6 tipov ako zredukovať domáci odpad

0
6 tipov ako zredukovať domáci odpad

O zero waste sa hovorí takmer všade. Ako si však poradiť s každodennými výzvami? Ako najlepšie zredukujete množstvo odpadu vo vašej domácnosti? Podľa štatistík priemerný Slovák vyprodukuje vyše 300 kilogramov odpadu ročne!

Dáme vám preto 6 praktických tipov, ako sa zbaviť odpadu:

1. Nakupujte potraviny, ktoré majú menej obalov

Ak máte tendenciu kupovať jedlo, ktoré je dodávané v škatuliach zabalených do plastu s jednotlivo zabalenými porciami vo vnútri, pravdepodobne produkujete viac odpadu, ako chcete. Vyhľadajte spôsoby, ako nakúpiť jedlo s minimálnym balením, najmä plastovým, a uvidíte, ako sa váš každodenný kopec odpadu premení na malý kopec.

Vyhľadajte obchod, ktorý ponúka potraviny bez obalu, ktoré si môžete nabrať do vlastných nádob podľa uváženia. Keď prídete domov, uložte ich vo vzduchotesných sklenených alebo plastových obaloch.

2. Namiesto plastových používajte látkové vrecká

Toto malé opatrenie výrazne zníži množstvo odpadu, ktorý prinesiete do svojho domu. Bez ohľadu na to, kde nakupujete, môžete si namiesto toho, aby ste si z obchodu brali plastové sáčky, prineste si svoje vlastné jednorazové textilné tašky. Nachystajte si dopredu pred nákupom niekoľko opakovane použiteľných tašiek a ich uložte ich tam, kde ich nezabudnete vziať so sebou, keď budete najbližšie nakupovať, napríklad do predsiene alebo do kufra auta.

Používanie textilných tašiek neobmedzujte iba na nákupy potravín. Vezmite si jednu so sebou, keď pôjdete nakupovať oblečenie, náradie alebo akékoľvek iné veci, ktoré budete potrebovať.

Prečítajte si rozhovor s Andreou, ktorá vyrába recyklovateľné vrecká

https://www.vecteezy.com/photo/42229636-ai-generated-white-textile-shopping-bag-hanging-on-a-pink-wall

3. Vyhnite sa polotovarom

Urobte večeru namiesto toho, aby ste ju zohrievali. Jedlo z donáškovej služby a večere zohrievané v mikrovlnnej rúre vyžadujú veľa balenia, a to všetko len ide do koša. Určite to trvá dlhšie, ale zvážte nahradenie niektorých vašich hotových jedál domácimi výtvormi. Váš pes vám tiež poďakuje.     

Nakupujte mliečne výrobky v nádobách, ktoré môžete vrátiť. Niektoré mliekarenské spoločnosti ponúkajú systém na vrátenie, v ktorom si kúpite sklenenú kanvicu na mlieko alebo smotanu, a vrátite ju. To je skvelý spôsob, ako obmedziť používanie plastov. Alebo nakupujte z farmárskych trhov. Ponúkajú kopy čerstvých plodín, ktoré sa nikdy nedotkli plastu. Prineste so sebou látkové tašky, aby ste svoje nákupy mohli vziať domov.

4. Preč s plastovými fľašami!

Ak nemusíte, nekupujte si nápoje vo fľašiach. Balená voda – a ďalšie balené nápoje – sú na mnohých miestach hlavným zdrojom odpadu. Na niektorých miestach je balená voda bezpečnejšia ako voda z vodovodu, ale na Slovensku je úplne v poriadku pitie a použitie vody z vodovodu. Ak sa vám nepozdáva jej chuť, môžete ju filtrovať. Je to hospodárnejšie a pre životné prostredie oveľa lepšie.     

Ak naozaj chcete ísť na to precízne, môžete tiež spraviť náhradu za ochutené fľaškové a konzervované nápoje. Napríklad, namiesto nákupu pomarančovej šťavy, prečo si nevytvoriť svoju vlastný? Domáce limonády z limetiek sú tiež skvelou voľbou. 

Ak sa rozhodnete kúpiť nápoje po fľaši, vyberte si skôr veľké nádoby ako malé. Namiesto toho, aby ste si kúpili 10 balení malých fliaš, kúpte si radšej zopár dvojlitroviek.

5. Znížte spotrebu papiera

Ak máte radi počítače, existuje len veľmi málo dôvodov, prečo musíte mať doma veľa papiera. Prijatie opatrení na zníženie množstva papiera, ktoré si kúpite, ako aj množstva papiera, ktoré dostanete poštou, vám môže ušetriť hromady papierov.

Pokiaľ ide o účty, riešte ich bez papiera, namiesto toho sa rozhodnite platiť online. Zvážte čítanie správ online, namiesto toho, aby ste odoberali noviny. Prijmite opatrenia, aby ste zabránili preplneniu nevyžiadanej pošty.

6. Vytvorte si vlastné domáce čistiace prostriedky

Mnohé z nádob používaných na čistiace prostriedky nie sú recyklovateľné, takže nakoniec idú do odpadu. Ak máte čas a vzťah k experimentovaniu, vytvorenie vlastných receptúr a ich uloženie do sklenených nádob môžete ušetriť nielen veľa peňazí, ale aj významne znížite produkciu odpadu. A zároveň vytvoríte pre svoju rodinu prostriedky bez chemikálií.

Môžu to byť napríklad mydlá, šampóny a kondicionéry, či prostriedky na čistenie kuchyne či kúpeľne. V sieti drogérii DM si napríklad môžete načapovať rôzne pracie a čistiace prostriedky do vlastnej fľaše, alebo si zakúpiť fľašu priamo tam a používať ju potom opakovane.

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie