Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

AKČNÉ TIPY PR ČLÁNKY

6 tipov, ako zariadiť izbičku pre malé deti

Zdieľať

Deti milujú voľný priestor pre hru. Veľkú radosť im urobia schovávačky, domčeky a bunkre. Vy túžite po praktickosti a bezpečnosti. Poradíme vám, ako zariadiť detskú izbu, aby ste boli spokojní vy aj vaši najmenší.

1. Rozdeľte izbu do bezpečných a funkčných zón

Detskú izbu rozdeľte do troch zón: na spanie, na hranie a na učenie. Každá zóna by mala byť bezpečná a praktická. Dbajte na to, aby sa deti nezranili alebo si akokoľvek neublížili. Napríklad neumiestňujte detský nábytok pod okno. Deti by po ňom mohli vyliezť a vypadnúť von. Pozor si dajte aj na ostré hrany. Môžete ich chrániť napríklad mäkkými chráničmi nábytku. Do detských izieb sa predávajú vo veselých farbách alebo v tvare roztomilých zvieratiek.

2. Vyberte kvalitnú posteľ a matrac

Deti trávia v posteli veľa času. Okrem nočného spánku si doprajú odpočinok počas dňa, čítajú si, desiatujú alebo sa rozprávajú s kamarátmi. Deti neustále rastú a ich stavba tela sa vyvíja. Kvalitný matrac je pre ich chrbticu veľmi dôležitý. Prednosť dajte priedušným a prírodným materiálom. Tie sú pre detskú citlivú pokožku najpríjemnejšie a navyše sú veľmi odolné.

Dôležitá je tiež kvalita konštrukcie postele. Počítajte s tým, že deti budú po posteli liezť, skákať na nej a hrať sa. Materiál musí vydržať dlhodobú záťaž. Vytvorte deťom originálny spací kútik v podobe postele v tvare domčeka alebo teepee. Uvidíte, že sa od teraz budú na spánok tešiť.

3. Látky a obliečky kupujte s ohľadom na citlivú detskú pokožku

Do detskej izbičky vyberajte len tie najkvalitnejšie látky a obliečky, ktoré sú ohľaduplné k citlivej detskej pokožke. Detský textil by mal spĺňať tie najprísnejšie požiadavky na kvalitu.

Dbajte na to, aby pri jeho výrobe neboli použité žiadne chemické farbivá. Ako to spoznáte? Napríklad podľa certifikátu Oeko-Tex® Standard 100. Najvhodnejším materiálom je 100% bavlna. Prečo? Ľahko sa udržiava a odoláva aj vyšším teplotám nad 60 °C. Práve pri nich odstránite vírusy, baktérie a ďalšie organizmy.

Detské obliečky do postieľky majú najčastejšie rozmery 90 × 120, 90 × 130, 90 × 140 a 100 × 135 cm. Stretnúť sa ale môžete aj s inou veľkosťou. Postieľku si radšej vždy premerajte, nech máte istotu. Na detskú posteľ pre väčšie deti vyberajte detské obliečky 140 × 200 cm.

Detských motívov je celý rad, záleží len na vašom vkuse a záujmoch dieťaťa. Vyberte im obliečky v neutrálnych farbách alebo siahnite po veselých motívoch, kvietkoch, autách, vlakoch alebo zvieratkách.

4. Zariaďte deťom praktický študijný kútik

Pre malé deti do školského veku slúži izba hlavne na hranie. V tomto období nie je potrebné miestnosť vybaviť pracovným stolom ani ergonomickú stoličkou. Sú vaše deti vo veku, kedy si rady kreslia alebo sa pripravujú do prvej triedy? Zariaďte im pracovné miesto, kde si budú môcť rozložiť knižky, papiere alebo kresliace potreby. Stôl by mal byť ľahko udržiavateľný. Počítajte s tým, že bude často špinavý od farieb a pasteliek. Zaujímavým doplnkom je tiež kresliaca alebo interaktívna tabuľa

5. Dbajte na kvalitné osvetlenie

Kvalitné osvetlenie v detskej izbe je veľmi podstatným interiérovým doplnkom. Okrem dizajnu dbajte tiež na intenzitu žiaroviek. Zamedzíte tak tomu, aby si deti kazili oči a zároveň opticky rozdelíte jednotlivé zóny v izbe. Detské osvetlenie môžete vyberať v mnohých roztomilých dizajnoch a zladiť ho s interiérom detskej izby. Na nočný stolík sa hodí napríklad lampička v tvare zvieratiek, nad posteľ zase mesiac alebo hviezdy. Hravé svetlá a lustre izbu rozveselia a dodajú jej správnu atmosféru. Do zásuvky strčte nočnú lampičku, ktorá je vybavená súmrakovým senzorom. Jej jemné svetlo zaženie pred spaním strašidlá a pomôže drobcom v bezpečí zaspať.

6. Kúpte deťom praktické úložné priestory

Malé deti narobia veľa neporiadku. V ich izbe budete nachádzať rozhádzané hračky, knižky, oblečenie i jedlo. Kúpte im praktické úložné priestory, ktoré porastú spolu s nimi. Môžu to byť nastaviteľné skrine, pojazdné boxy, koše alebo plastové škatule s vekom. Učte deti už od útleho veku, aby si po sebe upratovali veci. Možno zo začiatku nebude ich upratovanie tak dokonalé, ako si predstavujete. Vždy ich ale pochváľte a oceňte, že robia všetko, čo môžu v rámci svojich možností.

Zdroj foto: goldea.sk

REDAKCIA

Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár