Aké trendy ovládnu bytový dizajn v roku 2024?

0
Aké trendy ovládnu bytový dizajn v roku 2024?

Kreativita, neutralita, jednoduchosť, dôraz na udržateľnosť. Bytový dizajn v roku 2024 sa bude opierať o niekoľko nových trendov. Iné nadviažu na nadčasové inšpirácie, ktoré sa pri návrhoch a zariaďovaní interiérov osvedčili v predchádzajúcich rokoch.

Drevo v rôznych podobách

Drevo zažíva v interiéroch veľký boom už pár rokov. Prírodný materiál sa hodí do akejkoľvek domácnosti, kde plní praktickú aj estetickú funkciu. V roku 2024 sa bude v bytoch aj domoch objavovať najmä v podobe nábytku z masívneho dreva. Svetlejšie podlahy pomôžu presvetliť a prevzdušniť miestnosť. Drevený obklad na stenách poslúži ako akustická bariéra a zútulní atmosféru v miestnosti. Na balkónoch nebude chýbať odolný bambusový či ratanový nábytok.Foto: www.pixabay.com – 5460160

Viac prírodných materiálov

Drevo nie je jediným prírodným materiálom, ktorý ovládne tohtoročné interiérové trendy. Do bytov a domov si nájde cestu aj prírodný kameň, ktorého krása a kvalita sa spojí v kúpeľniach aj kuchyniach. Kamenné pracovné dosky prekvapia vysokou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu. Kamenné obklady zas budú „ochladzovať“ interiéry, v ktorých je veľa hrejivých bytových textílií a drevených doplnkov. Dizajnéri odporúčajú aj deky a koberce z prírodných vlnených a sisalových vlákien.

Neutrálne farebné odtiene

Okrem materiálov budú zohrávať kľúčovú úlohu aj farby. Podobne ako v roku 2023, aj teraz budú na stenách interiérov dominovať neutrálne zemité a pastelové odtiene. Tlmené akcenty hnedých, zelených či sivých odtieňov sú menej výrazné, vďaka čomu sa hodia do mnohých interiérov. O pozornosť sa uchádzajú aj mierne ovocné tóny, z ktorých vyžaruje teplo a pokoj. Tento rok zohrá zásadnú úlohu odtieň Peach Fuzz. Teplý broskyňový tón bol spoločnosťou Pantone vyhlásený za farbu roka.Foto: www.pixabay.com – Lisaphotos195

Hra s rôznymi kontrastmi

Výber farieb a ich kombinácie sa v roku 2024 prispôsobia dôrazu na vytvorenie správneho kontrastu. Rovnováha vo vibráciách jednotlivých odtieňov podporuje psychologický efekt pokoja a vyrovnanosti. Dizajnéri odporúčajú vsadiť na kontrasty, ktoré po búrlivých rokoch 2020-2023 vnesú do interiéru harmóniu. Okrem spojenia svetlých a tmavých odtieňov vyváži atmosféru v priestore aj kombinácia teplých a studených materiálov. Praktickú úlohu splní aj vyváženie neživých dekorácií so živými rastlinami.

Ručne vyrobené dekorácie

Z dekorácií sú stále viac obľúbené ručne zhotovené doplnky, ktoré odhaľujú široké možnosti ľudskej kreativity. Trendom sa stávajú dekorácie z recyklovaných materiálov. Do domácností sa dostávajú aj menšie drevorezby, kovové rytiny a iné diela, ktoré podporia tradičné remeslá. Estetickú funkciu plnia aj praktické predmety z vlny, dreva a papiera. Súčasťou mnohých bytov sú olejomaľby a porcelánové doplnky.

Hi-tech a smart zariadenia

Nadchádzajúcich 12 mesiacov sa bude niesť v znamení ďalšieho vzostupu umelej inteligencie a digitálnych technológií. Veľkému technologickému boomu sa prispôsobuje aj bytový dizajn, v ktorom sa objavuje stále viac hi-tech a smart zariadení. Inteligentné zariadenia neslúžia len ako nástroje na zjednodušenie riadenia chodu domácnosti. Ich využívanie zároveň prispieva k úspore energií pri prevádzke bytu či domu.Foto: www.pixabay.com – geralt

Po pandémii sa začal klásť dôraz na zdravie a čistotu vnútorných priestorov. Do hry vstúpili zdravé materiály. Medené a strieborné povrchy či antistatické bytové textílie bránia množeniu baktérií. Vybrané druhy živých rastlín zas pohlcujú škodlivé látky a čistia ovzdušie v interiéri. Zdravú mikroklímu podporujú aj veľkoformátové okná, ktoré zaisťujú presvetlenie priestorov. Viac svetla vnesie do interiéru aj správne umiestnenie zrkadiel.

Foto na titulke: www.pixabay.com – 5460160

žiadne príspevky na zobrazenie