90% žien hľadá chybu v sebe, pričom väčšina nemôže otehotnieť kvôli mužovi

0
90% žien hľadá chybu v sebe, pričom väčšina nemôže otehotnieť kvôli mužovi
Foto: pixbay.com

Pre nás ženy je niekedy ťažké, hovoriť nahlas o probléme počať dieťa. Nemenej ťažké to musí byť aj pre naše polovičky. Ale napriek tomu je potrebné o tomto probléme hovoriť nahlas. Hrdosť a pocit hanby v tomto prípade nie sú určite na mieste.

Chce to odvahu a pevné rozhodnutie chlapa nenechať v tom ženu samú a nehádzať na ňu všetku zodpovednosť. Až polovica všetkých párov, ktoré sa rozhodnú riešiť tento problém s pomocou lekárov po čase zistia, že na vine je práve mužská neplodnosť.

 

Táto na prvý pohľad beznádejná situácia, má už dnes aj vďaka modernej medicíne riešenie a netreba sa obávať. Ťažkosti s počatím zo strany muža a poruchy spermiogramu patria do rúk andrológa, špecialistu na mužskú neplodnosť. Neriešená neplodnosť muža je príčinou dlhodobo neúspešnej a frustrujúcej snahy o dieťa a aj preto je dôležité zveriť sa do rúk odborníkov spoločne a včas. A aj keď to možno pre nich nie je jednoduché, s rovnako náročnými vyšetreniami si prejde aj jeho partnerka. Pri vyšetrení na plodnosť muža nejde o žiadnu bolestivú záležitosť.

Prečítajte si aj rozhovor s fertility koučkou Marcelou Korčekovou, ktorá sprevádza ženy na ceste za dieťaťom

Vyšetrenie (ne)plodnosti muža

Vyšetrenie sa u odborníka začína v prvom rade rozhovorom. Lekár musí poznať podrobnú anamnézu pacienta a pýta sa na konkrétne problémy s počatím. Zaujíma ho či muž žije zdravo a aké ochorenia prípadne v minulosti prekonal, pretože aj to môže mať vplyv na jeho plodnosť. Potom nasleduje nebolestivé, no pre niekoho nepríjemné vyšetrenie, prehmatanie semenníkov a prostaty, čoho sa muži obávajú najviac a nasleduje vyšetrenie spermií.

Počet spermií s vekom vôbec nesúvisí, muž po 50-tke, môže mať lepšie výsledky spermiogramu, ako 20 ročný mladý muž. No kvalita spermií sa so zvyšujúcim vekom muža klesá a narastá pravdepodobnosť tvorby spermií s chybou v ich genetickom kóde, čo môže predstavovať závažný problém pre budúceho potomka.

muzska neplodnost
Foto: pixabay.com

Príčiny mužskej neplodnosti

Ak sú tieto vyšetrenia v norme, lekár vie, že je muž „v poriadku“. Ak sa však zistí nejaký problém, je potrebný ultrazvuk semenníkov a prostaty, odber krvi pre vyšetrenie hormónov, ktoré majú vplyv na plodnosť, prípadne mikrobiologické vyšetrenie – výterom z močovej rúry, pri podozrení na infekčné ochorenie, ktoré by mohlo negatívne ovplyvniť jeho plodnosť.

Príčin neplodnosti u muža môže byť niekoľko. Hormonálne poruchy, jeho genetická výbava, ale aj imunologické faktory. To sú možnosti, ktoré nám ani možno hneď nenapadnú. Najčastejšie sa však príčiny neplodnosti týkajú reprodukčných orgánov a kvality i počtu spermií. Občas je za nepriaznivými parametrami spermiogramu muža prítomná infekcia, nezdravý životný štýl alebo hormonálna porucha, no po nastavení vhodnej liečby sa môžu tieto hodnoty spermiogramu upraviť.

U onkologických pacientov môžu na schopnosť prirodzene počať dieťa negatívne vplývať aj ožarovanie. Lekári sa však zhodujú, že nestačí urobiť iba spermiogram. Vždy je potrebné pátrať po príčinách neplodnosti u oboch partnerov. Lebo iba keď poznáme príčinu, môžeme ju vďaka asistovanej reprodukcii a dnešnej modernej medicíne úspešne ovplyvniť.

Zaujíma vás zdravie? Príďte na našu konferenciu Pre zdravie ženy v Bratislave

Foto: pixabay.com

Čo mužom škodí a aká je liečba?

Spermiám škodí hlavne stres, fajčenie, alkohol a teplo, preto je dôležité zmeniť najmä životný štýl. Prospieva im vyvážená strava bohatá na vitamíny a živiny, dostatok spánku a menej stresu. Práve zmena stravovacích návykov, môže byť často kľúčová. Pre zlepšenie spermiogramu je vhodné zvýšiť príjem antioxidantov, ako vitamín C a E, koenzým Q10, zinok, selén, karnitín zvýšiť príjem kyseliny listovej.

No vplyv nadmerného bicyklovania, používanie mobilných telefónov, osobných počítačov a ich žiarenie na mužskú plodnosť, označujú odborníci ako mýtus, ktorý zatiaľ nikto vedecky nepotvrdil. Ak ani po dlhodobejšej liečbe neplodnosti muža nedôjde k zlepšeniu spermiogramu, môže andrológ odporučiť asistovanú reprodukciu.“

Samozrejme, škodlivé faktory zo svojho života nevieme úplne vylúčiť. Množstvo párov odkladá rodičovstvo na neskorší vek a dnes sa do tridsiatky snaží otehotnieť len málo žien. Ak sa faktory vyššieho veku a nezdravého životného štýlu spoja, vznikne z toho znížená schopnosť žien aj mužov splodiť dieťa a „boom neplodnosti“ je na svete.

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie