5 izbových rastlín, ktoré nepotrebujú slnečné svetlo

0
5 izbových rastlín, ktoré nepotrebujú slnečné svetlo

Tieto rastliny majú okamžitý rozjasňujúci efekt, aj keď je váš priestor tmavý. Ak existuje jeden spôsob, ako rozjasniť fádny priestor, je to izbová rastlina alebo aj dve.

Bohužiaľ, problém s matnými, nudnými priestormi je v tom, že im často chýba slnečné svetlo – niečo, čoho väčšina rastlín potrebuje nadbytok. Ale ak ste nervózni z toho, že má vaša izba okná orientované na sever (alebo nemá žiadne okná) a zabije každú rastlinu, ktorú si prinesiete domov, nebojte sa.

Prečítajte si náš zoznam najkrajších izbových rastlín, ktoré nepotrebujú slnečné svetlo a môžu prosperovať s minimálnou pozornosťou.

1. Difenbachia škvrnitá (Dumb cane)

Táto tropická izbová rastlina bude šťastne žiť na každej poličke alebo príručnom stolíku, bez ohľadu na to, kde sa nachádzate na slnku. Podľa Inštitútu potravinových a poľnohospodárskych vied University of Florida, hlúpa trstina alebo dieffenbachia, ak sme technickí, uprednostňuje rozptýlené slnečné svetlo alebo čiastočný tieň, ale znesie úplný tieň. Má tiež rád typické domáce teploty 20 až 25 stupňov. Pravidelne ju zalievajte a vo vašej starostlivosti bude prekvitať.

Jedna vec, ktorú by ste si mali zapamätať, je, že táto rastlina je jedovatá pre dospelých, deti a domáce zvieratá. V skutočnosti bola dieffenbachia pôvodne nazývaná hlúpa trstina, pretože jej šťava môže pri požití spôsobiť opuch úst a hrdla, takže človek nemôže hovoriť – alebo ešte horšie.

Difenbachia, wikipedia.org

2. Zelenec chocholatý (Spider Plant)

Zelenec je ďalšou odolnou izbovou rastlinou pre ľudí, ktorým chýbajú záhradkárske znalosti alebo prístup k priamemu slnečnému žiareniu. „Zelence oceňujú jasné až mierne nepriame slnečné svetlo, ale to neznamená, že nemôžu prežiť bez slnečného svetla,“ hovorí Bliss Bendall, certifikovaný záhradník v New York Botanical Garden. „Zavedené rastliny zelenca môžu prijať rôzne typy svetla.“ Jediná svetelná situácia, ktorú však nenávidia, je priame horúce slnko, ktoré im môže spáliť listy.

Venujte osobitnú pozornosť tomu, aby ste svoju „pavúčiu rastlinu“ nepreliali; dobrým pravidlom je udržiavať pôdu vlhkú. A nebojte sa: Zelenec dostala svoje meno, pretože pestuje malé zhluky rastlín, ktoré trochu pripomínajú pavúky, nie preto, že priťahujú pavúkovce.

Zelenec, Chlorophytum Comosum, wikipedia.org

3. Brečtan popínavý (English Ivy)

Anglický brečtan je mimoriadne odolný. Podľa SFGate sa mu darí v akomkoľvek množstve svetla, od plného slnka až po úplný tieň. Ak sa rozhodnete priniesť anglický brečtan do svojho domova, mali by ste naplánovať, aby sa vyšplhal, a uložte ho do závesného košíka alebo zarámovanej mriežky. Brečtan si samozrejme môžete orezať do ľubovoľného tvaru.

Dôkladne zalejte brečtan a pred opätovným zalievaním nechajte pôdu vyschnúť na dotyk do hĺbky pol palca. Dajte pozor – táto rastlina je jedovatá pre ľudí a mnohé zvieratá; držte jeho koncové listy mimo zvedavých rúk a labiek.

Prečítajte si: Ak vaše rastliny odumierajú, pomôže im tento trik

Brečtan popínavý – Hedera Helix, wikipedia.org

4. Pothos

Existuje dôvod, prečo je pothos typickou izbovou rastlinou: Môže prežiť v priestoroch s malým prirodzeným svetlom (a dokonca aj s niekoľkými žiarivkami!). V skutočnosti jediné osvetlenie, ktoré Pothos nemá rád, je jasné, priame slnko. Prispôsobivá rastlina môže byť pestovaná vo vode alebo v pôde a pôde hustej na živiny a chudobnej na živiny.

Zavlažujte svoj pothos každý jeden až dva týždne a uvedomte si bežné príznaky nadmerného zalievania, ako sú žltnutie listov a čierne stonky. Rastlina vhodná pre začiatočníkov vám prinesie veľa úžitku dplaty za veľmi malé úsilie. A via sa aj nádherne popínať okolo stien.

Pothos zlatý, Epipremum Aureum, wikipedia.org

5. Svokrin jazyk (Snake plant)

Svokrin jazyk je ďalšou izbovou rastlinou, ktorá dokáže tolerovať takmer akékoľvek vnútorné podmienky. Podľa HGTV sa im darí pri nízkej až vysokej úrovni osvetlenia, ale najlepšie sa im darí asi 3 metre od okna. Udržať túto rastlinu šťastnou je o poskytovaní správneho množstva vody. Pretože „hadie rastliny“ sú sukulenty – čo znamená, že si ukladajú vodu do listov a koreňov – nevyžadujú veľa pitia a nadmerné zalievanie ich môže zabiť. Každý deň sa dotknite prstom pôdy; keď je na dotyk suchý, počkajte jeden alebo dva dni na zalievanie.

Svokrin jazyk, Dracaena Trifasciata, wikipedia.org

Zdroj: bestlifeonline.com

Ohodnoťte článok

4.1

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu