5 bezpečných destinácií pre sólo cestovateľky

0
5 bezpečných destinácií pre sólo cestovateľky
Image by Angela Huang from Pixabay

Sólo cestovanie je medzi ženami čoraz obľúbenejšie. Pre mnohé z nich takáto dovolenka závanom slobody a nezávislosti, umožňuje im vybrať sa svojou cestou a objavovať destinácie vlastným tempom. 

Je to tiež príležitosť vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, budovať si sebadôveru a rozvíjať schopnosti riešiť problémy. Sólo cestovateľky často ľahšie spoznávajú nových ľudí.

Cestovanie osamote má už niekoľko rokov rastúci trend. Potvrdzujú to výsledky prieskumov i cestovné kancelárie, ktoré registrujú zvýšený záujem o rezervácie pre jednu osobu. Podľa údajov Condor Ferries, 59 % sólo cestovateliek by v nasledujúcich 12 mesiacoch opäť cestovalo osamote. Je však veľmi dôležité, aby si starostlivo vyberali bezpečné destinácie. Do úvahy treba brať napríklad mieru kriminality, postoj miestnych obyvateľov k ženám či kultúrne zvyklosti.

V týchto krajinách si ženy užijú bezpečné sólo dobrodružstvá. Index bezpečnosti vychádza z údajov portálu Numbeo, kde krajiny hodnotia cestovatelia z celého sveta.

Japonsko

Index bezpečnosti: 77,4 (9. miesto)

Pre mimoriadne nízku mieru kriminality patrí Japonsko medzi najlepšie destinácie pre cestovateľky. Môžu sa spoľahnúť na efektívnu verejnú dopravu a zažiť kultúru, ktorá si cení zdvorilosť a úctu. Cestovateľky môžu preskúmať metropolu Tokio, ktorá je známa svojimi rušnými nákupnými štvrťami, historickými chrámami a modernými atrakciami, ako je Tokyo Skytree. Kjóto, kultúrne srdce Japonska, ponúka pokojnejšie zážitky vďaka tradičným čajovniam, chrámom a nádherným bambusovým lesom.

Island

Index bezpečnosti: 74,6 (18. miesto)

Krajina ohňa a ľadu sa môže pochváliť úžasnými prírodnými scenériami vrátane ľadovcov, sopiek a gejzírov, ale aj bezpečnosťou, dôrazom na rodovú rovnosť a otvorenosťou. Hlavné mesto Reykjavík je očarujúce mesto s pulzujúcim nočným životom, múzeami a jedinečnou architektúrou. Milovníci prírody môžu preskúmať Zlatý okruh, ktorý zahŕňa národný park Þingvellir, vodopád Gullfoss a geotermálnu oblasť Geysir. K nezabudnuteľným zážitkom patrí aj pozorovanie polárnej žiary, na tú však treba mať kus šťastia.

Dánsko

Index bezpečnosti: 73,7 (22. miesto)

Dánsko sa neustále zaraďuje medzi najbezpečnejšie krajiny sveta s vysokou kvalitou života a progresívnou spoločnosťou. Hlavné mesto Kodaň je očarujúce v každom ročnom období, dokonca aj v mrazivých dňoch. Nechajte sa stiahnuť cyklistickou kultúrou, prezrite si zámok Rosenborg, ikonickú sochu Malej morskej víly či farebný prístav Nyhavn. Cestovateľky si môžu vychutnať kaviarne, dizajnové obchody a múzeá, ako napríklad Národné múzeum a Ny Carlsberg Glyptotek. Zábavný park Tivoli Gardens ponúka čarovný zážitok, zatiaľ čo neďaleké mestá Roskilde a Odense umožňujú nahliadnuť do dánskej vikingskej histórie a literárneho dedičstva.

Image by Alexandru Manole from Pixabay

Portugalsko

Index bezpečnosti: 68,8 (32. miesto)

Priateľské Portugalsko očarí svojou pohostinnosťou, krásnou prírodou a bohatým kultúrnym dedičstvom. Hlavné mesto Lisabon je známe svojimi historickými štvrťami, malebnými vyhliadkami a rušným nočným životom. Cestovateľky si môžu prezrieť štvrť Alfama, navštíviť ikonickú vežu Belém a prejsť sa mestom legendárnou električkou číslo 28. Úplne inú atmosféru má malebné Porto s očarujúcou promenádou na oboch stranách rieky Douro, s výhľadmi a doplnenými o pohárik portského vína. Región Algarve na úplnom juhu krajiny je miestom pre oddych na nádherných plážach či prechádzky po chodníkoch okolo dramatických pobrežných útesov.

Estónsko

Index bezpečnosti: 76,2 (12. miesto)

Estónsko s nízkou mierou kriminality a príjemnou atmosférou je vynikajúcou destináciou pre cestovateľky, ktoré hľadajú kombináciu modernosti a histórie. Z Estónska sa stalo európske centrum inovácií a startupov, čo sa odráža v jeho multikultúrnosti a vysokej úrovni znalosti angličtiny. Hlavné mesto Tallinn má skvelo zachované stredoveké centrum, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Prechádzky dláždenými uličkami s historickými budovami a vyhliadkami si spríjemnite zastávkami v pôvabných kaviarňach. Štvrť Talliskivi V starých industriálnych priestoroch v štvrti Telliskivi vyrástlo kultúrne a kreatívne centrum, ktoré je jednou z najobľúbenejších a najmodernejších častí Tallinnu. Zaujímavým kontrastom sú tradičné domy s drevenými obkladmi. Cestovateľky môžu preskúmať aj malebný národný park Lahemaa, navštíviť množstvo múzeí a užiť si miestne kúpele.

Autor článku: Michel Struhárová

 

žiadne príspevky na zobrazenie