4 tipy, ako farebne zladiť kuchynský kút s obývačkou

S farbami sa dá v interiéri vyhrať na stovky spôsobov. Vedia priestor opticky zväčšiť, zmenšiť, predĺžiť, presvetliť aj prepojiť. Vytvoriť ale plynulý prechod medzi obývacou izbou, jedálenským kútom a kuchyňou je výzvou pre nejedného bytového dizajnéra. Inšpirujte sa našimi tipmi a zjednoťte váš domov v niekoľkých krokoch.

1.     Praktické doplnky, ktoré spolu dokonale ladia

Ako najlepšie farebne zladiť obývaciu izbu s kuchynským a jedálenským kútom? Stavte na farebné doplnky. A to ako kuchynské, tak i tie bytové. Napríklad sendvičovač na kuchynskej linke, váza na jedálenskom stole a dekoračné vankúše na pohovke zladené v jednom tóne, celý priestor harmonicky prepoja. Všeobecne tento trik najlepšie funguje v interiéroch ladených do neutrálnych tónov, ktorým sýte odtiene pridajú na osobitosti.

2.     Renovujte kuchyňu bez búrania

Premýšľate, ako dodať kuchyni nový kabát bez búrania a nákladných renovácií? Nič nepomôže interiéru toľko, ako keď ho zbavíte opraskaných stien a zašlých obkladov. Moderné tapety si zamilovali bytoví architekti aj dizajnéri. Sú totiž prekvapivo funkčné, odolné a všestranné. Tapety za kuchynskou linkou tak razom premena kuchyňu na nepoznanie a s trochou šikovnosti ich aplikáciu zvládnete svojpomocne. V ponuke dnes zoženiete ako imitácie obkladov, tak netradičné fototapety, ktoré kuchyni dodajú punc nevšednosti.

3.     Oddeľte vizuálne jednotlivé zóny

Obvyklým prechodom medzi kuchyňou a obývačkou býva jedálenský stôl. Aj tento priestor je ale dôležité opticky oddeliť. Jedným z najlepších spôsobov, ako definovať jednotlivé zóny v otvorenom priestore, sú kusové koberce. Parádne s nimi oddelíte jedálenský kút od zvyšku obývacej izby a miestnosť zároveň bude vyzerať ucelene. Celú miestnosť doplní televízor s ambient módom. Nezabudnite ani na osvetlenie. Hoci sa jedná v podstate o jednu veľkú miestnosť, osvetlenie by malo funkčné zóny oddeliť. Stropné svietidlá by preto mali byť v kuchyni, nad jedálenským stolom a v obývacej izbe.

4.     Stavte na jeden element

Metalické odtiene kovu, drevo alebo betón. Stačí jeden výrazný prvok a otvorený priestor medzi kuchyňou a obývačkou razom vizuálne prepojíte. Tento element premietnite do priestoru v podobe kuchynských úchytiek, osvetlenia alebo interiérových doplnkov. A rovnakým spôsobom hravo zladíte celý domov. V spálni môžete mať nočné lampy s pozlátenými nožičkami, v obývacej izbe luster vo farbe zlata a v predsieni zrkadlo so zlatým rámom. Aj jeden taký detail prepožičia vášmu domovu harmonický ráz a štýl.

Zdroj obrázku:  Julia Vadi / Shutterstock.com