8 slovenských hradov a zámkov s premiérovým ocenením Zlatý špendlík od Google

0
8 slovenských hradov a zámkov s premiérovým ocenením Zlatý špendlík od Google

Slovenské hrady a zámky môžu bojovať o ďalšie prestížne ocenenie. Prvé sošky v tvare špendlíka boli v auguste udelené 8 laureátom. Cena Zlatý špendlík putovala v premiérovom ročníku na jeden hrad alebo zámok z každého kraja. 

S udeľovaním cien pre najlepšie hrady a zámky prišla spoločnosť Google. Ocenenia v podobe sošiek v tvare špendlíka, ktorých dizajn vychádza zo zobrazenia vyhľadávaného miesta na Google Maps, boli premiérovo udelené v 4 štátoch. Okrem Slovenska sa prvýkrát rozdávali aj v Česku, v Poľsku a v Rumunsku. Vo všetkých 4 krajinách boli odovzdané hradom, ktoré mali na Google najviac hviezdičiek a najlepšie používateľské recenzie. Na Slovensku bolo v rámci prvého ročníka súťaže Zlatý špendlík – Putovanie po slovenských hradoch a zámkoch ocenených 8 pamiatok.

Prešovský kraj – Ľubovniansky hrad

Pestrá konkurencia hradov v Prešovskom kraji prináša viacero ašpirantov na získanie Zlatého špendlíka. Najlepšie hodnotenia na Google má Ľubovniansky hrad. Komplex z prelomu 13. a 14. storočia sa teší popularite vďaka bohatej histórii, zrenovovaným priestorom a expozícii s obrovskou historickou hodnotou. Jeho návštevnosť a počet pozitívnych hodnotení zvyšuje aj poloha v blízkosti poľských hraníc, spoza ktorých prichádzajú na hrad situovaný priamo nad skanzenom stovky poľských turistov.
Foto: www.pixabay.com – myshoun

Košický kraj – Spišský hrad

Víťazstvo Spišského hradu v Košickom kraji nie je prekvapením. Najväčší hrad (nielen) na východnom Slovensku je jediným hradným komplexom u nás, ktorý sa v rámci súboru spišských pamiatok dostal do Svetového dedičstva UNESCO. Jeho ročná návštevnosť bežne prekonáva métu 100 000. Rozľahlý areál zaberajúci plochu viac ako 4 hektáre navštívilo v roku 2022 takmer 120 000 turistov.
Foto: www.pixabay.com – hovisontour

Banskobystrický kraj – Fiľakovský hrad

Jedna z 8 cien Zlatý špendlík putovala na juh Slovenska. Sošku v podobe špendlíka prebralo vedenie Hradného múzea vo Fiľakove, ktoré spravuje Fiľakovský hrad. Jeho história siaha minimálne do 13. storočia, z ktorého pochádza najstaršia písomná zmienka o pevnosti. Hrad prežil požiar aj turecký vpád. Národná kultúrna pamiatka je v súčasnosti sídlom múzea, v ktorom sú vystavené vzácne paleontologické nálezy z okolitých lokalít.
Foto: www.pixabay.com – Walkerssk

Žilinský kraj – Oravský hrad

Množstvo pozitívnych recenzií a návštevnosť viac ako 100 000 ľudí ročne zaistili Oravskému hradu prvenstvo v Žilinskom kraji. Majestátny hradný komplex vypínajúci sa nad obcou Oravský Podzámok patrí medzi najvyhľadávanejšie turistické ciele nielen na Orave, ale na celom severe Slovenska. Dominanta regiónu, ktorá sa týči na brale nad riekou Orava od 13. storočia, je v súčasnosti sídlom múzea s niekoľkými expozíciami.
Foto: www.pixabay.com – Kuzik

Trenčiansky kraj – Bojnický zámok

Do osmičky ocenených sa dostal aj jeden zámok. Pocta zapísať sa do histórie ako prvý víťaz ceny Zlatý špendlík v Trenčianskom kraji sa ušla Bojnickému zámku. Atraktívny komplex s dizajnom inšpirovaným francúzskou zámockou architektúrou navštívi ročne takmer 200 000 ľudí. Niekoľko stoviek tisíc návštevníkov prichádza každoročne aj do priľahlého parku a neďalekej zoologickej záhrady.
Foto: www.pixabay.com – KdesignZV

Nitriansky kraj – Nitriansky hrad

V Nitrianskom kraji najviac zabodoval hrad priamo „v srdci“ celého regiónu. Najlepšie hodnotenia od používateľov Google má dlhodobo Nitriansky hrad. Návštevnosti počítanej v tisícoch ročne sa teší vďaka polohe priamo v meste. Návštevníkov pri prehliadke hradného areálu čaká Diecézne múzeum a Katedrála sv. Emeráma s bohato zdobeným stropom.
Katedrála sv. Emeráma, Foto: www.pixabay.com – renatkakirke

Trnavský kraj – Branč

V Trnavskom kraji putovalo ocenenie na kopanice v okolí Myjavy. Najlepšími používateľskými hodnoteniami sa môže pochváliť hrad Branč. Komplex zo začiatku 14. storočia prežil aj vypálenie pri tureckých nájazdoch. Miestni z obce Podbranč, na ktorú zrúcanina dohliada, vnímajú pozitívne recenzie od návštevníkov aj ako ocenenie ich práce smerujúcej k zachovaniu pamiatky pre budúce generácie.
Foto: www.pixabay.com – myshoun

Bratislavský kraj – Devín 

Osmičku laureátov ocenenia Zlatý špendlík uzatvára Devín. Jeden zo symbolov národného obrodenia a miesto organizovania kultúrnych podujatí je pýchou Bratislavy. Rozľahlý areál so zrúcaninou vypínajúcou sa na strmom brale v minulosti plnil významnú úlohu pri ochrane hraníc. Dnes je vyhľadávaným cieľom, z ktorého sa otvárajú výhľady do Rakúska aj na sútok Moravy a Dunaja priamo pod hradom.
Foto: www.pixabay.com – Ajale

Foto na titulke: www.pixabay.com – Simy27

Ohodnoťte článok

5

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu