Aké predsavzatia a ciele si kladiete vy?

0
Aké predsavzatia a ciele si kladiete vy?
vision board, novel Kiel rock 2018

Je správne dávať si predsavzatia práve na začiatku nového roka? Zuzka si robí ako správny kouč a vizionár svoju vision board a pomáha usporiadať ciele a priority aj iným. 

Predsavzatia si dávajú zvyčajne ľudia na nový rok. Kedy je podľa teba správny čas stanoviť si nové ciele? 

Prelom rokov je častým obdobím, kedy sa zamýšľame nad tým, čo nám nasledujúci rok môže priniesť. Vidíme pred sebou prázdny priestor a rozhodujeme sa, čím ho chceme zaplniť. Väčšinou sa snažíme zlepšiť to, s čím sme predchádzajúce mesiace neboli veľmi spokojní. Na vytvorenie si nových prospešných návykov je dobrý čas vždy. Nemusíme sa obmedzovať tým, či sa rok začína alebo z neho polovica už uplynula.

Stáva sa, že svoje predsavzatia opakujeme každý rok, pretože sa nám neplnia. Kde robíme chybu? 

Áno, stáva sa to často. Svoje predsavzatia nedodržiavame, a keď sa to z roka na rok opakuje, tak si ich prestaneme dávať s výhovorkou, že sa nám neplnia. Častou chybou je, že sa v januári snažíme o zmenu viacerých vecí naraz. Začať pravidelne cvičiť, prestať fajčiť, upraviť si jedálniček, mať vždy uprataný byt, pracovať systematicky, pravidelne písať alebo sa realizovať iným spôsobom – je toho veľa už len na vytvorenie si reálnej predstavy, ako to vlastne chceme robiť. S takto stanovenými cieľmi súvisí aj ďalšia častá chyba, ktorou je cieľ naformulovaný príliš vágne. Nestačí si povedať, že začnem pravidelne cvičiť. Aby mi to išlo ľahšie, musím si povedať, ako a kedy budem cvičiť. Potrebujem tiež vedieť, prečo to chcem, čo sa vďaka tomu v mojom živote zlepší, a či je to pre mňa naozaj natoľko dôležité, že kvôli tomu obetujem svoj komfort, čas alebo peniaze.

https://www.instagram.com/p/BcElDpFAsJt/?taken-by=zuzanapalkova

Počula som, že je vhodné zapísať si svoje ciele na papier. Sama to tak robím. Existuje na to aj podrobnejší návod? Resp. v čom tkvie tajomstvo? 

Každý deň sa na nás valí množstvo informácií, ktoré nás odpútavajú od toho, čo sme si stanovili. Preto je dobré vopred sa pripraviť a nájsť si pomôcky, ktoré naše úsilie podporia. Určite je dobré mať svoje ciele zapísané v diári alebo na inom viditeľnom mieste. Ja si každý rok robím nástenku snov, v ktorej sú moje plány zobrazené nielen slovne, ale vďaka obrázkom aj vizuálne. Výhodou je, že obrázky dokážu v človeku ľahšie navodiť príjemné emócie a mozog si ich lepšie zapamätá. Mali by byť zapísané v prítomnom čase a formulované pozitívne. Nepíšte, že nebudete jesť koláče, ale radšej to, čím ich chcete nahradiť – napríklad “Každý deň jem jablko alebo banán”. Ďalšou radou je, aby ste sa pred stanovovaním novoročných predsavzatí zastavili a zaspomínali si na všetko, čo sa vám v starom roku podarilo a za čo by ste sa pochválili. Takto do nového roka vstúpite s oveľa lepšou energiou, než by to bolo s dlhým zoznamom toho, čo musíte zmeniť, aby ste boli šťastné.

Už v priebehu jednej koučovacej hodiny dokážeš ženám pomôcť smerovať správne ich kroky. Ako to robíš?

Ak príde klientka s požiadavkou, že sa chce správne nasmerovať, lebo má pocit, že jej súčasný spôsob života nedáva zmysel alebo jej neprináša radosť, najprv jej pomáham, aby si vedela zadefinovať, čo presne pojem “správne smerovanie” pre ňu znamená. Často sa stáva, že klienti sú natoľko zaťažení problémami, že si nevedia predstaviť ani ideálny stav a ani cestu k nemu. Ťažkosti v práci sa veľakrát prenášajú aj do súkromia a vzťahov a naopak. Človek potom nevie, kde má začať. Mojou úlohou je poskytnúť im vhodné otázky a metódy, vďaka ktorým sa im bude ľahšie premýšľať, aby zistili, čo chcú zmeniť, ako to spravia a čo z dostupných zdrojov im k tomu pomôže. Každou koučovacou hodinou sa v myšlienkach dostávajú bližšie k sebe a v reálnom živote bližšie k svojmu cieľu.

https://www.instagram.com/p/BYqc_ftA07f/?taken-by=zuzanapalkova

Máš už ciele na rok 2018 ?

Január je mesiacom, kedy si vytváram nástenku snov. Mám ju v diári, ktorý každý deň používam, čiže svoj zámer mám často pred očami. Obsahuje pracovné aj osobné ciele, moju víziu, ale aj jednoduché drobné radosti. Každý rok si s manželom plánujeme rodinné aktivity tak, aby sme sa v priebehu roka mali pravidelne na čo tešiť.

Akčným ženám prajem, aby si spomenuli na všetko, čo sa doteraz naučili, a aby to vedome využívali pri plnení si svojich snov v roku 2018.

Ďakujeme krásne Zuzi :)

žiadne príspevky na zobrazenie