a osláviť životy blízkych, ktorí už odišli, vrátane hudby a tanca. Calaveritas de azucar alebo cukrové lebky, ktoré sú počas sviatkov všadeprítomné sú symbolom tohto sviatku. Lebka ale nereprezentuje morbídny symbol, ale skôr pripomienku cyklu života, a preto sú pestro zdobené.

19. Najlepšie nákupy

V zime je veľa sviatkov na rozdávanie darčekov, takže je mimoriadne dobre, že na jeseň je veľa nákupných sviatkov. Môžete sa tešiť na výpredaje na Čierny piatok a Cyber Monday. V septembri si napríklad môžete kúpiť vonkajší záhradný nábytok a grily a v novembri televízory a elektroniku (pozor na výpredaje pred čiernym piatkom). Všetky svoje sviatočné darčeky budete mať skôr, ako sa nazdáte!

20. Jablkový koláč

Tekvicový koláč nie je jedinou príjemnou pripomienkou jesene – je to tiež afrodiziakum. V štúdii z roku 1995 sa vedci z Nadácie pre vôňu a vkus a chuť rozhodli zistiť, ktoré vône mužov najviac vzrušujú. A zistili, že vôňa tekvicového koláča zmiešaného s levanduľou bola najsilnejšou látkou, ktorá zvyšovala prietok krvi penisom v priemere o 40 percent.

žiadne príspevky na zobrazenie