NAČÍTAVAM

Type to search

MAGAZÍN PRE ZDRAVIE ŽENY ZDRAVIE

90% žien hľadá chybu v sebe, pričom väčšina nemôže otehotnieť kvôli mužovi

REDAKCIA
Share

Pre nás ženy je niekedy ťažké, hovoriť nahlas o probléme počať dieťa. Nemenej ťažké to musí byť aj pre naše polovičky. Ale napriek tomu je potrebné o tomto probléme hovoriť nahlas. Hrdosť a pocit hanby v tomto prípade nie sú určite na mieste.

Chce to odvahu a pevné rozhodnutie chlapa nenechať v tom ženu samú a nehádzať na ňu všetku zodpovednosť. Až polovica všetkých párov, ktoré sa rozhodnú riešiť tento problém s pomocou lekárov po čase zistia, že na vine je práve mužská neplodnosť.

Zistite viac informácii aj na evente PRE ZDRAVIE ŽENY v Košiciach už 26. októbra! Svoje vstupenky si zakúpite priamo tu. 

Uverejnil používateľ akcnezeny.sk Utorok 10. septembra 2019

Táto na prvý pohľad beznádejná situácia, má už dnes aj vďaka modernej medicíne riešenie a netreba sa obávať. Ťažkosti s počatím zo strany muža a poruchy spermiogramu patria do rúk andrológa, špecialistu na mužskú neplodnosť. Neriešená neplodnosť muža je príčinou dlhodobo neúspešnej a frustrujúcej snahy o dieťa a aj preto je dôležité zveriť sa do rúk odborníkov spoločne a včas. A aj keď to možno pre nich nie je jednoduché, s rovnako náročnými vyšetreniami si prejde aj jeho partnerka. Pri vyšetrení na plodnosť muža nejde o žiadnu bolestivú záležitosť.

Prečítajte si aj rozhovor s fertility koučkou Marcelou Korčekovou, ktorá sprevádza ženy na ceste za dieťaťom

Vyšetrenie (ne)plodnosti muža

Vyšetrenie sa u odborníka začína v prvom rade rozhovorom. Lekár musí poznať podrobnú anamnézu pacienta a pýta sa na konkrétne problémy s počatím. Zaujíma ho či muž žije zdravo a aké ochorenia prípadne v minulosti prekonal, pretože aj to môže mať vplyv na jeho plodnosť. Potom nasleduje nebolestivé, no pre niekoho nepríjemné vyšetrenie, prehmatanie semenníkov a prostaty, čoho sa muži obávajú najviac a nasleduje vyšetrenie spermií.

Počet spermií s vekom vôbec nesúvisí, muž po 50-tke, môže mať lepšie výsledky spermiogramu, ako 20 ročný mladý muž. No kvalita spermií sa so zvyšujúcim vekom muža klesá a narastá pravdepodobnosť tvorby spermií s chybou v ich genetickom kóde, čo môže predstavovať závažný problém pre budúceho potomka.

muzska neplodnost

Foto: pixabay.com

Príčiny mužskej neplodnosti

Ak sú tieto vyšetrenia v norme, lekár vie, že je muž “v poriadku”. Ak sa však zistí nejaký problém, je potrebný ultrazvuk semenníkov a prostaty, odber krvi pre vyšetrenie hormónov, ktoré majú vplyv na plodnosť, prípadne mikrobiologické vyšetrenie – výterom z močovej rúry, pri podozrení na infekčné ochorenie, ktoré by mohlo negatívne ovplyvniť jeho plodnosť.

Príčin neplodnosti u muža môže byť niekoľko. Hormonálne poruchy, jeho genetická výbava, ale aj imunologické faktory. To sú možnosti, ktoré nám ani možno hneď nenapadnú. Najčastejšie sa však príčiny neplodnosti týkajú reprodukčných orgánov a kvality i počtu spermií. Občas je za nepriaznivými parametrami spermiogramu muža prítomná infekcia, nezdravý životný štýl alebo hormonálna porucha, no po nastavení vhodnej liečby sa môžu tieto hodnoty spermiogramu upraviť.

U onkologických pacientov môžu na schopnosť prirodzene počať dieťa negatívne vplývať aj ožarovanie. Lekári sa však zhodujú, že nestačí urobiť iba spermiogram. Vždy je potrebné pátrať po príčinách neplodnosti u oboch partnerov. Lebo iba keď poznáme príčinu, môžeme ju vďaka asistovanej reprodukcii a dnešnej modernej medicíne úspešne ovplyvniť.

Zaujíma vás téma neplodnosti? Príďte na našu konferenciu Pre zdravie ženy v Košiciach

Foto: pixabay.com

Čo mužom škodí a aká je liečba?

Spermiám škodí hlavne stres, fajčenie, alkohol a teplo, preto je dôležité zmeniť najmä životný štýl. Prospieva im vyvážená strava bohatá na vitamíny a živiny, dostatok spánku a menej stresu. Práve zmena stravovacích návykov, môže byť často kľúčová. Pre zlepšenie spermiogramu je vhodné zvýšiť príjem antioxidantov, ako vitamín C a E, koenzým Q10, zinok, selén, karnitín zvýšiť príjem kyseliny listovej.

No vplyv nadmerného bicyklovania, používanie mobilných telefónov, osobných počítačov a ich žiarenie na mužskú plodnosť, označujú odborníci ako mýtus, ktorý zatiaľ nikto vedecky nepotvrdil. Ak ani po dlhodobejšej liečbe neplodnosti muža nedôjde k zlepšeniu spermiogramu, môže andrológ odporučiť asistovanú reprodukciu.“

Samozrejme, škodlivé faktory zo svojho života nevieme úplne vylúčiť. Množstvo párov odkladá rodičovstvo na neskorší vek a dnes sa do tridsiatky snaží otehotnieť len málo žien. Ak sa faktory vyššieho veku a nezdravého životného štýlu spoja, vznikne z toho znížená schopnosť žien aj mužov splodiť dieťa a “boom neplodnosti” je na svete.

Tagy
REDAKCIA
REDAKCIA

Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X