35. výročie Sviečkovej manifestácie má ľudí zjednotiť v zápase o spoločné dobro

0
35. výročie Sviečkovej manifestácie má ľudí zjednotiť v zápase o spoločné dobro

Tohtoročný 25. marec sa bude niesť v znamení 35. výročia Sviečkovej manifestácie – významného občianskeho vystúpenia proti komunistickému režimu, ktorého cieľom bolo dosiahnuť náboženské a občianske slobody vo vtedajšom Československu.

Sviečková manifestácia v marci 1988 spontánne spojila prakticky celú vtedajšiu demokraticky zmýšľajúcu občiansku spoločnosť na Slovensku. Výrazne tak prispela k uvedomeniu si sily občianskeho hlasu a dláždila tak cestu k pádu komunistického režimu.

Hľadajme skôr to, čo spája, ako to, čo rozdeľuje

Schopnosť zjednotiť sa v zápase o spoločné dobro, ktoré presahuje čiastkové ciele jednotlivých skupín; ochota hľadať skôr to, čo spája ako rozdeľuje, a tak prispievať k duchu spolupráce a zmierenia v spoločnosti a v neposlednom rade záujem o veci verejné – sú nadčasové odkazy Sviečkovej manifestácie.

Preto sú pre nás inšpiráciou aj slová pani prezidentky SR z 29.11.2022: „Spojme sily, napriek rôznym názorom a pri plnom uvedomení si ťaživej reality. Nevzdávajme dôveru, že slušný a poctivý život prežitý pre svojich blízkych, pre komunitu, pre spoločnosť a pre Slovensko, má zmysel.“

Pamätník Sviečkovej demonštrácii na Hviezdoslavovom námestí. Patrik Kovačovský, 2008

Fórum kresťanských inštitúcií, v spolupráci s viac ako desiatkou partnerských organizácií, pripravuje okolo dátumu výročia bohatý program, ktorého cieľom je nielen poukázať na historický význam Sviečkovej manifestácie, ale aj na jej aktuálne posolstvo pre dnešok.

Základnými bodmi tohtoročnej pripomienky sú tieto podujatia:

23. marec, štvrtok

Projekcia dokumentárneho filmu Sviečková manifestácia (ÚPN) spojená so svedectvami
aktérov historických udalostí (Post Bellum), diskusia s účastníkmi manifestácie a historikmi
ÚPN v Pistoriho paláci o 17:00.

24. marec, piatok

Na pozvanie – slávnostné kolokvium – od 10:00 do 12:00 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho Paláca – za účasti pani prezidentky Zuzany Čaputovej, ako aj zvolávateľa Sviečkovej manifestácie v roku 1988 Františka Mikloška, zástupcov Konferencie biskupov Slovenska a Ekumenickej rady cirkví, Ústavu pamäti národa, atď.

V predvečer výročia o 18.00 sa uskutoční slávnostná sv. omša v kostole Jezuitov (Františkánske námestie, Bratislava), kde hlavným celebrantom bude gréckokatolícky biskup Peter Rusnák. Následne s abude okolo 19:00 konať sviečkový sprievod – od kostola Jezuitov k pamätníku Sviečkovej manifestácie, kde sa uskutoční asi hodinový program.

Manifestácia desaťtisícov Bratislavčanov na Námestí SNP v Bratislave 24. novembra 1989. Foto: TASR/Vlastimil Andor

25. marec, sobota, deň výročia

Mestská hra pre mladých, deti a rodiny, začiatok na námestí SNP od 13:30 do 15:45. Jej cieľom je priblížiť hodnoty Sviečkovej manifestácie – najmä zmierenie, toleranciu a spoluprácu „ponad vlastnú bublinu“. Pripravuje ju Slovenský skauting.

Slávnostné verejné zhromaždenie o 16.00 hod za účasti najvyšších ústavných činiteľov s čestnou strážou na nám. Eugena Suchoňa v Bratislave. Kladenie sviečok a vencov, príhovory pozvaných hostí pri pamätníku Sviečkovej manifestácie.

O 17.45 začne sprievod z Rybného námestia s Korunkou Božieho milosrdenstva, pri pamätníku Večeradlo za víťazstvo Nepoškvrneného Srdca Panny Márie.

Sprievodné podujatia:

13. – 17. marec

Sviečková manifestácia 25. marca 1988 – panelová výstava Ústavu pamäti národa v Európskom parlamente v Štrasburgu

24. marec, piatok

Otvorenie XV. ročníka projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom

26. marec, nedeľa, 10.00 – 11:30

Cesta k slobode – tematická prehliadka Bratislavy pre rodiny s deťmi, začiatok pri pamätníku
Sviečkovej manifestácie, vstup je voľný

29. marec, streda, 19.00

Diskusia o Sviečkovej manifestácii v Slovenskej katolíckej misii v Bruseli

Podujatia sa konajú pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky

Zdroj: Fórum kresťanských inštitúcií

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu