Počuli ste už o nedeľnej depresii? Tipy, ako s ňou zatočíte

0
Počuli ste už o nedeľnej depresii? Tipy, ako s ňou zatočíte
Zdroj: Unsplash.com

Poznáte to aj vy? Je za vami krásny pokojný víkend a potom to na vás doľahne. Pocit z blížiacich sa ďalších pracovných dní a povinností. Zovrie vám celé vnútro, nálada sa úplne zhorší, ledva niečo hovoríte a nedokážete myslieť na nič iné. Ak to tak máte aj vy, nie ste v tom sama. Preto vám prinášame tipy, ako zatočíte s nedeľnou depresiou!

Má ju čoraz viac ľudí

Tejto problematike sa venoval aj web Monster, ktorý prostredníctvom svojho výskumu zistil, že až 76% Američanov trpí nedeľnou depresiou. Nával povinností po pokojnom víkend dokáže byť stresujúci. Už v nedeľu ľuďom napadajú myšlienky, ako to zase všetko zvládnu, či sa vôbec vyspia (alebo či vôbec zaspia) a nemajú pomaly ani chuť do jedla.

Víkend tu je však od toho, aby sme si ho užili naplno a pokiaľ to je možné, tak sa úplne vyhli práci. Naša myseľ má vtedy konečne čas si od všetkého odpočinúť. Ako to teda docielite?

Žiadne pracovné e-maily

To si nechajte naozaj až na pondelok. Víkend je čas oddychu. Ak však musíte riešiť niečo skutočne dôležité, čakáte na odpoveď, alebo treba ešte niekoho kontaktovať, vyhraďte si na to presne stanovený čas. Napríklad, že v sobotu budete venovať e-mailom iba hodinu a tam to hasne. Potom choďte konečne niekam do prírody, stretnite sa so svojimi najbližšími a rozprávajte sa o čomkoľvek, len nie o práci.

Zdroj: unsplash.com

Spomeňte si na to dobré

Ak sa bojíte úlohy, ktorá na vás čaká, spomeňte si na to, čo sa vám už podarilo. Podporte a uznajte samú seba. V prípade, že vám ani toto nepomáha, zamerajte sa na to, čo vám spôsobuje najväčší stres. Sú to kolegovia? Šéf? Pracovné tempo? Množstvo úloh? Všetko sa dá riešiť a keby v tom už nevidíte zmysel, hľadajte si novú prácu.

Plánujte

Ešte predtým, ako sa pustíte do pokojného víkendu, skúste si naplánovať a rozdeliť pracovné povinnosti ešte v piatok. Týmto spôsobom sa vyhnete chaosu hneď na začiatku ďalšieho týždňa a v nedeľu sa vám zároveň nezatočí hlava z toho všetkého, čo vás ešte čaká. Vytiahnite kalendár a pero a plánujte. Padne vám to len vhod.

Zdroj: unsplash.com

Robte to, čo milujete

Choďte do prírody, zacvičte si, upracte si…čokoľvek, čo vás napĺňa. Využite poriadne dva voľné dni a nedajte priestor negatívnym myšlienkam. Alebo sa skúste zamyslieť, čo ste už naozaj dlho nerobili. Kedy naposledy ste boli v kine či divadle? Vždy sa dá niečo vymyslieť, tak sa toho nebojte.

Doprajte si

Venujte sa sama sebe. Ak sú pred vami posledné hodiny pokojnej nedele, dajte si dobrý bublinkový kúpeľ, masku na tvár a vlasy, nalakujte si nechty, dajte pohárik vínka. Trávte takto čas sama so sebou, vypnite všetky ruchy okolia a zapnite si iba relaxačnú hudbu. Ide totižto o moment, ktorý patrí iba vám, tak si ho poriadne užite.

 

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu