22 prekvapivých návykov, vďaka ktorým starnete rýchlejšie

0
22 prekvapivých návykov, vďaka ktorým starnete rýchlejšie

Ako starneme, máme tendenciu byť posadnutí tým, že vyzeráme a cítime sa mladší. Kontrolujeme každú novú líniu obáv, stres z každého šedivého vlasu a prerábame naše šatníky, aby sme vytvorili ilúziu, že nie sme tak starí, ako v skutočnosti sme.

Ale v mnohých prípadoch to nie sú jemné body nášho vzhľadu, ktoré prispievajú k starnutiu, ale veci, ktoré robíme každý deň, ktoré sa prejavujú na našej tvári. Dokonca aj spánok na podpriemerných obliečkach alebo hrbenie sa nad notebookom pri práci z domu nás môže zostarnúť o niekoľko rokov. Zaujíma vás, čo robíte pre urýchlenie procesu starnutia? Čítajte ďalej a zistite, ktoré návyky spôsobujú rýchlejšie starnutie.

1. Častý stres

Žijeme v stresujúcich časoch, ale teraz je viac ako kedykoľvek predtým dôležité snažiť sa zostať pozitívny. Početné štúdie podporujú fakt, že stres (krátkodobý aj dlhodobý) môže spôsobiť predčasné starnutie. Je to preto, že keď ste v strese, vaše telo produkuje kortizol, hormón, ktorý môže poškodiť telomerázu a teloméry.

„Vrásky, šedivé vlasy a oslabený imunitný systém môžu súvisieť so skrátenými telomérmi,“ hovorí Monica Lam-Feist, ACE certifikovaná osobná trénerka a vedúca fitness. „Takže jednoduchým prispôsobením postoja alebo účasťou na aktivitách znižujúcich stres (ako je meditácia, dýchanie a joga atď.) môžete bojovať proti starnutiu.“

opustena
unsplash.com

2. Skúšanie módnych diét

Tí, ktorí sa obávajú zdravšieho života, často začínajú zdravším stravovaním. Ale praktizovanie najnovšej diéty môže mať presne opačný výsledok, najmä preto, že diéta, ktorá zahŕňa vážne zmeny vašich stravovacích návykov, sa zvyčajne nedodrží – a často vedie k ďalšej módnej diéte.

Jo-jo efekt môže z dlhodobého hľadiska prispieť k strate beztukovej hmoty (svalov a kostí),“ vysvetľuje Kate Milne, zakladateľka Cardea Health Consulting, kanadskej firmy, ktorá vykonáva výskum zdravého životného štýlu pre starších ľudí. „V štúdiách tých, ktorých hmotnosť kolísala, bol zistený vyšší pomer tuku, keď účastníci získali späť časť alebo celú svoju pôvodnú hmotnosť.“

3. Zanedbávanie priateľstiev

Keď premýšľate o veciach, ktoré môžu zvýšiť vašu šancu na dlhý a zdravý život, pravdepodobne si vyberiete zdravú stravu a cvičenie. Ale ako sa ukazuje, kľúčom je aj mať dobrých priateľov.

Vedci skúmali údaje od takmer 309 000 jedincov v priebehu 7,5 roka. Zistili, že „tí so silnými sociálnymi vzťahmi mali o 50 percent vyššiu pravdepodobnosť, že prežijú počas obdobia štúdie, ako tí, ktorí majú nekvalitné vzťahy,“ hovorí Milne. „Tento zdravotný účinok by sa dal porovnať s odvykaním od fajčenia a má väčší vplyv ako iné dobre známe zásahy, ako je zníženie obezity.“

Zistenia zostali konzistentné s ohľadom na vek, pohlavie, počiatočný zdravotný stav a príčinu smrti. To znamená, že bez ohľadu na vaše zdravotné obavy, silné vzťahy môžu pomôcť spomaliť ručičky času.

pixabay.com

4. Udržiavanie hnevu

Váš emocionálny stav môže výrazne ovplyvniť váš fyzický stav. Takže ľpieť na minulých udalostiach alebo zotrvávať v hádkach je niečo, čo môže negatívne ovplyvniť vašu myseľ a vaše telo.

