Cítite sa, akoby ste nosili masku? Možno si myslíte, že sa musíte pri svojom šéfovi správať určitým spôsobom alebo svojim kolegom povedať niektoré veci, aby vás prijali. Namiesto toho, aby ste boli sami sebou, hráte rolu, aby ste pasovali do predstáv iných alebo na nich zapôsobili.
Väčšina z nás prešla takýmto obdobím. Namiesto toho, aby sme sa správali skutočne, hovoríme ľuďom, čo si myslíme, že chcú počuť, a konáme spôsobom, ktorý je v rozpore s našou skutočnou prirodzenosťou. Stručne povedané, žijeme nepresvedčivo.
Žiť a pracovať takýmto spôsobom je únavné, otravné a obmedzené. Môže nás to tiež brzdiť v dosahovaní nášho skutočného potenciálu. Opakom je to, že žijeme a pracujeme autenticky. Keď si dovolíme byť sami sebou, môžeme žiť bez toho, aby sme plnili očakávania druhých a môžeme si zvoliť svoj vlastný životný smer.
Je to túžba „zapadnúť“, ktorá vás odvádza od vášho skutočného potenciálu?
V tomto článku preskúmame hĺbku autenticity: čo to je, čo to znamená a ako môžeme byť v našich životoch autentickejší a pravejší.
Čo je autenticita?
Zdá sa, že existuje toľko rôznych definícií pravosti, ako mnoho je psychológov a filozofov. Všeobecnou definíciou je však to, že byť autentický je žiť životom podľa vašich vlastných hodnôt a cieľov, a nie podľa hodnôt iných ľudí.
Jednoducho povedané, pravosť znamená, že ste verní svojej vlastnej osobnosti, hodnotám a duchu, bez ohľadu na tlak, aby ste konali inak. Ste úprimní k sebe a k ostatným a preberáte zodpovednosť za svoje chyby. Vaše hodnoty, ideály a činy sú v jednej línii. Výsledkom je, že ste ochotní akceptovať následky toho, že ste verní tomu, čo považujete za správne.
Prečo je dobré byť autentický?
Žiť autenticky nie je vždy ľahké. Môže sa stať, že keď sa budete správať podľa pravdy, budete musieť byť proti davu. Môže to znamenať, že ste nekonvenční, a otvorili ste sa možnosti, že vám ostatní ublížia, čím ste sa vydali na ťažšiu cestu.
Na jednej strane to znamená stratu niektorých príležitostí – a to musíte akceptovať. Z dlhodobého hľadiska sa vám však pravdepodobne otvorí oveľa viac príležitostí. Príležitosti, ktoré by neboli dostupné niekomu, koho by považovali za nemotorného, neistého, konfliktného alebo neautentického.
Žiť autentický život je tiež omnoho prospešnejšie ako skrývať svoje skutočné ja. Keď žijete autenticky, nemusíte sa obávať toho, čo ste povedali (alebo nepovedali), ako ste konali alebo či ste urobili správnu vec. Autentický život znamená, že môžete implicitne dôverovať sebe a svojim motiváciám.
Prečítajte si aj 9 tipov na asertivitu
Existuje niekoľko ďalších výhod, ktoré môžete získať svojou autenticitou:
Dôvera a rešpekt: Keď ste k sebe verní, dôverujete nielen rozhodnutiam, ktoré urobíte, ale aj iní začnú dôverovať vám. Budú vás rešpektovať za to, že stojíte za svojimi hodnotami a konáte podľa svojej viery.
Integrita: Keď ste autentickí, máte tiež integritu, neváhate urobiť správnu vec, takže už nikdy nemusíte hádať, kto ste, čo robíte a v čo veríte – to všetko sa dokonale prispôsobí vášmu ja a zapadá do celku.
Schopnosť vysporiadať sa s problémami: Ak ste úprimní k sebe a ostatným, máte silu a dosť otvorenosti na to, aby ste sa s problémami mohli rýchlo vysporiadať, namiesto toho, aby ste ich odkladali alebo ich úplne ignorovali.
Využitie potenciálu: Keď dôverujete sebe a robíte to, čo veríte, je správne, môžete naplno využiť svoj celý životný potenciál. Namiesto toho, aby ste ostatným diktovali to, čo je pre vás najlepšie, prevezmete kontrolu nad svojím životom.
Dôvera a sebaúcta: Môžete si veriť, že urobíte správne rozhodnutia, keď ste skutoční a robíte správne veci. To zase vedie k vyššej sebavedomiu a sebahodnoteniu, väčšiemu optimizmu a väčšej spokojnosti so životom.
Menej stresu: Ako by ste sa cítili, keby ste každý deň hovorili, čo si myslíte, zostali verní sami sebe a správali sa podľa seba a svojich presvedčení? Predstavte si to šťastie a sebavedomie, ktoré by ste cítili! Byť autentický je oveľa menej stresujúce ako byť niekým, kým nie ste.
Ako s úprimnosťou naložiť tak, aby ste nezraňovali?
Čestnosť je dôležitou súčasťou autenticity. Existuje však zreteľný rozdiel medzi brutálnou úprimnosťou a pravdivosťou.
Vo svojej knihe „Tanec podvodu“ z roku 1994 psychologička Dr. Harriet Lerner rozlišuje tieto pojmy. Tvrdí, že čestnosť a úprimnosť môže niekedy predstavovať naše necenzurované myšlienky a pocity, zatiaľ čo pravda vyžaduje takt, načasovanie, láskavosť a empatiu s druhou osobou.
Vždy by sme sa mali snažiť byť úprimní a pritom citlivý voči ľuďom okolo nás, pretože iní niekedy úprimnosť považujú za agresívnu, súdnu alebo dokonca arogantnú. Necenzurovaná čestnosť môže tiež ohroziť naše vzťahy a kariéru.
Ako byť autentický v rôznych rolách
Ak ste ako väčšina ľudí, môžete mať v práci a vo svojom osobnom živote niekoľko rôznych totožností. Napríklad ste vodcom svojho tímu, spolupracovníkom alebo priateľom svojich kolegov, členom tímu a expertom pre svojich klientov.
Keďže v živote hráte niekoľko úloh, musíte v každej úlohe konať rovnako, aby ste boli autentickí?
Je to dôležitá otázka, najmä preto, že sa zdá, že mnohí z nás majú protikladné „ja“. Susan Harter v kapitole nazvanej „Autenticita“ v knihe Príručka pozitívnej psychológie z roku 2001 tvrdí, že naše osobnosti nemožno „opraviť“. Preto musíme byť flexibilní a táto flexibilita nám môže umožniť meniť, rozvíjať a realizovať nové príležitosti.
Naše skutočné ja však zostáva rovnaké bez ohľadu na to, v akej situácii sme. Len preto, že musíme hrať rôzne úlohy, neznamená to, že musíme mať počas tejto cesty rôzne masky.
Ako byť autentický
Za jeden deň nedokážete nájsť a rozvinúť svoje autentické ja. Skôr je to celoživotný proces objavovania. Začnite nasledovne:
1. Žite podľa svojich hodnôt
Autentický život znamená, že žijete v súlade s hodnotami a presvedčením, a že z nich vyplývajú osobné ciele, ktoré sledujete. Prvým krokom je identifikácia základných hodnôt a potom sa zaviazať žiť a pracovať podľa nich. Potom si stanovte osobné ciele a ciele kariéry, ktoré sú v súlade s týmito.
Niekedy budete musieť urobiť eticky náročné rozhodnutie, ale budete vedieť, že vaše základné hodnoty vám pomôžu urobiť správnu vec.
2. Identifikujte medzeru
Existuje medzera medzi tým, kým ste teraz, a osobou, o ktorej viete, že by ste mohli byť?
Napríklad, nasadzujete si masku, keď ste v práci? Možno ste so svojím tímom drsnejší, ako by ste chceli byť, pretože si myslíte, že takto by mal viesť vedúci. Možno si osvojíte vtipné poznámky, pretože nechcete, aby si ostatní mysleli, že ste nudní, lebo máte k svojej práci seriózny prístup. Alebo možno prekypujete nápadmi, ktoré nikdy nezdieľate, pretože sa obávate, že ich tím ich zavrhne, a tak sa budete cítiť dusení a nešťastní.
Pokúste sa tieto veci identifikovať tak, že napíšete zoznam slov, ktoré popisujú vlastnosti osoby, o ktorej viete, že ste, a premýšľajte o tom, do akej miery tieto skutočnosti odrážajú, aký skutočne ste.
Potom vyberte jedno slovo z tohto zoznamu, na ktorom chcete začať pracovať – napríklad by ste chceli byť viac otvorení. Používajte osobné techniky stanovovania cieľov a uvádzajte ich do praxe každý deň. Je realistickejšie stanoviť malé ciele a pracovať na jednom znaku súčasne, ako je pokúsiť sa transformovať celý život naraz.
3. Žite v súlade s integritou
Rozvíjať a zachovávať integritu si vyžaduje odvahu, skúste preto začnite analýzou rozhodnutí, ktoré máte v ten deň urobiť. Často budete intuitívne vedieť, aké sú správne a nesprávne možnosti: vaším cieľom je naučiť sa počúvať ten „malý hlas“ – ten pocit nepokoja, ktorý vám hovorí, že niečo nie je v poriadku. Preštudujte si každú voľbu, ktorú máte spraviť, a opýtajte sa sami seba, ako sa budete cítiť nasledujúci deň.
Život v súlade s integritou tiež znamená, že preberáte zodpovednosť za svoje činy vrátane chýb. Človek s integritou sa postaví čelom k problémom a neúnavne pracuje na náprave akýchkoľvek nedostatkov.
4. Komunikujte čestne
Čestná komunikácia zahŕňa vyslovenie toho, čo máte na mysli, pri rešpektovaní potrieb a pocitov druhej osoby. Vyžaduje to emocionálnu inteligenciu a dobré komunikačné schopnosti.
Znamená to tiež, že nehráte hry: hovoríte svojou mysľou a nespoliehate sa na záhadné rady alebo inú taktiku, aby ste sa dostali k svojmu cieľu.
Čestná komunikácia tiež znamená dodržanie vašich sľubov – ak niekomu dáte slovo, potom s ním zaobchádzajte ako s niečím pevným a nemenným. Nikdy nesľubujte, že nemôžete dodržať.
5. Nerobte predpoklady
Je ľahké prechádzať životom a robiť predpoklady a uzávery o iných. Ak nie je rozhodovanie nevyhnutne potrebné, pokúste sa čo najviac obmedziť svoje rozsudky. Nechajte činy druhých hovoriť samé za seba a snažte sa brať slová iných s väčšou dôverou.
Možno zistíte, že keď sa budete snažiť byť otvorení voči ostatným, rozšíri vám to obzory.
6. Rozvíjajte sebavedomie
Autentickosť si vyžaduje silu charakteru, najmä ak na vás ostatní tlačia, aby ste konali spôsobom, o ktorom viete, že je zlý. Preto by ste mali pracovať na budovaní sebavedomia, silnom zmysle pre seba a asertivitu. Ak sa vám podarí postaviť sa pevne na zem, pomôže vám to prekonať náročné situácie.
Tipy, ako neprepásť šancu na využitie svojho potenciálu
7. Kontrolujte svoje emócie
Keď žijete autenticky, zvažujete potreby ostatných a snažíte sa s nimi zaobchádzať zdvorilo a s rešpektom. V stresových situáciách to znamená vedieť, ako ovládať svoje emócie.
Toto je dôležitá súčasť autentického života, pretože to ukazuje, že máte vnútornú silu a rešpekt k ľuďom vo vašom okolí a že je to zručnosť, ktorá sa oplatí rozvíjať, pretože vám bude dobre slúžiť vo všetkých aspektoch vášho života a kariéry.
Zdroj: mindtools.com, pixabay.com