Type to search

AKČNÉ TIPY MAGAZÍN

8 hercov, ktorí stvárnili Ježiša, sa podelili o svoje spomienky na túto rolu

Share

Stvárnenie Božieho syna nebolo pre niektoré z najväčších hollywoodskych talentov jednoduchým výkonom. V priebehu desaťročí filmový priemysel zobrazoval Božieho Syna v mnohých filmoch a televíznych seriáloch. Viaceré z nich majú však veľmi rozdielne recenzie, či už vo filmovom priemysle, ale aj v kresťanských kruhoch.

Bez ohľadu na to, aký úspešný bol film, zhostiť sa úlohy zahrať Ježiša Krista nebolo ľahkým počinom ani pre tých najväčších hercov v Hollywoode. Pre niektorých to bola rola, ktorá určovala ich hereckú kariéru, zatiaľ čo iní herci hrali celý rad ďalších hereckých rolí.

Je zaujímavé, že niektorí herci, ktorí hrali Krista, neboli kresťansky alebo nábožensky založení, ale napriek tomu mnohí hovorili o tom, že mali problém stvárniť Ježiša ako človeka i Božieho Syna. Tu je výber citátov, ktoré vám poskytnú pohľad na to, ako sa im hrala najväčšia postava v dejinách.

1. Max von Sydow – Najväčší príbeh, aký bol kedy povedaný (The Greatest Story Ever Told )

“Hral som ho ako muža. Nehral som ho ako Božieho Syna, ani ako Božieho muža; hral som ho ako muža.”

Švédsky herec Max von Sydow je umelec mmnohých tvárí, a do jeho repertoáru patrí napríklad hlavná postava v kultovom filme Siedma pečať, alebo postava kňaza vo filme Exorcista, a hral už aj pápeža. Paradoxné je, že v jednom animovanem filme daboval postavu diabla.Ide o jeden z prvých filmov s touto témou, natočený bol v roku 1965. V úlohe Jána Krstiteľa sa predstavil nemenej slávny Charlton Heston.

2. Robert Powell – Ježiš Nazaretský

„Franco Zeffirelli a ja sme si pôvodne mysleli, že môžeme spojiť božského Krista s ľudským a že dokážeme ukázať jeho ľudskú stránku, ale zistili sme, že to jednoducho nie je možné.“

Do tejto úlohy uvažoval Zeffirelli pôvodne obsadiť Dustina Hoffmana alebo Al Pacina. Robert Powell sa tak veľmi podobal na Ježiša stvárneného na obrazoch, zakaždým, keď opustil svoju šatňu v kostýme, všetci zo štábu, ktorí používali hrubý slovník, okamžite stíchli. Film bol natočený v roku 1977. 

V rozhovore v roku 2019 Robert Powell pripustil, že hoci nebol osobne veriaci, mal však silný náboženský zážitok pri natáčaní scén pred stovkami dojatých ľudí v komparze. Štáb bol tiež zasiahnutý emóciami a zablahoželal Powellovi k jeho skvelému výkonu. Film bol nabitý 7 oscarovými hercami ako napr. Peter Ustinov, Laurence Olivier, Rod Steiger či Anne Bancroft.

3. Willem Dafoe – Posledné pokušenie Krista

„Pamätám si veľmi konkrétne scény a vnemy, pretože to bola pre mňa fyzicky jedna z najnáročnejších rolí. Bolo to naplno. Najťažšie bolo byť pribitý na kríži. Bez ohľadu na vašu náboženskú výchovu máte silné prepojenie s tým, čoho sa to týka, a potom je mimoriadne silné, keď ten príbeh vytvoríte svojím telom.“

Kontroverzný film z roku 1988 Posledné pokušenie Krista pojednáva o duševne rozpoltenom člověku, hľadajúcom životné poslanie, čo je častá téma Scorseseho hrdinov. Ježíš o sebe pochybuje a vzpiera sa úlohe, ku ktorej je predurčený Bohom. Nechce byť vyvoleným, a než sa rozhodne naplniť svoj osud, dopustí sa niekoľkých omylov.

Willem Dafoe

4. Christian Bale – Mária, Matka Ježišova

„Súvisí to s tým, že sa človek dostane do kože iných ľudí, a uvidí, ako ďaleko ich dokáže skutočne pochopiť. Páči sa mi empatia, ktorá vychádza z herectva.“

Málokto vie, že predtým, ako hral Christian Bale Johna Connora v Terminator Salvation a Batmana v ságe Christophera Nolana „Temný rytier“, účinkoval v televíznom filme „Mária, Matka Ježišova“ z roku 1999 a stvárnil postavu Ježiša Krista.