„Telo sa udržuje v strese a traumách cez zovreté čeľuste, permanentné zamračenie alebo zvraštené obočie a poklesnuté ramená,“ vysvetľuje Heather Larivee, firemná wellness konzultantka.

5. Depresia

Depresia si vyberá daň na vašom fyzickom aj duševnom zdraví – a ak sa nelieči, môže dokonca urýchliť proces starnutia. Jedna recenzia 34 štúdií z roku 2018 publikovaná v časopise Psychological Medicine dospela k záveru, že ľudia s depresiou majú tendenciu pociťovať väčší a rýchlejší úpadok kognitívnych funkcií, keď starnú.

6. Nepijete dostatok vody

Telo sa skladá predovšetkým z vody, preto je prirodzené, že je potrebné ho každý deň dopĺňať pomerne veľkým množstvom H2O. Ak pijete menej ako odporúčané množstvo, nedostatok tekutín sa môže prejaviť len na vašej pokožke. Podľa Národného inštitútu pre starnutie (NIH) je nepitie dostatočného množstva tekutín jednou z mnohých príčin suchých kožných škvŕn a svrbenia u starších jedincov.

voda
pixabay.com

7. Pijete príliš veľa kávy

Ak sa obávate, že budete vyzerať staršie ako skutočne ste, možno budete chcieť obmedziť pitie kávy na jednu alebo dve šálky denne. „Kofeín je ako každé iné diuretikum: môže vás prinútiť vylučovať tekutiny a ochudobňovať telo o vlhkosť,“ povedala pre Health Ranella Hirsch, MD, bývalá prezidentka Americkej spoločnosti pre kozmetickú dermatológiu a estetickú chirurgiu. „Všetko, čo dehydratuje, môže dehydratovať vašu pokožku, takže vyzerá mdlá a staršia.“

8. Používate produkty starostlivosti o pleť s chemickými prvkami

Produkty starostlivosti o pleť, ktoré používate každý deň, môžu skrývať niektoré nevhodné zložky. „Mnoho kozmetických výrobkov a výrobkov starostlivosti o pleť obsahuje chemikálie narúšajúce hormóny, ako sú ftaláty, parabény, pesticídy a plasty,“ hovorí Lorraine Miano, zdravotná trénerka. „Tieto chemikálie môžu napodobňovať hormóny, ničiť iné a spôsobovať problémy, čo vedie k predčasnej smrti buniek.“

Porozprávajte sa so svojím dermatológom o dekódovaní štítkov a hľadaní najbezpečnejších produktov pre vašu pokožku, pretože, ako varuje Miano, „koža je náš najväčší orgán a to, čo si na ňu dáte, sa absorbuje do vášho tela.“

9. Nehydratujete

Zvlhčovanie pleti každý večer je kľúčové k dosiahnutiu peknej pleti. Jedna štúdia z roku 2019 z Kalifornskej univerzity v San Franciscu zistila, že správna starostlivosť o pokožku môže znížiť úroveň zápalov a tým znížiť riziko chorôb súvisiacich s vekom, ako je Alzheimerova choroba, kardiovaskulárne choroby a cukrovka.

Je zrejmé, že starnutie pokožky uvoľňuje do obehového systému cytokíny, ktoré môžu spôsobiť zápal, takže ak si udržíte mladú pokožku, zostane mladé aj vaše telo.

tvar
Foto: Fleur Kaan, unsplash.com

10. Nenosíte opaľovací krém po celý rok

Pokiaľ ide o vašu pokožku, slnko je nebezpečné až 365 dní v roku. Ak vynecháte opaľovací krém v zime a na jeseň, možno zistíte, že vaša pokožka je pokrytá vráskami a stareckými škvrnami. To sa môže stať už vo veku 40 a 50 rokov. UVA a UVB lúče zo slnka môžu spôsobiť vážne poškodenie vašej pokožky, preto sa uistite, že nikdy nevyjdete z domu pred aplikáciou SPF.

11. Nechajte pot sedieť na pokožke

Umývate si tvár po každom spotení? Ak nie, môžete prispieť k procesu starnutia vašej pokožky. Podľa Americkej akadémie dermatológie (AAD) môže pot dráždiť a zapáliť pokožku, ak ho necháte príliš dlho ostávať na nej. Okrem toho, že si po prebudení a pred spaním umyjete tvár, dbajte na to, aby ste svoju pleť dôkladne očistili vždy, keď sa spotíte.

pixabay.com

12. Cvičíte dvakrát denne

Aj keď je cvičenie kľúčom k dlhému a zdravému životu, existuje niečo ako príliš veľa cvičenia. Keď cvičíte príliš tvrdo alebo príliš často, môže to spôsobiť, že vaše svaly nikdy nebudú mať čas úplne sa zotaviť. To môže viesť k zápalu, zlému spánku a oslabenému imunitnému systému.

„Najmä u žien, ktoré starnú, môže stres spôsobený nadmerným cvičením zvýšiť hladinu kortizolu a viesť k hormonálnej nerovnováhe.“ V závislosti od vášho veku by ste mali svoje tréningy rozložiť na 24 až 36 hodín.

13. Robíte iba kardio

Hoci je kardio skvelé, nezabudnite ani na posilňovňu. Každý, kto sa snaží udržať si telo v kondícii zo svojej mladosti, by mal silový tréning absolvovať aspoň trikrát týždenne, hovorí Jill Brown, certifikovaná trénerka zdravia a výživy a skupinová fitness inštruktorka v Beverly Hills.

„Sarkopénia (strata svalového tkaniva) môže začať už vo veku 25 až 30 rokov, “ hovorí Brown. „Ak necvičíte dostatočne na to, aby ste vytvorili svaly a udržali si to, čo ste vybudovali, po 30. roku života môžete začať strácať až 3 až 5 percent svalovej hmoty za desaťročie.“

14. Dlhú dobu sedíte

Aj keď ste už pravdepodobne počuli, že sedenie je nové fajčenie, možno si neuvedomujete, ako veľmi môže ovplyvniť proces starnutia. Štúdia z roku 2012 publikovaná v časopise Journal of Aging Research zistila, že tí, ktorí sedeli viac ako štyri hodiny denne, boli spájaní s vyššou šancou na starnutie v dôsledku kombinácie fyzického, psychologického a sociálneho zdravia. Naopak, tí, ktorí sedeli menej ako dve hodiny denne, mali o 43 percent vyššiu pravdepodobnosť „úspešného starnutia“.

Dlhé sedenie môže znížiť príjem kyslíka a atrofovať vaše svaly. Tieto faktory prispievajú k priberaniu na váhe a inhibujú produkciu endorfínov, ako je dopamín, vo vašom tele.

unsplash.com

15. Hrbenie sa pri stole

Aj keď samotné sedenie je pre vás zlé, spôsob, akým sedíte, môže tiež ovplyvniť starnutie. Zlé držanie tela môže okrem iného viesť k kyfóze, známej aj ako vdovský hrb, abnormálne zakrivenie chrbtice, ktoré je bežné u starších ľudí.

„Hrb vdovy sa čoraz častejšie vyskytuje aj u mladších ľudí, väčšinou kvôli zlému držaniu tela sediac za stolom zhrbeným nad počítačom,“ hovorí Lam-Feist. „Tento zvyk zaobľuje hornú časť chrbta a môže oslabiť chrbticu neustálym namáhaním. To môže viesť k bolestiam, artritíde a, samozrejme, k fyzickej zmene zakrivenej, zaoblenej chrbtice.“

16. Pozeráte sa dole na svoj mobil

Tzv textový krk nastane, keď nakloníte hlavu nadol, aby ste sa pozreli na telefón. A keďže priemerná hlava váži 4 až 5,5 kilogramov, neustále pozeranie sa dole môže mať veľký vplyv na vaše zdravie.

„Textový krk kladie neuveriteľné množstvo sily na náš krk a chrbticu, čo spôsobuje nadmerné namáhanie krku,“ hovorí Larivee. To môže viesť k predčasnému starnutiu vášho tela a viesť k bolestiam hlavy, krku a ramien, zníženému rozsahu pohybu a viditeľnému hrbu v chrbtici. Larivee odporúča držať telefón vo výške očí, pretože tak zabránite krku krčiť sa a pomáhate posilňovať svaly v hornej časti tela.

unsplash.com

17. Neustále používate svoje elektronické zariadenia

Nadmerné používanie zariadení je rovnako zlé pre dospelých ako aj pre deti. Štúdie konkrétne zistili, že modré svetlo vyžarované z elektroniky, ako sú mobilné telefóny, môže spôsobiť zhoršenie zraku a v závažných prípadoch až úplnú stratu zraku. Aby ste predišli starnutiu očí, ktoré sa nedá opraviť, skúste obmedziť čas, ktorý strávite pozeraním na obrazovku každý deň.

18. Nedostatočný spánok

Spánok zohráva obrovskú úlohu v našom zdraví a procese starnutia. Pravidelný a hlboký spánok môže znamenať rozdiel medzi tým, že budete ráno vyzerať jasne a čiperne a budete vyzerať o 10 rokov starší ako v skutočnosti ste.

Často nemôžete zaspať, keď predtým hodiny sledujete mobil alebo iné zariadenie. Jedna štúdia z Haifskej univerzity z roku 2017 zistila, že vystavenie modrému svetlu skrátilo trvanie spánku účastníkov a spôsobilo, že sa počas noci častejšie prebúdzali.

Taktiež, vrásky vám môže spôsobiť hrubá obliečka na vankúš, napríklad vyrobená z polyesteru.

spanok
pixabay.com

19. Spíte s tvárou plnou mejkapu

Dotyk mejkapu môže spôsobiť, že budete počas dňa vyzerať mladšie, ale jeho nosenie počas spánku bude mať opačný efekt, spôsobí starnutie pokožky zvnútra. Licencovaná lekárska estetika Jamie Cantu, LA, z Westlake Dermatology v Texase, vysvetľuje, že keď make-up necháte nanesený cez noc, „utesní voľné radikály na povrchu pokožky“, ktoré „môžu rozložiť kolagén a spôsobiť linky a vrásky“.

20. Venujte malú pozornosť vašej ústnej hygiene

Dobrá ústna hygiena sa stáva dôležitejšou až s pribúdajúcim vekom. Jedným z prvých miest, ktoré sa starnutie prejavuje zvonka aj zvnútra, sú ústa – a okrem toho štúdie ukázali, že ak zabúdate používať zubnú niť, môže sa u vás zvýšiť riziko srdcových chorôb a Alzheimerovej choroby.

21. Idete von bez slnečných okuliarov

Oplatí sa investovať do páru slnečných okuliarov. Nielenže priame slnečné svetlo môže spôsobiť problémy so zrakom, ako je šedý zákal a makulárnu degeneráciu, ale AAD varuje, že opakované žmúrenie môže spôsobiť, že sa vrásky v blízkosti vašich očí stanú trvalými.

pixabay.com

22. Chodenie do solárií

Je rozšíreným názorom, že ľudia môžu vyzerať mlado a príťažlivo len vtedy, ak má ich pleť ten správny olivový odtieň. Ak si však myslíte, že vďaka soláriám budete vyzerať o 10 rokov mladšie, zamyslite sa znova. Hoci vám tieto umelé UV lúče môžu poskytnúť požadovaný odtieň, odborníci varujú, že solária môžu spôsobiť rakovinu kože.

Zdroj: bestlifeonline.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu