5 vecí, ktoré v Amerike nemôžete robiť, keď nie ste zaočkovaní

vakcinacia
pixabay.com

Rok a pol sme strávili riešením pandémie COVID a väčšina z nás by nechcela nič iné, len aby sa veci konečne vrátili do normálu. Ale keďže sa šíri variant Delta a ďalšie mutácie vírusu, možno sa budeme musieť uspokojiť s novým normálom.

V prípade očkovaných osôb sa súčasná situácia nelíši od toho, ako to bolo pred pandémiou. Teraz, keď mnohé inštitúcie vyžadujú doklad o očkovaní, sa to môže neočkovaným ľuďom, najmä v Amerike, môže pekne skomplikovať. A čoskoro možno niektoré obmedzenia budú platiť aj u nás.

1. Reštaurácie

Keď sa počasie ochladí, môžete sa tešiť na večeru vo svojich obľúbených podnikoch, ale v niektorých reštauráciách sa budete musieť preukázať očkovaním. Minulý mesiac starosta New Yorku Bill de Blasio oznámil, že očkovanie bude vo všetkých reštauráciách v New Yorku povinné, a to s účinnosťou od 13. augusta.

Ostatné stravovacie zariadenia vo veľkých mestách, ako sú New Orleans, San Francisco a Philadelphia, zaviedli povinný dôkaz očkovania. Experti ale tiež varujú neočkované osoby, aby sa od reštaurácií držali ďalej, aj keď taká požiadavka ešte neexistuje.

„Poviem to na rovinu: Ak nie ste práve očkovaní v USA, nemali by ste ísť do baru, a nemali by ste jesť v reštaurácii. Hrozí vám veľké riziko nákazy,“ povedal pre CNN Jonathan Reiner, profesor medicíny na Univerzite Georga Washingtona.

foto: unsplash.com

2. Koncerty

V poslednom čase sa čoraz častejšie objavujú požiadavky na očkovanie na niektorých podujatiach, napríklad koncertoch. A to zabraňuje ísť neočkovaným osobám prísť na takéto akcie. Dvaja z najväčších promotérov hudobných koncertov, AEG a Live Nation, oznámili, že budúci mesiac budú pre hostí oznámené požiadavky na zaočkovanie, ale aj niektorí ďalší organizátori tiež už tieto opatrenia presadzujú.

Od 4. októbra sa bude na koncertoch organizovaných Live Nation požadovať od návštevníkov dôkaz o očkovaní alebo nedávny negatívny test na COVID. Ale napríklad AEG umožní vstup iba tým návštevníkom, ktorí predložia dôkaz o očkovaní už od 1. októbra.

Iní hudobníci oznámili svoje vlastné požiadavky na nadchádzajúce koncerty či turné, ako napríklad Eagles, ktorí na svoj koncert 5. novembra v Seattli prijmú iba plne očkovaných návštevníkov. Sean Agnew, spoluvlastník koncertného domu Union Transfer v Pensylvánii, uviedol, že aj iní umelci neprijmú nič iné, len dôkaz o očkovaní, bez možnosti testovania. „Chcú hrať iba pred úplne očkovaným davom,“ povedal.

Prečítajte si: Dánsko dostalo koronavírus pod kontrolu, vďaka vysokej miere zaočkovanosti ruší všetky obmedzenia

pixabay.com

3. Hotely

Ak plánujete akékoľvek nadchádzajúce cesty, možno budete musieť byť zaočkovaní, pretože niektoré hotely v USA požadujú, aby sa hostia pred nástupom na pobyt preukázali očkovaním.

Portoriko v auguste vydalo ostrovný mandát a vyžaduje, aby všetci hostia a zamestnanci všetkých hotelov, penziónov a krátkodobých prenájmov, ako je Airbnb, predložili dôkaz o očkovaní alebo negatívnom teste PCR alebo o rýchlom teste absolvovanom 72 hodín pred príchodom. A spoločnosť Elite Island Resorts, ktorá má niekoľko hotelov v Karibiku, nariadila od 1. septembra hosťom očkovanie.

„Po zvážení všetkých možností, problémov a obáv je povinné očkovanie najmúdrejšou možnosťou pri ochrane cestovného ruchu v týchto obľúbených destináciách, ktoré sú také dôležité pre prežitie toľkých zamestnancov. A je jediným spôsobom, ako budeme môcť cestovať a udržať turizmus počas jesene a zimy silný,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Elite Island Resorts Robert A. Barrett.

pixabay.com

4. Vysoké školy

Mnoho noho vysokých škôl prijíma na akademickej pôde počas jesenného semestra iba očkovaných študentov. Podľa Chronicle of Higher Education viac ako 1 000 vysokých škôl a univerzít vyžaduje k 2. septembru vakcíny pre aspoň niektorých študentov alebo zamestnancov.

Patrí sem Harvardská univerzita, Univerzita v Južnej Kalifornii a Northwestern. Niektoré inštitúcie zašli dokonca tak ďaleko, že očkovali nezaočkovaných jedincov. Hovorca Brian Coy nedávno vyčlenil asi 240 študentov z dôvodu, že neboli úplne zaočkovaní proti koronavírusu.

Univerzity Virginia Tech a Xavier tiež vylúčili neočkovaných študentov. Chi-Chung Keung, hovorca kampusu Cal State Fullerton, pre CalMatters uviedol, že nedodržanie školských požiadaviek na očkovanie „môže mať za následok vylúčenie z triedy“. Univerzita Humboldt State uviedla, že neočkovaným študentom bude zablokovaný prístup do školy a zmeškané hodiny „nebudú ospravedlnené“.

Prečítajte si: Švajčiarsko zmenilo podmienky pre vstup do krajiny, cestujúci musia byť zaočkovaní alebo otestovaní

pixabay.com

5. Divadlá

Aj divadlá a kiná v USA v súčasnosti tiež vyžadujú dôkaz o očkovaní. Niektoré kiná vo veľkých mestách ako New York City, Portland, New Orleans a San Francisco už oznámili požiadavky na očkovanie. V New Yorku broadwayské divadlá vyžadujú doklad o očkovaní.

Po viac ako roku odstavenia sa majitelia a prevádzkovatelia všetkých 41 broadwayských divadiel v meste dohodli na nariadení očkovania divákov, účinkujúcich a personálu divadla na všetky predstavenia od októbra 2021. Na predstaveniach v novembri sa Asociácia ešte dohodne v priebehu septembra. Preskúma aktuálnu situáciu, aby sa rozhodla, či túto požiadavku predĺžia alebo nie.

Zdroj: bestlifeonline.com