Pri všetkých jeho skvelých úlohách zvykneme zabúdať na jeho filantropiu. V rámci svojej snahy o zlepšenie sveta venoval čas a zdroje charitatívnym organizáciám ako Greenpeace a World Wildlife Foundation.

5. Jim Caviezel – Umučenie Krista

“Cítil som sa nedôstojne hrať Ježiša. Len som prijal zodpovednosť a povedal som: „Aký herec by nechcel hrať túto rolu?“

Za angažovaním Jima Caviezela stojí veľmi zaujímavý príbeh. Režisér Mel Gibson chcel obsadiť herca, ktorý bude mať iniciály J.C. ako Jesus Christ a 33 rokov. A to sa mu splnilo. Herec Jim Caviezel, ktorý si v hlavnej úlohe zahral Ježiša Krista, mal počas natáčania 33 rokov.

Jim Caviezel strávil až 8 hodín v maskérni, kde sa jeho telo premieňalo na množstvo rán a modrín. Počas 14 dní natáčania krížovej cesty skutočne niesol 70 kg kríž. Podľa Gibsona tento film každého z ľudí, ktorý sa na nakrúcaní zúčastnili, zmenil. Dokonca i niektorí agnostici a moslimovia konvertovali na kresťanstvo. Film bol natočený v roku 2004.

Jim Caviezel ako Ježiš

6. Diogo Morgado – Biblia a Boží Syn

„Ak je cieľom herca vyrozprávať najlepší príbeh vôbec, neexistuje žiadny väčší príbeh ako príbeh Ježiša Krista. Je to vrcholný príbeh lásky.“

Diogo Miguel Morgado Soares je portugalský herec, ktorý je známy predovšetkým vďaka stvárneniu Ježiša Krista v epickej minisérii Biblia a vo filme Syn Boží z roku 2014. Zaujímavé je, že vo filme vystupuje aj postava manželky Piláta, Claudia Procula, ktorá v skutočnosti tiež konvertovala na kresťanstvo.

Diogo Miguel vo filme Son of God

7. Cliff Curtis – V mene Krista

“S nikým som nehovoril a zistil som, že je dobré, aby som zotrvával v tichu. Pripravil som si vlastné jedlo, obyčajné jednoduché jedlo a prešiel som akýmsi očistením.”

“Je to úloha, ktorú som vždy chcel. Keďže som bol vychovaný ako katolík, bol to môj prvý superhrdina. Pri posteli som mal svätý kríž. Keď som bol dieťa, chcel som byť kňazom.”

Snímku Risen (Vzkrisesenie) režíroval Kevin Reynolds, ktorý režíroval Cliffa Curtisa aj v jeho prvom hollywoodskom filme, ságe Veľkonočného ostrova, Rapa Nui. Curtis bol prekvapený, keď ho vybral do úlohy, lebo už mal po 40-tke. Risen je americký biblický film z roku 2016. Vo filme sa predstavili aj Joseph Fiennes, Tom Felton, Peter Firth a hovorí sa v ňom o hľadaní tela Ježiša po jeho vzkriesení rímskym vojakom.

Cliff Curtis v Risen

8. Jonathan Roumie – Vyvolený

„Vždy hovorím, že hranie Krista ma urobilo lepšou verziou seba samého, pretože sa usilujem o vykonanie dôležitejších vecí, o morálnu prevahu ako predtým, než som ho hral. Vzbudilo to vo mne túžbu byť len lepším človekom.“

Jonathan Roumie ďalej spomína: „Náhodou hrám Ježiša Krista. Bola to pokorujúca skúsenosť a mimoriadna česť nielen pre moju kariéru, ale aj môj život. Každý deň mi pripomína moju ľudskosť, ktorá ma vedie k pokore.“

Chosen (Vyvolený) je seriál o Kristovom živote, ktorý je vnímaný prostredníctvom ľudí, ktorí ho poznali, učeníkov. Je to prvý viacsezónny seriál o Ježišovom živote. Zaujímavé je, že natáčanie bolo financované vďaka viac ako 10 miliónom dolárov od viac ako 15 000 darcov cez crowdfunding. 

Jonathan Roumie v Chosen

Zdroj: aleteia.org, csfd.cz

Tagy
REDAKCIA

Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X