24 nezištných vecí, ktoré môžete robiť každý deň, vďaka ktorým sa budete cítiť úžasne

0
24 nezištných vecí, ktoré môžete robiť každý deň, vďaka ktorým sa budete cítiť úžasne
pixabay.com

Určite viete, že malé skutky láskavosti môžu pomôcť ľuďom okolo vás. Vedeli ste však, že aj tieto „nezištné“ činy vám dokážu zdvihnúť náladu a budete sa cítiť úžasne?

Bez ohľadu na to, aké významné alebo bezvýznamné sa môže zdať vaše charitatívne úsilie, tieto skutky láskavosti vám pomôžu spraviť svoj život šťastnejší a naplnený. Aby sme sa dozvedeli viac o tom, ako robiť dobro a cítiť sa dobre, odhalili sme 24 „nezištných“ činov, ktoré môžete robiť každý deň, aby ste úplne zmenili svoj pohľad a zároveň urobili radosť aj iným ľuďom.

1. Povedzte ľuďom, ktorých máte radi, čo k nim cítite

Aj keď ľudia, ktorých milujete, už vedia, čo k nim cítite, je dôležité, aby ste im neustále pripomínali vaše coty. Povedať niekomu, že ho milujete, môže udržať váš vzťah pevný a so silnými putami prinesie do vášho vzťahu ešte viac smiechu, viac spomienok a viac dobrých chvíľ. Navyše nie je nič krajšie, ako keď viete, že niekto, na kom vám záleží, sa cíti dobre!

2. Odpúšťajte druhým

Schopnosť odpúšťať je dôležitá, pretože zadržiavanie negatívnych pocitov môže zhoršiť váš stres. Takže aj keď niekoho konanie alebo slová vážne negatívne ovplyvnili váš život, obom by bolo prospešné, keby ste im odpustili a pracovali na obnove vášho vzťahu, namiesto toho, aby ste prechovávali nenávisť.

3. Podržte výťah

V dokonalom svete by podržanie dverí alebo výťahu pre niekoho ani nemuselo premýšľať, ale v skutočnosti, kde je u ľudí raritou byť zdvorilý, toto gesto vidno veľmi zriedkavo. A nikdy neviete: Osoba, ktorá sa ponáhľa k výťahu, môže meškať na schôdzku, ktorá mu môže zmeniť kariéru, takže váš prejav láskavosti by mohol narušiť nielen jej deň, ale aj život ako celok.

4. Prineste svojmu kolegovi šálku kávy

Nikdy neviete, čím si iná osoba skutočne prechádza, takže aj taký malý akt láskavosti, ako to, že prinesiete kolegovi v práci šálku kávy, môže pekne rozjasniť deň. Navyše to môže posilniť váš vzťah s vaším spolupracovníkom a vytvoriť priateľstvo, ktoré ste možno predtým nemali.

Prečítajte si: Pozor na týchto 17 pracovných návykov, ktoré vám sťažujú prácu

unsplash.com

5. Vzdajte sa miesta vo MHD

Bez ohľadu na to, ako veľmi si chcete po dlhom dni v práci oddýchnuť, vždy by ste mali svoje miesto prenechať niekomu, kto to potrebuje viac ako vy (starší ľudia, tehotná žena atď.). Ak by ste boli v tejto pozícii, nedúfali by ste, že sa niekto vzdá svojho miesta pre vás? Toto je situácia, v ktorej sa hodí zlaté pravidlo – pretože keď sa správate k druhým tak, ako by ste chceli, aby sa oni správali k vám, vyvolá to u vás pocit, že skutočne využívate svoju možnosť voľby pre dobro.

6. Umožnite niekomu pridať sa do premávky

Aj keď vy sami trochu meškáte, ak niekomu dáte voľný priechod v premávke, budete sa cítiť dobre vy aj vaši spolucestujúci. Ak necháte autá zaradiť sa do vášho jazdného pruhu, môžete znížiť stres niekoho iného – a keď budete vedieť, že to bolo kvôli vášmu dobrému skutku, budete sa cítiť skvele.

7. Ponúknite opatrovanie pre unavených rodičov, ktorí potrebujú oddych

Aj keď nemáte vlastné deti, určite chápete, ako môže starostlivosť o malé deti zabrať mamám a otcom čas. Takže, ak si všimnete, že nejaký rodič vo vašom okolí sa zdá byť vyčerpanejší ako zvyčajne, ponúknite mu svoje opatrovateľské služby. Dá vám to šancu spriateliť sa s deťmi vášho priateľa a môže to tiež úplne zmeniť jeho rodičovský týždeň s veľmi potrebným oddychom.

8. Upečte koláčiky pre suseda

V dnešnej dobe máte šťastie, ak vôbec viete, ako vyzerajú vaši susedia. Môžete však pracovať na zmene tohto nepriateľského systému jednoducho tak, že prinesiete kôš sušienok alebo muffinov susedovi a predstavíte sa.

Toto malé gesto môže spôsobiť, že sa ostatní majitelia domov v bloku budú cítiť vítaní a uvoľnení a zároveň vytvorí jednotu v susedstve, z ktorej budete neskôr profitovať. Spoznanie svojich susedov môže pomôcť rozptýliť zlé vzťahy oveľa efektívnejším spôsobom. Ak niekto nechá svojho psa príliš neskoro štekať, potom je to Jano – nie je to nejaký náhodný chlap, ktorého nenávidíte, a môžete mu rovno povedať, čo si myslíte.

9. Prineste chorému polievku

Preukázanie láskavosti druhým, keď sú chorí, môže byť skvelým spôsobom, ako ukázať, že vám na nich záleží. A ak nie ste práve najlepším šéfkuchárom na svete, môžete niekomu ukázať, že vám na ňom záleží, keď má nádchu. A to tak, že mu ponúknete pomoc v akejkoľvek oblasti jeho života, ktorá môže byť zanedbávaná, kým sa zotavuje.

Prečítajte si: Recept na výbornú hráškovú polievku

pixabay.com

10. Opravte niečo pre niekoho iného

Ak si počas dňa nájdete čas na to, aby si niekomu pomohol v domácnosti, mohli by ste mu ušetriť čas aj peniaze. A splnenie týchto malých úloh pre ostatných vám môže pomôcť zdokonaliť vaše mechanické a drevoobrábacie zručnosti, takže je to výhra!

11. Rozdávajte komplimenty cudzím ľuďom

Hoci žartovanie nie je spôsob, ako pochváliť ostatných, existuje spôsob, ako dať cudzincom komplimenty za ich vzhľad bez toho, aby ste prekročili hranicu. Ak niekomu poviete, že sa vám páči jeho oblečenie alebo ho upozorníte, že má na sebe visačku z obchodu, môže mu to spríjemniť deň – a ktovie, možno tým neznámeho človeka len inšpirujete, aby vám na oplátku zložil kompliment.

12. Darujte staré veci

Pokiaľ ide o darovanie starých vecí, možnosti sú nekonečné. Neziskové organizácie sú ochotné akceptovať všetko od oblečenia a obuvi až po knihy, nábytok a iné domáce potreby. Najlepšie je to, že pomôžete ostatným a zároveň vytvoríte miesto vo svojom dome pre nové veci, ktoré skutočne využijete.

13. Rozosmejte niekoho

Vykúzlenie niekoľkých vtipov môže byť skutočne prospešné pre vás aj pre vaše okolie. Okrem toho, že smiech má množstvo zdravotných výhod, môže vám rozosmievanie ľudí poskytnúť aj skvelý spôsob, ako sa spojiť s priateľmi a členmi rodiny.

14. Pošlite ďakovný list

Odoslanie ďakovného listu je vždy osobnejší spôsob, ako vyjadriť svoju vďačnosť. Keď niekto vidí, že ste si našli čas na napísanie pohľadnice a jej odoslanie, skutočne pochopí, ako veľa pre vás znamená.

Prečítajte si: Ako si uľahčiť písanie alebo najlepšie klávesové skratky

pixabay.com

15. Podeľte sa o svoje zdroje s ostatnými

Či už odporučite priateľovi skvelého lekára alebo dávate neznámemu radu o tom, do ktorej telocvične by sa mal prihlásiť, zdieľanie vašich zdrojov a bohatstva vedomostí je neuveriteľne užitočným prejavom láskavosti. Nielenže pomáhate priateľom a rodine svojimi odbornými znalosťami, ale tiež dodávate viac zákazníkov miestam, ktoré máte radi.

16. Darujte niekomu knihu, ktorá zmenila váš život

Dať niekomu dar múdrosti, ktorá mení život, je pravdepodobne jedným z najsilnejších malých aktov láskavosti, aké existujú. Ak je totiž príjemca knihou rovnako dojatý ako vy, môže sa o ňu podeliť aj s niekým iným, čo je skutočný príklad zaplatenia.

17. Zbierajte odpadky

Príležitostné zbieranie odpadkov prospieva každému živému tvoru na planéte – konkrétne chráni štvrte a parky, zabraňuje povodniam a pracuje na udržaní nízkych životných nákladov vo vašej oblasti tým, že šetrí peniaze na sanitárne služby. Tým, že si na ceste do práce alebo na prechádzke parkom zoberiete fľašu s vodou, prispejete k zachovaniu krásy miest, ktoré si vy a ostatní tak užívate.

18. Zavolajte rodičom

Bez ohľadu na to, koľko máte rokov, zavolať rodičom (alebo akémukoľvek členovi rodiny) len na bežný rozhovor môže urobiť s vaším vzťahom zázraky. Aj keď vaša rodina tu bude vždy na vašu podporu, stále je dôležité pripomenúť im, akí ste vďační za túto skutočnosť – a že ste vždy aj na druhom konci linky.

19. Zaplaťte niekomu jedlo

Keď budete nabudúce v reštaurácii rýchleho občerstvenia, miňte pár euro navyše, aby ste zaplatili za jedlo osoby za vami v rade. Ak tak urobíte, určite vám to zlepší náladu a môže to dokonca ovplyvniť osobu, ktorá od vás dostala jedlo zadarmo, aby túto láskavosť odovzdala niekomu inému. Alebo keď bude niekomu chýbať pár drobných, neotáľajte a pomôžte mu.

20. Zanechajte pozitívnu recenziu

Ľudia majú tendenciu písať recenzie len vtedy, keď majú obzvlášť zlú skúsenosť, a tak zanechávajú weby zaplavené negatívnymi recenziami, ktoré odrádzajú ľudí od návštevy reštaurácií a obchodov. Takže nabudúce, keď budete mať niekde skvelé jedlo alebo sa stretnete s mimoriadne priateľským spoločníkom v obchode, nezabudnite mu zanechať peknú online recenziu. Dobrá recenzia má silu posilniť reputáciu firmy alebo služby tým, že priláka ďalších potenciálnych zákazníkov.

pocitac
pixabay.com

21. Prejavte trochu láskavosti telemarketingu

Rovnako ako vy, aj telemarketéri sú skutoční ľudia, ktorí majú prácu – a zakaždým, keď im zavesíte bez toho, aby ste ich nechali hovoriť, neuveriteľne im sťažujete prácu. Takže, keď vám nabudúce zavolá telemarketér, precvičte si trpezlivosť a aspoň prečkajte jeho monológ, než zdvorilo odmietnite čokoľvek, čo vám ponúkajú, a zložte telefón. Týmto spôsobom obaja ukončíte konverzáciu v pozitívnejšom svetle.

22. Povzbudzujte niekoho, aby išiel za svojím cieľom

Keď ste naposledy urobili veľkú zmenu vo svojom živote, dostali ste od priateľa alebo člena rodiny nejaké povzbudivé slová? Ak áno, potom poznáte silu povzbudzujúcich rozhovorov, najmä ak ide o veľké životné rozhodnutie. Len niekoľkými slovami povzbudenia môžete zmeniť priebeh celého života človeka a pomôžete mu cítiť sa dobre, že sa venuje svojej vášni.

23. Pomôžte staršiemu človeku s nákupom

Namiesto toho, aby ste stáli a sledovali, ako starší človek zápasí s potravinami, venujte mu päť minút a pomôžte mu odniesť veci. Zabránite, aby sa prípadne zranil, a dokážete mu, že na tomto svete sú dobrí ľudia!

24. Buďte k sebe láskavejší

Iste, všetky malé, „nezištné“ skutky láskavosti na tomto zozname vám môžu pomôcť cítiť sa úžasne, ale najlepší spôsob, ako skutočne zlepšiť svoje duševné zdravie, je byť k sebe láskavejší. Stanovenie nemožných štandardov alebo neustále nadávanie si kvôli veciam vás len privedie do kolotoča negatívnych myšlienok, čo v konečnom dôsledku spôsobí, že budete nadávať aj na ľudí okolo vás. Precvičujte si láskavosť k sebe a bude oveľa jednoduchšie robiť to isté s ostatnými.

Zdroj: bestlifeonline.com, pixabay.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu