Ak vaše rastliny odumierajú, tento jednoduchý trik ich oživí

0
Ak vaše rastliny odumierajú, tento jednoduchý trik ich oživí
pixabay.com

Ak toto pridáte do pôdy, môže to zachrániť vašu domácu záhradku. Pre tých z nás, ktorí nemajú dlhoročné skúsenosti s rastlinami, sa udržanie izbových rastlín nažive môže zdať takmer nemožné. Buď im dáte príliš veľa alebo málo.

Kým zistíte, aké je ideálneho množstva vody, živín, pôdy a slnka, môžete prejsť mnohými pokusmi a omylmi. Ak sa chcete zbaviť týchto dohadov, zostavili sme odborné rady, ktoré vám pomôžu lepšie sa starať o vaše bylinky. Čítajte ďalej a zistite, čo by ste mali pridať na dno kvetináča, ak vaše rastliny umierajú.

Ako zistíte, že vašej rastline nie je dobre?

Alfred Palomares, viceprezident pre merchandising na 1-800-Flowers.com vysvetľuje, že „pochopenie presných požiadaviek na starostlivosť o vašu rastlinu, správne zavlažovanie [rutina] a drenáž sú kľúčom k tomu, aby sa jej darilo.“

Začiatočníkom rastlín odporúča, aby hľadali známky toho, že ich zeleň je premočená alebo trpí hnilobou koreňov, ktorá môže byť smrteľná. „K hnilobe koreňov dochádza, keď sa voda zachytí v kvetináči a nemôže ľahko pretiecť cez pôdu,“ hovorí.

„Ak z rastliny začnú opadávať nové alebo staré listy a majú zelenú, hnedú alebo žltú farbu alebo pôda začala páchnuť hnilobným zápachom, je veľká šanca, že rastlina mala príliš veľa vody na pitie.“ Ak vaša milovaná rastlina vykazuje známky hniloby koreňov, všetka nádej ešte nie je stratená.

Pridajte špongiu na spodok kvetináča

Palomares radí „umiestniť špongiu na spodok kvetináča, aby ste zachránili rastlinu, ktorá momentálne trpí hnilobou koreňov.“

Podľa Huff Post ak chcete rastlinu jemne vybrať z kvetináča, tak ju otočte nabok a „jemne ju chyťte za stonky alebo listy a poklepkávajte na dno nádoby, kým sa rastlina nevysunie“. Pred pridaním špongie do kvetináča z nej vyžmýkajte vodu. Potom vyberte z kvetináča nečistoty a presaďte rastlinu.

pixabay.com

Vyberajte si špongiu múdro

Špongie fungujú tak, že absorbujú prebytočnú vlhkosť v kvetináči. Keďže špongie sú porézne, Palomares hovorí, že „poskytnú dodatočný priestor pre prúdenie vzduchu cez pôdu“. Aj keď môžete použiť bežnú špongiu z obchodu s potravinami, je dôležité vybrať si správnu veľkosť.

Dbajte na veľkosť nádoby a veľkosť špongie,“ varuje Palomares. „Ak je nádoba príliš veľká, korene rastliny môžu nakoniec vrásť do špongie a okolo nej.“ Záhradnícke know-how odporúča použiť špongiu, ktorá nebola ošetrená čistiacim prostriedkom alebo antibakteriálnymi zlúčeninami. Hubky však môžete ošetriť aj samostatne zriedeným bielidlom, aby ste predišli plesniam. A môžete ich aj orezať, aby ste sa uistili, že majú správnu veľkosť a tvar pre váš kvetináč.

Uistite sa, že používate správny typ kvetináča

Ak sa rozhodnete umiestniť špongiu na dno kvetináča, uistite sa, že používate správny typ kvetináča. Palomares odporúča jednu so správnou drenážou, pretože „ak máte tendenciu prelievať vodu alebo máte v kvetináči slabú drenáž, špongia sa časom presýti a nesplní svoj účel.“

Podľa HGTV by ste mali dvakrát skontrolovať drenáž, aby ste sa uistili, že prebytočná voda môže ľahko uniknúť. Ak nemá dostatočnú drenáž, je ľahké skončiť preliatím vašej rastliny pomocou špongie alebo bez nej, pretože voda nemá kam ísť.

pixabay.com

Vyskúšajte trik s kockami ľadu

Ak hľadáte alternatívu k špongii, existuje trik s kockami ľadu, kde raz týždenne umiestnite dve kocky ľadu na základňu rastliny, aby ste im poskytli stálu hydratáciu. Táto technika bola prvýkrát preskúmaná v roku 2017 Americkou spoločnosťou pre záhradnícke vedy a odvtedy sa objavila na Reddite a Instagrame ako hack na rastliny.

Táto metóda umožňuje, aby sa ľad v priebehu času pomaly topil, takže môžete sledovať, koľko vody vaša rastlina dostáva. Ale buďte opatrní: Hoci to funguje na orchidey, nízka teplota ľadu môže jemnejšie rastliny šokovať.

Zdroj: bestlifeonline.com

žiadne príspevky na zobrazenie